Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
25,770
TEO
20,703
20,074
aSk
19,736
Eqe
18,252
15,755
11,256
11,008
10,970

Aşıklı Höyük: Orta Anadolu’nun En Eski Köyü

VLaD

Her İnsan Kendisinin Tanrısıdır...
Yönetici
Süper Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
8,762
Tepkime puanı
6,409
Puanları
1,905
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
Aşıklı Höyük Tarihçesi ve Mimarisine Genel Bakış
Aksaray il merkezinden 25 km doğuda bulunan Aşıklı Höyük, Melendiz Çay’ı yakınlarında kurulmuştur. Aksaray’da bulunan ve günümüzden 11 bin yıl önce ilk kafatası ameliyatının yapıldığı Aşıklı Höyük, Orta Anadolu‘nun en eski yerleşimi olarak kabul edilmektedir. Burada yaşayan insanlar bölgedeki ilk üretim faaliyetlerini yapan, yerleşik hayata geçen, hayvanları evcilleştiren ilk medeni toplum olma özelliğini taşımaktadır. 1989-2002 yıllarında Prof. Dr. Ufuk ESİN başkanlığında yürütülen kazılar sonunda çatalhöyük`ten en az 1000 yıl daha eskiye tarihlenen bitişken, sık dokulu bir neolitik köy yerleşmesi ortaya çıkarılmıştır. Kazı 2006 yılından itibaren Prof. Dr. Mihriban ÖZBAŞARAN başkanlığında devam etmektedir.

Aşıklı Höyük
Höyüğün stratigrafik görünümü

Çalışmalar sırasında ele geçen bilgiler Aşıklı Höyük yerleşmesinin tek bir kültür dönemine; çanak çömleksiz neolitik çağa tarihlendiğini ortaya koymuştur. Yerleşmede şu an için üç tabaka saptanmıştır. Birinci tabaka; yüzey toprağının hemen altında bozulmuş ve parçalar halinde ele geçen taban kalıntıları, kanallar ve çukurlarla temsil edilir. Yerleşmenin ana tabakasını ise; en az 10 yapı katıyla ikinci tabaka oluşturmaktadır. Sınırlı bir alanda höyüğün kuzey yamacındaki basamaklı açmada 3 yapı evresiyle üçüncü tabaka; çanak çömleksiz neolitik çağa aittir. Mimari kazısı halen sürmekte olan Aşıklı Höyük’te yerleşme düzeni ana hatlarıyla; konut olarak kullanılan taş temelsiz; kerpiç yapıları barındıran oturma bölümü ve özel işleve sahip yapılar ile çevresindeki buna bağlı diğer yapıları kapsayan bölümlerden oluşmaktadır. Ev tabanları ve duvarları sıvalıdır. Ev içerisinde en çok rastlanan yapı öğesi ocaklardır. Ocaklar genellikle tek odalı evlerde yer almış ve evin köşesine yakın yerleştirilmiştir.

Aşıklı Höyük
Aşıklı Höyük

Aşıklı’da önceki yıllarda yürütülen kazılar sonucu yerleşmenin, gruplaşmış kerpiç binalardan oluştuğu, bunların birbirinden dar sokaklarla ayrıldığı bilinmekteydi. ‘Konut’ olarak nitelendirilen bu yapılar; boyut, biçim ve yapı olarak birbirine benzerdir. Konutların taban ve duvarları en az üç kez sıvanmıştır. Konutlar iki ya da üç odalı; odalar arasında geçişi sağlayan kapı aralıkları vardır. Dışa açılan bir kapının bulunmaması; evlere geçişin damdan sağlandığını düşündürmektedir.

Aşıklı Höyük
Konutlara ait rekonstrüksiyon

T BİNASI: “T” binası, kareye yakın planı, geniş duvarları, kerpiç tabanı, kırmızı boyalı taban ve duvar sıvaları, kanal, seki vb. gibi iç yapı öğeleri ile bir başka özellikli binadır. Ayrıcalıklı bu mimari özellikler, diğer bulgu ve buluntularla brilikte yorumlandığında yerleşmenin bu kesiminin topluluğun inançları doğrultusunda ortak kullanılan özel işlevli binaları barındırdığı görülür.

İlk Kafatası Ameliyatı
Aksaray ilinin Kızılkaya köyünde yer alan Aşıklı Höyük’te 20-25 yaşlarında bir kadının kafatasında Tıp tarihi açısından oldukça önemli ve bir ilk olan, “trepenation” adı verilen beyin ameliyatı izlerine rastlanmış. Yapılan incelemeler sonucunda kafatasında açılan deliğin, cerrahi bir operasyon sonucu oluştuğu ve delik açıldığında kadının hayatta olduğu tespit edilmiş, ameliyattan sonra bir hafta kadar daha yaşadığı anlaşılmıştır.

Aşıklı Höyük
20-25 yaşlarında genç bir kadına ait ameliyatlı kafatası
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst