Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
19,866
aSk
19,735
Eqe
18,257
13,405
11,263
10,921
10,916
10,544
8,909

ARTEMİS – SELENE – HEKATE TESLİSİ

VLaD

Her insan kendisinin tanrısıdır.
Yönetici
TF Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
5,172
Tepkime puanı
919
Puanları
113
Yaş
36
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler


Pek çok dinde teslis inancına rastlanmaktadır. Farklı din ve mitolojilerde farklı kökenlere, özelliklere ve anlayışlara sahip farklı teslisler bulunmakta ve bunların çoğunun kendi bütünlüklerinde özel isimleri vardır. Hint din ve mitolojisindeki ‘Trimurti’ olarak geçmektedir ve ilahlar Brahma, Vişnu ve Şiva’dır. Hristiyan kaynaklarda sıklıkla “Kutsal Teslis” veya “Kutsal Üçleme” şeklinde kullanılır ve Tanrı’nın Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’tan oluştuğu üçlü bir inanış vardır. Hristiyan inancına göre bu üçlü birbirinden ayrılmaz ve Tanrı’nın yansımaları olarak kabul edilir. Bu nedenle Hristiyanlık monoteist din olarak kabul edilmektedir. Diğer tek tanrılı İbrahimî dinlerden Yahudilik ve İslâm ise teslis inancını reddeder. Antik mısırda da karşımıza çıkmaktadır ve ilahlar İsis, Osiris ve Horus’tur. Grek ezoterizminde; Phanes, Ouranos ve Kronos olarak ve Grek mitolojisinde; Selene, Hekate ve Artemis olarak karşımıza çıkmaktadır teslis inancı ve daha pek çok antik dinde, mitololoji hatta günümüzde devam etmekte olan dinlerde teslis inancına rastlanmaktadır.

Selene, Artemis ve Hecate Teslisinin Hikayesi
Yunan mitolojisinde pek çok teslise rastlanmaktadır ancak bunların çoğu bilinmemekle birlikte en ünlüsü Selene, Artemis ve Hecate üçlemesidir. Benzer özellikler taşıyan üç Ay Tanrıçası’nın birbirlerini tamamlamalarıyla oluşmuş bir inançtı. Bu teslis inancı ortaya çıktıktan sonra Hecate ay tanrıçalarını temsil eden üç yüzlü şekilde tasvir edilmeye başlanmıştır ve Hekate’nin isimlerinden biri Trimorphis (Üç vücutlu) dir.


Artemis (Bakire) vahşi doğa, avcılık, okçuluk ve ay tanrıçasıdır. Apollon’un ikiz kardeşidir ve kardeşinden bir gün önce doğup Apollon’un doğumu sırasında annesine yardım etmiştir. Annesinin çektiği acıyı gören Artemis evlenmemeye ve bakire kalmaya yemin etmiştir. Bu sayede üçlemede Bakire’yi temsil etmektedir.

Selene (Anne) ay tanrıçasıdır. Selene ve Artemis hep iç içe olmuştur çoğu zaman Selene’in yerini artemis almış, bazı yazarlar onu Artemis gibi tasvir etmiştir. Selene kendisine yardımcı olarak dünyadan kızlar seçerdi. Bu kızlar, insanları dünyadaki kötülüklerden korumaya ve uzak tutmaya çalışırlardı.
Hekate (Kocakarı) ay ve gece ile ilişkilendirilmiştir. Ay ve gecenin dışında ölüler,yeraltı ve büyücülük ile ilişkilendirilmiştir. Bilge bir tanrıçadır. Zeus’un dünyayı, kendisi gökyüzünü kardeşleri Poseidon denizleri, Hades ise yeraltını alacak şekilde paylaştırır ama tanrıça Hekate ise bu 3 alandada yetki verir. Korkuyla karışık bir saygı uyandırır.Ay üç evreden geçmektedir ve bu Tanrıçalarda ayın dönüşümünün evreleri temsil etmektedir. Bu evreler Tanrıça bakire (Artemis), anne(Selene) ve kocakarı(Hecate)dir. Bakire kız önce anne olur sonra yaşlanıp bilge kocakarıya dönüşür. Yılın sonlarına doğru kocakarı (Hecate) tekrar bakireye dönüşerek bu döngüyü yeniden başlatır ve böylece bu döngünün devamı sağlanır. Bu döngüde olduğu gibi ayda döngüye hilal olarak başlar ve büyüyerek dolunay halini almaktadır sonra ise küçülerek karanlık aya dönüşmektedir. Bu döngülerin benzerliği nedeniyle her bir ay evresi bu tanrıçaları sembolize etmektedir.Bu döngüyü temsil eden bir pagan sembolü bulunmaktadır. Üçlü Ay sembolü Artemis – Selene – Hekate inancını ve ayın evrelerini temsil etmektedir. Üçlü ay tanrıçalar ve ayın enerjisini özümsemek için kullanılır. Cadılar ve wiccanlar için ay evreleri, enerji dönüşümleri açısından çok önemlidir. Ay, dişil enerji ve tanrıça ile sembolize edilmektedir. Bu yüzden cadı kültünde ay ile tanrıçaların çok defa özdeştirildiğini görmekteyiz ve bu üçlemedeki tanrıçalar paganizmde önemli ve sevilen tanrıçalardır. Eskiden tanrıçanın üç yüzü de onurlandırılmaktaydı, oysa bugün genelde sadece yaşlı bilge kadın (Hekate) hali göz önüne alınmaktadır.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst