Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kitaplardan Alıntılar

Ezra-ı Zümra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uçmak için kuş olmak gerekmiyor, küçük sevinçler yeter.
    Meslek
    İşletme
    Burç
    Akrep
    Mentioned
    1246 Post(s)
    Tagged
    63 Thread(s)
    Eqe (1 hafta önce), Vita (2 Hafta önce) Bunu beğendi.

Kalp Sevgi Saint Exuperi'nin Küçük Prens'i

Büyükler sayılara bayılırlar. yeni bir arkadaş edindiniz diyelim; onun hakkında hiçbir zaman asıl sormaları gerekenleri sormazlar. "sen nasılsın" demezler örneğin. ya da "hangi oyunları sever?" "kelebek koleksiyonu var mı" diye sormazlar. onun yerine "kaç yaşında?" derler. "kaç kardeşi var? kaç kilo? babası kaç para kazanıyor?", bu bilgilerle tanıyabileceklerini sanırlar arkadaşınızı. Eğer büyüklere "güzel bir ev gördüm, kırmızı kiremitli, pencerelerinde saksılar, damında ise kumrular var" derseniz, nasıl bir evden söz etmekte olduğunuzu bir türlü anlamazlar.

İnsan yalnız yüreğiyle doğruyu görebilir. Asıl görülmesi gerekeni gözler göremez.

Hoşça kal" dedi tilki. "Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görünmez.

Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.

İnsanların artık anlamaya zamanları yok. Dükkânlardan her istediklerini satın alıyorlar. Ama dostluk satılan bir dükkân olmadığı için dostları yok.

"Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”

En zoru budur. Kendini yargılamak , başkalarını yargılamaktan çok daha zordur. Kendini gerektiği gibi yargılayabilirsen , gerçek bir bilgesin demektir.

Biliyorsun ya...ben...sorumluyum çiçeğimden! Bir bilsen, öylesine kırılgandır ki! Çok da saf yüreklidir. Her şeye karşı kendini savunmak için yalnızca dört dikeni var...

Oysa aradıkları şey tek bir gülde ya da birazcık suda olabilir......Ama gözler kör. Ararken yüreğiyle bakmalı insan.

Çölü güzel kılan şey," dedi küçük prens, "bir köşesinde bir kuyu saklamasıdır..."

....Ama beni kendine alıştırırsan birbirimize ihtiyaç duyarız. Gözümde, dünyada eşin benzerin kalmaz. Senin gözünde de benim eşim benzerim olmaz...

İnsanlar mı? Sanırım onlardan altı ya da yedi tane var. Yıllar önce görmüştüm. Ama nerede oldukları hiç bilinmez. Rüzgâr nereye eserse oraya giderler. Kökleri yoktur, güçtür onların yaşamları.

Büyükler hiçbir şeyi tek başlarına anlayamaz, çocukların hiç durmadan onlara açıklama yapmak zorunda kalması çok yorucu bir şey.

Birinin sizi evcilleştirmesini kabul etmişseniz, biraz olsun gözyaşı dökmeyi de göze alacaksınız…

Yıldızlar bütün insanların , ama her insan için aynı değiller. Yolcular için , yıldızlar yol gösterici.Ötekiler için yalnızca gökyüzündeki pırıltılar .Bilim adamları için birer problem. İş adamı için zenginlik.Ama bütün yıldızlar sessiz. Sen... Yalnızca sen yıldızlara herkesten farklı sahip olacaksın.

Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde bile bulunsa yıldızlara bakmak mutluluğumuz için yeterlidir. 'çiçeğim işte şunlardan birinde' deriz kendi kendimize.

Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.

Büyükler, Onlar şekillerden hoşlanırlar. Onlara yeni tanıştığınız bir arkadaştan bahsetseniz,asla en önemli soruları sormazlar. Size arkadaşınızın sesinin nasıl olduğunu, hangi oyunları tercih ettiğini, ya da kelebek koleksiyonu yapıp yapmadığını hiçbir zaman sormazlar. “ Kaç yaşında? Kaç kardeşi var? Babası kaç lira kazanıyor? “ gibi şeyler sorarlar. Ancak bunları bildiklerinde onu tanımaya başladıklarını düşünürler.

''Senin gezegenindeki insanlar'' dedi Küçük Prens.
    ''Tek bir bahçeye beş bin gül dikiyorlar ama yinede aradıklarını bulamıyorlar...''
    ''Evet bulamıyorlar '' diye yanıtladım onu.
    ''Halbuki,aradıkları tek bir gülde ya da bir yudum suda olabilir.''
    ''Haklısın'' dedim.Bunun üzerine küçük prens şöyle dedi:
    ''Ama gözler gerçeği görmez ki.Yüreğiyle aramalı insan.''

Diyelim, öğleden sonra dörtte geliyorsun, saat üçten itibaren içim mutluluktan kıpır kıpır olmaya başlar. Vakit yaklaştıkça, kendimi giderek daha da mutlu hissederim. Saat dört olur olmaz da bir telaş kaplar içimi: Ama, sen herhangi bir saatte gelirsen, yüreğimi ne zaman buna hazırlayacağımı bilemem.

Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, birkaç tırtıla katlanmam gerek.

İnsanların arasında da yalnızdır insan.

Senin gezegenindeki insanlar dedi Küçük Prens.
    "Tek bir bahçeye beş bin gül dikiyorlar ama yinede aradıklarını bulamıyorlar ..."
    Evet bulamıyorlar diye yanıtladım onu.
    "Halbuki aradıkları tek bir gülde ya da bir yudum suda olabilir"
    Haklısın dedim. Bunun üzerine Küçük Prens şöyle dedi :"Ama gözler gerçeği görmez ki yüreğiyle aramalı insan ."
    Samimi olmak en güzel keramettir. Bırakın uçmak kuşlara münhasır olsun.

AyseNur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Ziyanı yok gülüşü yeter bize..."
    Burç
    Oğlak
    Mentioned
    277 Post(s)
    Tagged
    64 Thread(s)
    Eqe (1 hafta önce) Bunu beğendi.
    "Senin dışında düşünememek hastalığına
    Müptelayım"
    Ahmet Hamdi Tanpınar-Huzur

Sakar Papatya

Vita - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır.
    Mentioned
    2947 Post(s)
    Tagged
    85 Thread(s)
    Eqe (1 hafta önce), FLoReR ( 6 Gün önce) Bunu beğendi.
    Büyükbabam, herkes öldüğü zaman geride bir şey bırakmalı, derdi. Bir çocuk, bir kitap, bir resim, bir ev, yapmış olduğu bir duvar ya da bir çift ayakkabı. Ya da ekili bir bahçe.
    Ellerinin bir şekilde dokunduğu ve ruhunun öldüğün zaman gidebileceği bir şey, öyle ki insanlar senin diktiğin ağaç ya da çiçeğe baktığı zaman seni orada görebilsinler. Ne yap-tığın önemli değil, derdi, yeter ki sen ellerini onun üstünden çek-tiğin zaman, ona dokunduğun zamanki halini değiştiren bir şey y apmış olasın. Otları sadece biçen bir adamla, gerçek bir bahçı-van arasındaki fark dokunuştadır, derdi.
    Otları biçen bir adam orada hiç bulunmamış gibidir, fakat bahçıvan ömür boyu oradadır.”

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Mentioned
    2947 Post(s)
    Tagged
    85 Thread(s)
    Her insanın, gün gelip de düşüp parçalanmaktan kendini güçlükle alıkoyduğu bir uçurumu vardır.

Kabuk Adam - Aslı Erdoğan

Mentioned
    2947 Post(s)
    Tagged
    85 Thread(s)
    Yalnızlık içsel bir şeydir, taşkınlık da onun dışavurumlarından biridir.

Mentioned
    2947 Post(s)
    Tagged
    85 Thread(s)
    Hayatın bizlere verip verebileceği tek ödül, tek armağan, sevgi dolu bir insandır ve biz böyle bir insanı, ilk fırsatta katlederiz. Sonra da, ömür boyu, bu asla bağışlanmayan günahın lanetini sırtımızda taşırız.

Burç
    Oğlak
    Mentioned
    277 Post(s)
    Tagged
    64 Thread(s)
    Vita (1 hafta önce) Bunu beğendi.
    Fakat, inan bana, seni kimse o kız kadar, yani benim kadar, olduğum ve senin için hep öyle kalan ben kadar köle gibi ve bir köpeğin sadakatiyle kendini adayarak sevmedi, çünkü yeryüzünde hiçbir şey kuytulardaki bir çocuğun fark edilmeyen sevgisiyle karşılaştırılamaz.
    -Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu-Stefan zweig

Sakar Papatya

Burç
    Oğlak
    Mentioned
    277 Post(s)
    Tagged
    64 Thread(s)
    Vita (1 hafta önce) Bunu beğendi.
    Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?
    Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu-Stefan Zweig

Sakar Papatya

Burç
    Oğlak
    Mentioned
    277 Post(s)
    Tagged
    64 Thread(s)
    FLoReR ( 6 Gün önce) Bunu beğendi.
    " Size son kez söylüyorum: Tüm dikkatinizi kendinize yöneltin, duygularınızı zincirleyin ve mutluluğu tutkularda değil kendi yüreğinizde arayın...Mutluluğun kaynağı dışarıda değil içimizdedir..."

Sanki tüm insanlık kalp kırmaların, hakaretlerin bağışlanmasını ve sevgiyi öğütleyen Yüce Yaratıcı'nın kanunlarını unutmuş, birbirini öldürme sanatının özelliklerini sahiplenmiş.

Bana kalırsa, öldükten sonra ne olduğumuzu bilsek hiçbirimiz ölümden korkmayız. Bu budur, oğlum... Herkes korkar ölümden. Bilmediğimiz şeyden korkarız çünkü; sorun bu.

"Biz sanıyoruz ki,alıştığımız yoldan bizi çekip aldılar mı bizim için artık her şey bitmiştir.Oysa ki yenisi,iyisi asıl o zaman başlıyor.Hayat oldukça mutluluk da vardır.Önümüzde çok,çok şey var!"

Rus, özellikle şunun için kendine güvenir: Bir şey bilmez, bilmek de istemez, çünkü bir şeyin bütünüyle bilinebileceğine inanmaz. Alman’ın kendine güveni hepsinden güçlü, hepsinden kötü, hepsinden berbattır. Çünkü gerçeği; bizzat kendisinin uydurduğu, ama kendisi için mutlak bir gerçek olan şeyi bildiğini tasavvur eder. Pfuhl besbelli böyle biriydi.

Ne saçma şeyler konuşuyorsun! Güzellik insana cana yakınlık vermez ama, cana yakınlık insanı güzel yapar.

Bilinmemesi mümkün olmayan şeyden niçin şüphelenmeli?
    Hissedilen şeyi sözle ifade etmek mümkün değilse niçin konuşmalı..?

~Savaş ve Barış-Lev Tolstoy~

Sakar Papatya

Mentioned
    2947 Post(s)
    Tagged
    85 Thread(s)
    Bir arının mırıltısı
    Bir büyü - bana boyun eğdiren
    Sebebini sorarsa biri
    Ölmek daha kolay
    Söylemekten
    Tepenin kırmızısı
    Alıp götürdü irademi
    Horgörüyle gülerse biri
    Dikkat etsin -çünkü
    Tanrı burada -Hepsi bu.
    Günün doğuşu
    Yükseltti bilincimi
    Nasıl diye sorarsa biri
    Beni - böyle çizen sanatçı
    Anlatmalı!

Emily Dickinson

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)