Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
32,327
24,134
TEO
22,162
aSk
20,545
Eqe
18,982
16,664
16,013
12,317
11,197

Aşırı Bağlanma Problemi ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
80,754
Tepkime puanı
41,071
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Bağlılık belirli bir seviyeyi aştıktan sonra sevmenin ve değer vermenin boyutu sağlıksız bir hal alıyor. Peki, ilişkilerde aşırı bağlanma problemiyle nasıl başa çıkabiliriz?

İlişkilerde Aşırı Bağlanma Problemi


Aşırı Bağlanma Problemi Nedir?

Bir eşyaya veya bir insana bağlanmak ona çok fazla anlam yüklemekle başlar. Ancak sonrasında bu bağlılık belirli bir seviyeyi aştıktan sonra sevmenin ve değer vermenin boyutu sağlıksız bir hal alır. Bazen bu durumun farkındalığına erişmiş olsak da ulaştığımız bağlılık ve alışkanlık boyutu bizim ondan kopmamıza engel olur. Bazı eşyalarımıza o kadar çok anlam yükleriz ki tıpa tıp aynısı önümüze koyulsa bile kendimizinkinden vazgeçemeyiz. O eşyanın yaşanmışlığı, anısı ve hatırlattıkları vardır ve biz de onlardan kopamayız. Aynı durum insanlar için de geçerlidir. Mesela normalden daha kötü veya iyi dönemimizde yanımızda olmuş insanlara farklı anlamlar yükleriz. Onların yanında kendimizi güvende hissederiz. Hep yanımızda olmalarını isteriz. Yani bağlanırız. Öte yandan sadece çok fazla vakit geçirdiğimiz insanlara da bağlanabiliriz. Yani alışkanlık haline gelmiş kişilere de toksik bağlanma iç güdüsüyle tutunabiliriz. Birlikte günlerimizi geçirip aktiviteler yaptığımız yani anılar biriktirdiğimiz insanlara bağlanmamız ve yokluklarında boşluk ve üzüntü hissetmemiz oldukça olağan ve normaldir. Ancak bağlanma hissinin belirli seviyedeki hali insana kendini güvende hissettirirken fazlası sağlıksız bir psikoloji yaratmaktadır. Bu psikolojik bozukluğa da 'aşırı bağlanma problemi' denmektedir.

Aşırı Bağlanma Problemi Yaşadığımızı Nasıl Anlayabiliriz?

Bir eşyamıza aşırı bağlandığımızı onu kaybettiğimizde veya başına kötü bir şey geldiğinde verdiğimiz tepkiyle anlayabiliriz. Eğer arkasından göz yaşı döküyorsak ve aşırı derecede üzüntü yaşıyorsak o zaman bu durum o eşyaya olması gerekenden daha çok değer verdiğimizi ve hatta aşırı bağlandığımızı bize kanıtlar. "Alt tarafı bir eşya ve yenisi alınır" mantalitesine bir noktada kavuşulursa o zaman psikolojik olarak sağlıklı olduğumuzu söyleyebiliriz ancak eğer "Bir başka eşya onun yerini tutmaz" düşüncesiyle fazlasıyla üzülüyorsak ve atlatamıyorsak o zaman problem var demektir.
Aşırı Bağlanma Problemi ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Bir insana aşırı bağlanmak ise bir eşyaya bağlanmaktan daha karmaşık ve etkilidir. Birine bağlanmak onsuz bir dünya düşünemeyecek kadar hayatının merkezine almaktır. Yani onu kaybetmemek için her şeyi göze almak anlamına gelir. Bu durum hiç sağlıklı değildir. Bu kişi anne-babamız dahi olsa kimseye bu denli bağlanmamamız gerekir. Bir insanı çok sevmek ve değer vermek güzel bir duygudur ancak bu sevginin kötüye gitmesi ve sağlıksız bir hal alması durumunda kendi hislerimizle kendimize zarar verir hale geliriz. Her şeyin bir ölçüsü olduğu gibi sevginin, bağlılığın ve alışmanın da sağlıklı bir ölçüsü vardır. Önemli olan hislerimizi, kendi psikolojimize zarar vermeyecek düzeyde yaşamaktır. Saplantılı bir bağlılık ile bağlanma hissi karıştırılmamalıdır. Hepimizin bağlı olduğu, alıştığı eşyalar, ortamlar ve kişiler vardır ancak bu durumun ileri boyutu psikolojik rahatsızlıktır. Genellikle bu gibi psikoloji sorunları için gerçekleştirilen tedavi yöntemleri, sorunun kaynağına bağlı olarak belirlenmektedir. Eşyalara, mekanlara, insanlara aşırı bağlanma durumu sağlıksız boyuta geldiğinde kesinlikle tedavi edilmelidir. Bu tedavi yönteminde de çoğunlukla çocukluğu inilir ve travmalara rastlanır. Rahatsızlığın daha ileri boyuta geldiği tespit edilirse tedavi ilaç tedavisine kadar gidebilir.
 

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
80,754
Tepkime puanı
41,071
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
: )

Haftada 2x seans á 45 dakika * ( 2 Sene ) : )))

sonrasinda dünyasinin anasini babasini satabilirisniz: )) garanti *
 

AycA_S

Zalimin celladı adalettir.
Editör
Katılım
20 Kas 2015
Mesajlar
16,664
Tepkime puanı
10,318
Puanları
113
Nerden:
Bir seçim yapınız
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Aşırı silkelenip kendine gelme ile çözülür ;Ddx
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst