Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,936
34,924
25,488
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Balıkçılık Terimleri.

BUDULGAN BOZKURT

Banlı Üye
Katılım
5 Mar 2015
Mesajlar
30,821
Tepkime puanı
40
Puanları
0
Memleket
61 Trabzon
Nerden:
Bir seçim yapınız
Bu bölümde geçmişten geleceğe kullanılmış ve/veya hala kullanılmakta olan balıkçılık terimlerini bulacaksınız. Kavram karmaşası olmaksızın özetle izah etmeye çalışacağım bu terimlerin kimisi teknikle kimisi de kullanılan malzemeyle alakalı olacak.
Çapari : Birden fazla yemli olta iğnesi veya tüy, iplik veya silikondan imal edilmiş olan suni yemin tek bir bedene bağlanmasıyla elde edilmiş olan olta takımı.
Kurşun : Olta takımını belli bir derinlikte tutmak amacıyla üretilmiş olan olta malzemesi.
Kaşık : Farklı renk ve boylarda üretilmiş, balığın türüne, büyüklüğüne ve ilgilerine odaklı olarak tasarlanmış olan, metalden yapılmış ve hem tekneden hemde kenardan yapılacak avlarda kullanılabilecek suni yem.
Seğirtme, Sıyırtma, Sürütme : Oltanın ( kaşık veya canlı yem veya ölü yem ) tekneyle sürekli çekilmesi veya kıyıdan atılıp çekilmesi yöntemi.
Kaloma / Kalama : Olta makaralarında gerektiğinde balığı yorabilmek için kullanılan ve makaranın misina mandalını açmaksızın misina sağmasını sağlayan, bazı makaralarda avlanacak balık türüne göre alt ve üstte olmak üzere iki adet bulunan mekanik düzenek.
Baitrunner : Özellikle yemli avlarda tercih edilen ve yemi alan balığın bir süre gitmesine müsade edebilmek fikriyle düşünülmüş kalama düzeneği.
Olta Kamışı : Hammadesi esnek ve dayanıklı malzemeden üretilmiş balık avlamak için kullanılan, boyları avın gerektirdiği duruma göre 10 metreye ulaşabilen ve makara takılan / takılmayan versiyonlara sahip av gereci.
Olta Makarası : Olta kamışı ile birlikte kullanmak için dizayn edilmiş, üzerinde misina havuzu bulunan ve balık avını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir çeşit mekanik düzenek. Ayrıca olta makaraları bilya sayısı ve çekim oranına göre sınıflandırılmaktadır.
Minnow : Sahte ve canlı yem kültüründe ” yavru balık ” anlamına gelir.
Rapala : Her ne kadar klasik olarak markalaşmamış her türlü sahte balık yemler için kullanılsada gerçekte menşei finlandiya olan ve sadece suni balık değil diğer bir çok balık avı gereçlerinin üretimini yapan firmanın adıdır.
Silikon Sahte : Balık veya diğer yem çeşitleri baz alarak üretilmiş, bir çoğu sonradan monte edilen kurşun ve iğne düzeneği ile kullanılan silikondan imal edilmiş balık avı sahtesi.
Tasmalamak : Yemli veya at çek avı esnasında oltaya vuran balığın iğneden kurtulmasını engellemeyerek ve iğnenin çeneye oturmasını sağlamak amacıyla kamışın yeterli kuvvet ve hızda makarayı sarmadan çekilmesi eylemi.
At – Çek Av : Büyük oranda sahte yemlerle yapılan, 3 metreyi geçmeyen kamış ve maksimum orta büyüklükte makaralarla icra edilen, esas hedef olarak balık avını sporla bütünleştirmeyi benimsemiş balık avı yöntemi.
Misinanın Boşluğunu Almak : Yemli / suni balıkla yapılan av sırasında ilk atışta veya balığın vuruşu sırasında makaranın sarılarak balığını kurtulmasını engellemek, balığın oltaya vuruşunu anlayabilmek ya da suya yeni düşmüş olan yemin kontrolünü hemen sağlayabilmek için yapılan eylemdir.
Su Üstü Sahte : Su üstü avlanan veya su üstünde gezen yemlere saldıran balıkları yakalamak için kullanılan ve suyun üzerinden farklı haraket teknikleriyle çekilebilmesi için üretilmiş olan batmaz balık avı aracı.
Makara Devir Oranı : Olta makarasının kolunun bir tur sarımında misina havuzunun kaç tur dönebildiğini ifade eden ölçü.
Teleskobik Olta Kamışı : Üretim tekniğine göre 2 – 16 arası parçalar halinde tasarlanmış ve iç içe geçebilen, kapalı halinin uzunluğuna göre portatif sayılabilecek olta kamışı çeşidi.
Parçalı Olta Kamış / Spin Kamış : İç içe geçmeyen, uzunluğuna göre parça adedine sahip ve parçaları el yordamıyla birleştirilerek kullanıma hazır hale getirilen olta kamışı çeşidi.
Jigging : Basitçe kenardan suni yemler kullanılarak at-çek yöntemiyle yatay şekilde yapılan balık avının derin sularda dikey olararak icra edilmesi.
Mepps : Her ne kadar bir çok kaşık türü sahte yem bu isimle çağırılsada gerçekte menşei fransa olan bir balık avı sahtesi üreticisi.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst