Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,100
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,112
12,691
11,262
10,921
10,916
10,544

Badem Yağı Bıyık Sakal Bakımı

  • Konbuyu başlatan muStafa
  • Başlangıç tarihi
M

muStafa

Guest
[h=2]Badem Yağı Bıyık Sakal Bakımı[/h]
“Badem yağı, güzellik amacıyla veya ayakkabı koruma amacıyla kullanılan bir tür yağdır. Ayrıca çok tercih edilmemesine karşın ney sazının bakımında da kullanılır. Badem ağacı tohumlarından soğuk sıkma ile elde edilen, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Kaşları yanan/küsen ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına badem yağı sürmesi çok başarılı sonuçlar verir. Özellikle karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır.” (bu bölüm wikipedia alıntısıdır)

Sakal bakımı erkekler için oldukça önemlidir; her ne kadar günümüz iş hayatı sakal ve bıyık bırakma noktasında zorlayıcı olsa da hala bir çok erkek tarafından bıyık ve sakal imajı tercih edilmektedir.

Badem yağının sakalların daha canlı ve gür çıkmasını sağlar, ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı sakal çıkmayan bölgelerde kökleri besleyerek yeniden oluşuma yardımcı olur. bu boktada badem yağı bıyık bakımı içinde oldukça önemlidir

Badem Yağının Sakal Bakımında Kullanılması

Eliniz yardımıyla badem yağını sakal ve bıyıklarınıza sürünüz ve iyice yediriniz. Bu işlemi yaptıktan sonra 3 saat kadar yüzünüzü yıkamayınız.

Ayrıca, badem yağı sakal bakımında başka maddelerle de kombine edilebilir. örneğin 20 ml badem yağının içerisinde 3 diş sarımsağı ezerek 1 ay kadar bekletip sarımsakları tülbent yarımıyla ayıklarsanız, sarımsak özlü bir badem yağı elde edersiniz. Bu yağ karışımı sakal bakımında oldukça faydalıdır. karışımdaki kokunun önüne geçmek ve yağı daha fazla kuvvetlendirmek için için 4-5 damla lavanta yağı ve hint yağı kullanabilirsiniz.

Badem yağının sakal bakımında bir diğer yardımcısı hint yağıdır, saf badem yağı yerine hint yağıyla karıştırarak da kullanabilirsiniz. bu karışım sakal köklerinizi besleyeceği gibi, sakallarınızı da kuvvetlendirir. Badem yağı gibi ana bitkisel yağları saf kullanmak yerine başka yağlarla karıştırmak her daim daha iyi sonuçlar vermektedir.

Ayrıca tıraş sonrası sakal ve bıyık bakımında faydalanabileceğiniz bir diğer yağ shea butter yağıdır. Bu yağı özellikle badem yağlı sakal bakımı uygulamadan evvel her tıraş olduğunuzda sakal ve bıyık kısımlarına uygularsanız, hem cildinizi besler hem de sakal ve bıyık tıraşı sonucu oluşan kesik ve tahrişlerin önüne geçer.

BADEM YAĞI BIYIK

badem yağı ile bıyık bakımı geleneksel olarak yapılmaktadır.
Badem Yağı:

Tatlı meyvelerin dolgun olanlarından soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen yağa tatlı badem yağı denir. Sarı renkli hafif kokulu ceviz tadında sabit bir yağdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir. Badem yağının bilinen en eski kullanım alanlarından birisi bıyıktır.

Badem Yağının Faydaları: Pürüzleri giderir. Tüyleri uzatma özelliğine sahiptir. Kuru ve çatlak ciltler için kullanılır. Kaş ve kirpiklerde özellikle kullanılır. Vücut için krem olarak da kullanılabilir. Sürüldüğü yerdeki hücreleri canlandırır. Saç besleyici olup saç dökülmesini önler. Cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar. Müshil özelliğine sahiptir. Kabızlık tedavisinde etkilidir. Makyaj temizlemede, saç, tırnak, el ve ayak bakımında kullanılır. Kaşıntı, pişik, tahriş, yanık durumlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Rugan ayakkabıların yürüdükçe kırılıp çatlamaması için yüzeye haricen uygulanan bir preparattır. Hamileler doğum yaptıktan sonra karın derisi çatlamasın diye hamileyken karınlarına sürerler. Aynısı diyet yapan bayanlarda da geçerlidir.

Badem yağı bıyıklara haricen uygulanır. Bıyık köklerini beslemek için hint yağı ile uygulanmasında fayda vardır. Bıyıkları besleyici güçlendirici etkileri bilinmektedir. Sakal uzatan insanların sakal bakımları içinde ideal bir yağdır.

Bıyık ve sakal bakımı için kullanılan badem yağının orjnal olmasına dikkat ediniz. Piyasada satılan badem yağlarının çoğu likitparafin ayçiçek veya pamuk yağı itiva etmekte buda kaş yapayım darken göz çıkartmaktadır.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst