Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
27,602
21,084
TEO
20,703
aSk
19,736
Eqe
18,252
16,315
11,256
11,141
11,008

Aşık mısınız Yoksa Takıntılı mı?

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
75,742
Tepkime puanı
39,363
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Aşık mısınız Yoksa Takıntılı mı?


Yapılan araştırmalara göre aşk, beyin kimyasında obsesif kompulsif bozukluğun yarattığı etkinin aynısını yaratmaktadır. Obsesyon, kişinin zihnine girmesine engel olamadığı, isteği dışında gelen fikir ve dürtülerdir. Kişi, bu hissiyatın mantık dışı olduğunu kabul etmektedir. Ancak bu durum isteği dışında geliştiği için yoğun bir boyutta kaygı yaşamaktadır. Ve bu duruma karşı olarak da kompulsiyonlar ( tepkiler) sergilemeye başlamaktadır. Kompulsiyon dediğimiz bu zihinsel tepki durumu, obsesyonların (etkilerin) neden olduğu şiddetli huzursuzluğu ve sıkıntı durumunu ortadan kaldırmak üzere oluşan ve tekrarlayıcı olan davranış kalıplarıdır.

Toplumda görülme sıklığı çok nadir olmamakla birlikte, ergenlik döneminde hastalığın seyrinin başladığı gözlemlenmektedir. Obsesif kompulsif bozukluğun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, travmatik yaşantılar, genetik nedenler, beyinde yaşanan çeşitli sıkıntılar, çevresel faktörler, kişilik özellikleri gibi birçok neden, bu hastalığın oluşmasında etkili olabilmektedir.


Aşık mısınız Yoksa Takıntılı mı?Obsesyon ve kompulsiyonlar birlikte görülebileceği gibi, bazı kişiler de sadece obsesyon yada sadece kompulsiyon da görülebilmektedir. Kompulsiyonlar, başlarda kişiyi rahatlatıcı bir etki oluşturmaktadır, ancak bu rahatlama durumu geçicidir. Örneklemek gerekirse, temizlik obsesyonu olan bir birey, başlarda ellerini yıkadıkça, ya da evini temizledikçe kendisini rahatlamış hissetmektedir. Ancak bu durum, ellerini yıkamaktan dolayı tahriş etme boyutuna ya da evine eşini, çocuklarını alırken onları ıslak mendille silme boyutunda ise, eskiden rahatlatıcı olan kompulsiyon durumu artık rahatsız edici boyuta geçmiş demektir. Her takıntılı düşünce ve davranış, obsesif kompulsif bozukluk tabi ki değildir. Kişinin tertipli, düzenli olması ya da evinden çıkarken bir kereliğine mahsus ocağını, penceresini kontrol etmesi hastalık olarak görülmemektedir. Ancak bu durum, kişinin günlük hayatını yaşamasına engel oluyorsa, saatlerce temizlik yapması gibi veya ikili ilişkilerini engelliyorsa, eşiyle, çocuklarıyla olan ilişkisi gibi, hastalık boyutunda olunabileceği düşünülmelidir. Kişinin çevresi bu boyutta, dikkatli olmalıdır.

Obsesyonlar Ve Kompulsiyonlar Genellikle

-Kirlerin bulaşması obsesyonu ve tepki olarak temizlik kompulsiyonu,
-Şüphe, kuşku obsesyonu ve tepki olarak kontrol kompulsiyonu,
-Dini içerikli obsesyon ve kompulsiyonlar,
-Simetri, düzen obsesyon ve kompulsiyonları,
-Cinsel içerikli obseyonlar ve kompulsiyonlar, sıklıkla görülen obsesif-kompulsif durumlar arasındadır.
Bu hastalık, kişinin günlük hayatını fazlaca kısıtlayabilen ve yaşam kalitesini düşürebilen bir hastalıktır. İlaç tedavisi ve davranışçı psikoterapiler, hastalığın tedavisinde etkili olan yöntemlerdir.
 

JoyCe

NotAvailable
Yönetici
Süper Admin
Katılım
18 Eyl 2020
Mesajlar
10,340
Tepkime puanı
4,722
Puanları
113
Konum
Cappodocia
Mesleğin
Management officer
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
İkizler
Memleket
74 Bartın
Nerden:
50 Nevşehir
Takıntılı insandan korkarım ben.
Hissettiğinde uzaklasacaksin 🤞
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst