Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,984
34,975
25,492
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

112 ne zaman ve nasıl aranmaldır ? .

BUDULGAN BOZKURT

Banlı Üye
Katılım
5 Mar 2015
Mesajlar
30,821
Tepkime puanı
40
Puanları
0
Memleket
61 Trabzon
Nerden:
Bir seçim yapınız
Çok önemli bir konudur. Herkesin bilmesi lazım çünkü her an olabilecek bir durumdur.

+ 112 kesinlikle ve kesinlikle boş yere aranmamalıdır. Siz onları eğlencesine ararken belikide bir hasta ölecek meşkul ettiğiniz için onun vebalini nasıl ödeyeceksin ?

+ 112 arandığında kendi adınızı soyadınızı söyleyin ki kiminle konuştuklarını bilsinler.

+ Oluşan kazayı kısa ve net bir şekilde anlatın, mesela yüksek bir yerden düştüyse veya sıkıştıysa araba içinde sıkıştı başında kanaması mevcut kolu koptu tarzında.

+ Eğer hasta konuşabilecek durumda ise yaşını ve var ise hastalığı sorup 112 ekibine söyleyin. Kalp krizi gibi

+ Adresi açık ve net bir şekilde tarif ediniz boğaz köprüsünün ortasında çabuk gelin gibi bir tarif olmaz şu şu sokak işte şu caminin veya mavi giyimin yanında tarzında yerinizi kolay bulabilecekleri tarifler çok önemlidir.

+ Eğer size 112 soru soruyor ise net ve kısa anlaşılır cevaplar verin mesela kaç yararlı var 3 tane 2 tanesi çok ağır solunumu yok diğerinin kolu kopmuş tarzında.

+ En önemlisi ararken ve konuşurken sakin olun paniklediğinizde konuşamazsınız.

+ 112 ile konuşma bittikten sonra aranan telefonun meşkul olmaması gerekir. 112 size tekrar dönebilir eğer gizli numaradan aramadıysanız.

+ Eğer hastanın solunumu ve dolaşımı durmuş ve siz kalp masajı yapıyorsanız bunu da söyleyin (yaptığınız müdahaleleri) eğer size şunları şunları da yapın diyor ise sağlık ekibi onları da yapınız. Burada önemli kural herhangi bir eğitim almadıysanız kesinlikle dokunmayın birçok kişi bilinçsiz insanların müdahaleleri ile ölüyor, o yüzden sağlık eğitimi almamış kişiler hastaya müdahale etmesin.

Bu kadar bilgi vermeniz yeterlidir. Fazlası zaman kaybından başka bişey olmayacaktır. o yüzden harici boş bilgi verip zaman geçirmeyelim. Özellikle yalan ihbar lütfen vermeyin işte şurada birisi kalp krizi geçiriyor lütfen gelin sakin yapmayın belkide o ambulans gerçekten bir hastaya giderken size geldi ve o hastanın ölmesine sebep oldunuz. Bunun günahını düşünerek nasıl uyuyacaksınız.

Yukarıda bilginiz yoksa müdahale etmeyin konusu çok çok önemldiir. Trafik kazasında hasta arabaya sıkışmış çevredekiler hemen gelip kolunu bacağını asılıyor hastayı kurtardığını sanıyor ya ama öyle değil işte bunu bilinçsiz amacı yardım etme şeklinde olupta hastayı öldüren de var sakat bırakanda o yüzden bilgisiz iseniz sadece yukarıda tarif ettiğim şekilde 112 arayıp hasta yanından ayrılmayarak 112 bekleyin onlar müdahale edeceklerdir.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst