Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,100
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,129
12,694
11,262
10,921
10,916
10,544

Ağız Kokusu Başa Bela

Ralph

TF Üyesi
Katılım
5 Nis 2015
Mesajlar
757
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Koç
Memleket
53 Rize
Hepimizin ortak arzularından biri temiz ve ferah nefestir. Kötü kokan nefes hem çalışma hayatımızda hem de sosyal hayatımızda oldukça utanç verir. Öyle ki ağız kokusunun cinsel yaşamını da sekteye uğratabildiğini göz ardı etmemek gerek. Hatta erkeklerin, kötü ağız kokusuna sahip kadınları çekici bulmadıkları aşikâr.

Ağız kokusunun başlıca nedeni bakterilerdir. Diş çürüklerinde, diş etlerinde, dil yüzeyinde, boğaz ve bademciklerde yaşayan bazı (anaerobik) bakteriler tarafından üretilen hidrojen sülfid gibi kuvvetli sülfür gazlarından olan volatil sülfür bileşikleri ağız kokusuna neden olur. Aslında ağızda proteinlerin yıkılmasıyla da sülfür açığa çıkmaya başlar. Bu yüzden yemeklerden sonra diş fırçalamak son derece önemli.

Ağız Kokusu TedavisiDiş taşları, dişeti enfeksiyonları, diş çürükleri, beslenme tarzı ve gıdalar, ağız kuruluğu, ağızdan soluk alma, bazı ilaçlar, tükürük bezi sorunları, dişlerin ve dilin fırçalanmaması, eski ve deforme hareketli protezler, hatalı ya da deforme olmuş köprüler, sigara, tütün ve alkol kullanımı, solunum yolu iltihapları, sindirim sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve diyabet ağız kokusunun başlıca sebepleridir.

Ağız kokusunu önlemek için önemli tavsiyeler;

Ağız hijyeni ile ilgili tüm tedavileri yaptırıldıktan sonra vereceğim öneriler hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Günde 8 bardak su içilmesi, kötü kokulu nefese engel olan oksijenden zengin ve akışkan tükürük salgısı için çok önemlidir.

Erkeklerin daha dikkatli olması gereken bir önemli var. O da alkol ve sigaradan uzak durulması gerektiği. Sigara da alkol de ağız kuruluğuna yol açarak bakterilerin yaşaması için uygun ortam sağlarlar. İçeriğinde alkol bulunan ağız gargaraları da aynı etkiyi yaparlar. Gargara seçerken alkol içermemesine dikkat edin.

Sabun içeren diş macunları tercih etmeyin. Diş macunu seçerken sodyum loril sülfat içermemesine dikkat edin. Her gün düzenli diş ipi kullanımı son derece önemlidir.

Diş araları bakterilerin kolayca yerleşebileceği ortamlardır. Sadece diş fırçası bu bölgeleri temizlemek için yeterli değildir. Hangi diş ipini nasıl kullanacağınız hakkında diş hekiminizden yardım isteyin. Dilinizi fırçalamayı unutmayın. Dil üzerindeki küçük girinti ve çıkıntılar(pilikalar) bakterilerin yerleşmesi için uygun şartlara sahiptirler. Yumuşak bir diş fırçası veya özel dil fırçalarıyla ve nazik hareketlerle dilinizi fırçalayın

Unutmadan, sabahları uykudan kalkınca hissedilen ve dişler fırçalandıktan sonra kaybolan ağız kokusu fizyolojik olarak kabul edilir ve normaldir. Gece boyunca sindirim sisteminde biriken gazlardan dolayı oluşur. Korkulacak bir durum değildir.

Gülüşünüz avantajınız olsun. 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst