Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,683
aSk
19,734
Eqe
18,256
15,969
sdC
14,032
13,233
11,257
10,969
10,961

Agronomist (Tarım Uzmanı) Kimdir?

MysteriouS

Alim bazı şeyleri bilir, cahil ise her şeyi..
Yönetici
TF Admin
Katılım
19 Kas 2015
Mesajlar
2,282
Tepkime puanı
1,982
Puanları
113
Konum
ÇanakkaLe
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
32
Burc
Yay
Memleket
17 Çanakkale
Nerden:
17 Çanakkale


Agronomi İngilizce’deki Agronomy sözcüğünün karşılığıdır. Türkçe’ye daha iyi bir çeviriyle tarım uzmanlığı olarak adlandırılabilir. Bu bilim dalı tarımla ve onun faktörleriyle yakından ilgilenir. Bir anlamda tarımın araştırma & geliştirme işlemlerine katkıda bulunur.

Agronomist Ne İş Yapar?
Tarım arazilerinin büyük kısmı gıda gereksinimini karşılamaya müteveccih hizmet ederler. Buğday, arpa gibi tahıllar; muz, karpuz gibi meyveler ve daha aklınıza gelebilecek tüm tarım mahsulleri muhakkak kontroller altında daha yararlı şekilde gelişebilirler.

Bir agronomist bu mahsullerin gelişimiyle ilgili zorunlu kontrolleri yapar. Mahsulden alınan verimi çoğaldırmak adına çalışmalarda bulunur. Hem daha lezzetli, daha besleyici hem de daha çok sayıda mahsulü elde etmek için arazide çalışmalar yapar. Bununla beraber mahsullere zarar veren etmenlere karşı da en iyi çözümleri üretmeye çalışır. Bir agronomist doğrudan çalışmaları yürütme misyonunu üstlenebileceği gibi yalnızca test operasyonlarıyla ilgilenip danışmanlık da sunabilir.

Agronominin Gerektirdiği Nitelikler
Bir agronomist hangi özelliklere sahip olmalıdır? İşi tercih etmeyi düşünenler hangi niteliklere sahip olduğundan emin olmalıdır ki işi iyi şekilde yapabilsin?

Öncelikle ilgi ve alaka oldukça önemlidir. Tarla, toprak ve tarım mahsullerine düşüncesiz kişilerin agronomist olması mantıksız bir hareket olacaktır. Hem işinde galibiyetsiz olacak hem de işini yaparken mutluluğu yakalayamayacaktır. İşi tercih etmesi gereken bireyler tabiatı seven, tarım mahsullerine ilgi duyan ve bunları geliştirmek isteyen bireyler olmalıdır.

Agronomist iyi tahlil yapabilmeli ve güzel rapor tutmalıdır. İstatistik alanında kendisini geliştirmesi önemlidir. Bir arazinin mahsul faydalılığını çoğaldırmaya odaklandığında yaptığı harekâtların raporlarını tutmalı ve hakikatçi tahminlerde bulunabilmelidir. İşsel yeterlilik ve istatistik bilgisi olmadığı taktirde tahminlerdeki zafer düşecektir.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst