Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,984
34,975
25,492
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Akvaryumlarda Kök - Dal Kullanımı

EfteLya

Banlı Üye
Katılım
8 Ocak 2016
Mesajlar
20,104
Tepkime puanı
13
Puanları
0
Mesleğin
Radyo-Jingle-SosyaLMedya-WebMaster-Forum
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Başak
Memleket
35 İzmir
Nerden:
35 İzmir
Akvaryumlarda Kök - Dal Kullanımı


2015 senesinden bu yana bu konu hakkında ki bilgilerim ve denemelerim arttıkça konuyu tekrar düzenleme gereği duydum.
Kendi tecrübelerim ve internetten araştırmalarım sonucunda hazırladığım bir çok forum ve sayfada paylaştığım bilgileri toplayıp sizlere yardımcı olmak istedim.
'' Birçok balık türü kök ve dal parçalarına yuvalanmayı severler. Koyacağınız kütük parçasının şekline ,büyüklüğüne ,karmaşasına göre güvenli bir yuva,saklanacak geçici bir ortam,besin depolayan yosun tarlası veya görsel şölen sunan bir bölge olabilmektedir.
Vatozlar,karidesler gibi bazı türler odun ve kütük parçaları üzerinden kazımayı ,beslenmeyi severler. Bu balıklarınızın sindirim sistemi için de faydalı olur. Suda zamanla çürüyen kütük parçası suyun alkali seviyesini azaltacak ,asidik seviyesini yükseltecektir. Bu sebeple kütük kullanacağınız havuz,akvaryum ve tanklarda asidik sulardan hoşlanan canlılar barındırdığınıza emin olmalısınız. ''
Dikkat etmeniz gereken kökün veya odun parçasının sık lifli olması ,sert olması ,suya koyduğunuz da, zaman içinde küf ,mantar gibi parazit /zehirli çürükler oluşturmamasıdır. Bu kaş yaparken göz çıkarmak olacak ,sadece canlılarınızın hayatını tehlikeye sokmakla kalmaz ,akvaryumunuzu boşaltıp, komple baştan kurmanıza neden olabilir.
Öncelikle kullanacağınız dal-kök ' ün hangi ağaca ait olduğunu bilmeniz gerekir .

NEDEN ? .. Çünkü doğadaki bazı ağaçlar çamgiller familyasındandır ve bunlar ne kadar kaynatırsanız kaynatın , fırınlayın , kabuklarını soyun yinede içinden reçinesini akıtmaya devam eder ve suyu istemediğimiz asidik bir hale getirir bu familyaya ait ağaçların kökleri ve dalları akvaryumda kullanılmaz ör: köknar (göknar) , sedir, melez, ladin, çam, servi ayrıca incir ağacı ( süt şeklindeki sıvısından dolayı) , yalancı karabiber(acı ağaç grubuna girer) bunların yerine ör: üzüm asması , meşe , çınar , söğüt ,yeni dünya ,dut dalları kayısı , elma ağacı yada petshoptan yati veya mangrow kökü alabilirsiniz.

DİKKAT !

BİR DİĞER ÖNEMLİ KONUDA ! Doğadan topladığınız kökler meyve veren ağaçlar ise Tarım İlacı kullanılmamış olmasına dikkat edin . Ağacın gövde kısmına sıkılan ilaçlar kökleri de etkiler ve aşağıda yapacağınız işlemler de kesinlikle çözüm OLMAZ .

Şimdi gelelim bu kökleri akvaryuma koyma işlemine. Kullanılan bir çok yöntem var ilk olarak doğadan toplanan kökler tamamen kurumuş olmalıdır , kökler bir gün boyunca bir kapta bekletilir maket bıçağı veya bıçakla kökün önce *üst* kabukları soyulur sonra kök kaynatılıp kahverengi öz suyunu salması beklenilir sonra da öz suyunu salmış olan bu kök-dal bir fırında 5-10 dk.bekletilir daha sonra akvaryuma koyulur. Petshop lardan aldığımız yati ve mangrow köklerine herhangi özel bir işlem yapmak gerekmez sıcak su ile yıkayıp akvaryuma koyalabiliriz hangi dalı-kökü akvaryumunuza koyarsanız koyun yapılan bu kadar işlemden sonra yine de bir miktar öz su salınımı olacaktır ve 1-2 hafta arası suya batmayacaktır,biraz pamuklanma yapar suyu beyazlaştırır vatozunuz veya elma salyangozunuz varsa kökteki bu beyazlığı afiyetle yiyecektir bir miktar su değişimi yapılır 2 haftada akvaryum düzene girecektir. Kökün batması için ya tabana iple yada vantuz yardımı ile bağlanabilir yada üzerine taş konulup batmasını sağlarız suyu iyice çektiği zaman kendisi batacaktır , suda bu salınım ilk zamanlar sürekli olur ama daha sonra azalır balıklara zararı yoktur ama kök ve dallara moss sarmak istiyorsanız bu beyaz jel sıvının azalmasını beklemelisiniz.Kuru Ağaç dallarında mutlaka üstteki kabuk kısmının atılması,odun kısmına ulaşılması lazım bu sayede salınım azalıyor ,kabuklar bir müddet sonra odundan ayrıldığından çürüyor ve bütün akvaryuma dağılarak akvaryumu inanılmaz kirletiyor.

-Kavak ve çam türlerinden (yeşil olan her şeyden) uzak durmak lazım.Kavak akvaryumda bir müddet sonra alg patlaması yapıyor Kökün kullanım amaçları arasında dekorasyon da önemli yer tutar. ''Bitki ve kök kombinasyonu oldukça zevkli görünümler ortaya çıkarır. Suya bırakacağı renk ile akvaryuma farklı bir derinlik katacaktır. Kökler üzerinde en çok yosun çalışmaları yapılmaktadır. Suyun renginin değişmesi hoşunuza gitmiyorsa köklerden uzak durmalısınız. Bu meraka bulaşan birçok insan kökü aldığıyla kalır ,akvaryumdan çıkarıp bir köşeye atar. Canlılarınızın ve sizin göz zevkinize hitap edecek ortamı iyi ölçüp tartmalısınız ''.İyi hobiler...

Cankut Bey'e teşekkürler
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst