Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
100,036
sdC
36,547
29,401
Eqe
29,155
22,941
TEO
22,076
aSk
20,421
19,064
12,439
11,363

Asyalılar Diğer İnsanlara Nazaran Neden Daha Sevimli Görünürler?

WiLdRose

𝓶𝓸𝓶𝓮𝓷𝓽𝓸 𝓶𝓸𝓻𝓻𝓲 ..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
100,036
Tepkime puanı
53,340
Puanları
1,907
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Bir seçim yapınız
Bildiğiniz gibi Japonlar, Koreliler ve Çinliler diğer insanlara nazaran daha sevimli görünürler. Peki bu durumun bilimsel açıklaması nedir?

Her şeyin yavrusu, küçüğü genellikle sevimli görünür. Aynı şey insanlar için de geçerlidir; bebekleri bu kadar sevimli bulmamızın nedeni çoğunlukla küçük, zararsız olmalarından kaynaklanır.

Büyüdükçe yüz hatları, burun kemeri ve uzuvlar daha belirgin hale gelir. Bu yüzden sevimlilik yavaş yavaş yok olur. Tabii bu durum bazı insanlarda aynı kalır, özellikle de Asyalı insanlarda.

Sevimlilik olarak tabir ettiğimiz şey güzellik, seksilik ya da çekicilik değil; tamamen başka bir şey.


Baby face, bebeksi, sevimli ya da tatlı artık ne demek isterseniz size kalmış. Bir insanın böyle görünmesi için çoğunlukla bebeklerde görülen ve normalde büyüdükçe yok olan bazı fiziksel özelliklere sahip olması gerekir.

Bu özellikler arasında vücuda oranla büyük kafa, ince kemik yapısı, kısa uzuvlar, tüysüzlük gibi dikkat çekici şeyler yer alır. Bebeksi insanlarda, saydığımız bu özelliklerin çoğu kaybolmaz ve yetişkinliğe aktarılır. Bu duruma neoteni denir.

Neoteninin en sık görüldüğü etnik grup ise Asyalılardır.


squid games girlsBunun yaklaşık 30 bin yıl önce meydana gelen bir gen mutasyonu nedeniyle oluştuğu tahmin ediliyor. Edar geni olarak adlandırılan bu gen; saç köklerinin kalınlaşmasına, çene çıkıntısının, göğüslerin küçülmesine ve ayrıca kulaklarla birlikte gözlerin de yapısının değişmesine neden oluyor.

Bu gen sayesinde Asyalılar daha genç ve sevimli görünüyor. Ayrıca bu gen, yıllar geçtikçe Asyalıların diğer ırklardan iyice ayrışmasına neden oldu. Yani zamanla Japonların, Çinlilerin kafaları vücutlarına oranla daha büyük hale geldi ve yüz hatları daha da düzleşti. Aynı zamanda kadınlar ve erkekler arasındaki fiziksel farklılıklar azalmaya başladı.


Asyalıların şirin görünmesinin bir diğer sebebi de eş seçimidir.

koreliler


Asyalı erkeklerin neotenik özelliklere sahip kadınlarla evlenmeyi seçmesi, saydığımız özelliklerin gelecek nesillere aktarılmasına neden oldu. Yani bu özelliklere sahip kadınlarla evlenmek çok daha fazla kişinin bu özelliklere sahip olmasına yol açtı.

asyalı kadınGünümüzde yalnızca Asyalı kadınlar diğer ırkların erkeklerine değil, aynı zamanda Asyalı erkekler de diğer ırkların kadınlarına çekici gelmektedir. Bunun en büyük örneği ise BTS gibi K-Pop gruplarının dünya üzerinde milyonlarca hayrana sahip olması.


Yapılan son araştırmalara göre; K-Pop müziğinin son yıllardaki popülaritesi sayesinde erkek güzellik anlayışının maço olarak tabir edilen daha sert görünümlü özelliklerin yerine pürüzsüz yüzler, ince vücutlar yani genel olarak daha kadınsı bir görünüme evrildiği ortaya çıktı.

Hatta son zamanlarda bu özelliklere sahip olabilmek için estetik yaptıranların sayısının da arttığı biliniyor. Kim bilir belki de kısa süre içinde Asya’nın güzellik anlayışı dünyanın dört bir yanına yayılacak.
 

AycA_S

Zalimin celladı adalettir.
Editör
Katılım
20 Kas 2015
Mesajlar
19,064
Tepkime puanı
14,227
Puanları
113
Nerden:
Bir seçim yapınız
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Bakımlılar; en çok bu özelliklerini seviyorum (y)
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst