Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,988
34,975
25,493
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Balıkların Dünyasından Kısa Notlar

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
34,988
Tepkime puanı
6,758
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
En Büyük Balık

Dünyanın en büyük balığı "balina köpek balığı" (Rhincodon typus)'dır. Okyanusların sıcak sularında yaşayan bu balık hakkında 17-18 m.’lik boylara ulaşabileceği iddiaları varsa da kesin olarak ölçülerek belgelenmiş resmî kayıtlara göre 12,65 m. uzunluğa ve 7 m.'lik vücut çevresine sahip olduğudur. 11 Kasım 1949’da yakalanan bu köpek balığının ağırlığı ise imkânsızlık sebebiyle ölçülememiş, ancak 15-21 ton arasında olabileceği tahmin edilmiştir. Muazzam görünüşüne rağmen zararsız olan bu tür, sürü halinde yaşayıp büyük kütleler teşkil eden küçük balık ve kabuklu hayvanlar gibi plankton dediğimiz çok küçük canlılarla beslenir. Dünyanın ikinci büyük balığı ise "büyük camgöz köpek balığı"(Cetorhinus maximus)'dır. Bu türün de gerçekten ölçülmüş en büyük ferdi 12,30 metre boyundadır. Bu tür de diğeri gibi saldırgan değildir ve küçük canlılarla beslenir.

En Büyük Yırtıcı

En büyük yırtıcı balık olma rekoru Jaws filminin de kahramanı olan "büyük beyaz köpek balığı" veya beyaz "noktalı köpek balığı" (Carcharodon carcharias)'dır. Kuzey Amerika'nın serin ve sıcak sularında, Güney Afrika, Güney ve Batı Avustralya, Yeni Zelanda, Şili ve Japon denizlerinde bulunduğu gibi Adriyatik sahilleri başta olmak üzere Akdeniz'de de görüldüğü bildirilmiştir. Dişilerinin erkeklerinden daha büyük olduğu bu türde 1945 yılında yakalanan bir dişi 6,4 m. uzunlukta ve 3314 kg. ağırlıkta ölçülmüştür.

En Uzun Kemikli Balık

Yukarıda verdiğimiz rakamlar kıkırdaklı balıklar sınıfına aittir. Kemikli balıkların boyca en büyüğü ise "kürek balığı" (Regalecus glesne)'dır. Sıcak ve tropikal denizlerde yaşayan kürek balığının boyunun 15,2 m. olduğu tahmin ediliyordu. Birçok uzmanın gözlemine dayanan ve kabul edilen bu rakam balık yakalanamadığı için resmîleşemedi. Yakalanarak boyu kesin olarak ölçülmüş bir örnek ise 7,6 m. boyunda ve 272 kg. ağırlığındadır.

En Geniş Vücutlu ve Ağır Kemikli Balık

Bütün tropikal ve subtropikal sıcak sularda bulunan "güneş balığı" (Mola mola)'nın 1908 yılında yakalanan bir örneğinin burun ucundan kuyruğuna kadar olan boyu 3,1 m. olduğu halde sırt-karın istikametindeki genişliği 4,26 m. ağırlığı ise 2235 kg. olarak ölçülmüştür.

Denizde yaşadıkları halde yumurta bırakmak için nehirlere de giren mersin balıklarının en büyüğü olan "mersin morinası" (Huso huso) Karadeniz, Hazar denizi ve bunlara bağlı nehirlerde yaşamaktadır. 1827 yılında Volga nehrinin denize döküldüğü kısımda yakalanan yumurtalarını henüz dökmemiş bir dişi mersin morinasının boyu 7,3 m. , ağırlığı ise 1474 kg. olarak ölçülmüştür.

En Büyük Tatlı Su Balıkları

Tatlı su balıkları içindeki büyüklük rekoru Rusya'nın Dinyeper nehrinde yakalanan bir yayın balığına (Silurus glanis) aittir. Bu balığın boyu 4,57 m. ağırlığı ise 336,3 kg. olarak ölçülmüştür.

Bütün hayatını iç sularda geçiren ve nadir olarak bulunan en büyük balık Pangasianodon gigas'dır. Sadece Mekong nehrinde ve kollarında (Çin, Laos, Kamboçya, Tayland) bulunan bu türün bir örneği 3 m. boyunda ve 242 kg. ağırlığındaydı.

ABD ve Kanada'dan geçen Columbia nehrinde yaşayan ve 1912 yılında yakalanan bir mersin balığının (Acipenser transmontanus) boyu 3,8 m., ağırlığı ise 580 kg. olarak ölçülmüştür.

Amazon ve Güney Amerika’nın diğer nehirlerinde yaşayan arapayma veya pirarucu olarak bilinen tür (Arapaima gigas) sık sık dünyanın en büyük tatlı su balığı olarak ilan edilmesine rağmen inanılabilecek seviyedeki bir rekora göre en büyük boyu 2,48 m., ağırlığı ise 147 kg. ulaşmaktadır.

En uzun yılan balığı ise Avustralya'da yaşayan Gymnothorax flavimarginatus türüdür. Bu türe ait 3,7 m. boyunda bir örnek yakalanmıştır.

En Küçük Balık

En küçük balık rekoru (ve aynı zamanda en küçük omurgalı hayvan) kemikli balıklardan "cüce kaya balığına" (Trimmatom nanus) aittir. Hint Okyanusu’nun ortalarındaki Chagos adalarında bulunan bu balıkların erkeklerinin ortalama uzunluğu 8,6 mm., dişilerin ise 8,9 mm.’dir. Son zamanlarda keşfedilen ve Yunanistan'ın batı kısımlarında yaşayan diğer bir tür kaya balığı (Economidichthys trichonis) da ikinci küçük balık olup dişilerinin boyu 2.7 cm.’dir.

En Küçük Kıkırdaklı Balık

Cüce köpek balığı (Squaliolus laticaudatus) büyük bir ihtimalle dünyanın en küçük köpekbalığıdır. Tropikal suların dibinde geniş bir şekilde dağılan bu türden yetişkin bir erkeğin boyu 15 cm., dişinin boyu ise 18 cm. gelmektedir. Yaşlı bir yetişkinin uzunluğu ise en fazla 25 cm. kadardır.

En Küçük Tatlı Su Balığı

En kısa boylu ve en hafif tatlı su balığı cüce pigme kaya balığı (Pandaka pygmaea)'dır. Renksiz ve aşağı yukarı şeffaf olan bu tür, Filipinler’de Luzon gölü’nde yaşamakta olup erkeklerinin boyu 7,5-9,9 mm., ağırlığı ise 0,004-0,005 gr.’dır.

En Hafif Omurgalı

Balıkların ve omurgalıların da en hafifi olan cüce kaya balıklarından Samoa'da yaşayan Schindleria praematurus'dur. Ağırlığı sadece 0,002 gram olan bu türün boyu 12-19 mm.’dir.

En Güçlü Isırık

Bahama'da Lerner deniz laboratuarında çene gücü ölçme aletiyle yapılan deneyde esmer köpek balığı (Carcharhinus obscurus)'nın çeneleri arasında 60 kg.’lık güç ortaya çıktığı ölçülmüştür. Bu çene gücüyle ısırdığında dişleri arasında oluşan basıncın ise 3 ton/cm2 olduğu görülmüştür. Büyük beyaz köpek balığının (Charcharodon carcharias) ısırığının çok daha güçlü olduğu bilinmektedir, ancak şimdiye kadar ölçülememiştir.

En Hızlı Balık

Bir kılıç balığı türü olan Istiophorus platypterus'un azamî hızı saatte 100 km.’nin üzerindedir. Bir kılıç balığı ile yapılan ölçmede 91 metreyi üç saniyede kat ettiği ölçülerek saatte 109 km.'lik bir hıza ulaştığı hesaplanmıştır.
Bir ton balığı türü (Thunnus thynnus) ise ikinciliği elinde tutmakta ve saatte 104 km.'lik hıza ulaşacak ani sıçramalar yapabilmektedir.

En Yavaş Balık

Deniz iğneleri familyasının 35 kadar türü vardır. Bu familyanın bir üyesi olan cüce deniz atı (Hippocampus zosterae)'nın hızı hiçbir zaman saatte 16 metreyi geçemez.

En Uzun Göç

Balıkların bazısı üreme sahaları ile beslenme sahaları arasında düzenli göçler yaparlar. Ton balığı (Thunnus thynnus) en uzun mesafeye göç eden tür olarak bilinir. 1958 yılında Baja California'dan (Meksika) işaretlenerek salınan örneklerden biri 1963 yılında Tokyo'nun (Japonya) 483 km. güneyinde yakalanmıştır. Bu seyahat boyunca balığın ağırlığı 16 kg.’dan 121 kg.’a çıkmıştır.

En Uzun Uçuş

Uçan balıkların (Exocoetidae) bazılarının zaman zaman, özellikle de yırtıcılardan kaçtıkları durumlarda sudan dışarı çıkarak 30-40 saniye havada yol aldıkları ve bu esnada 10 m. yükseğe kadar çıktıkları ve 400 m.’lik bir mesafeyi aştıkları tespit edilmiştir. Havada yol alma mesafesi rüzgarın ve dalgaların şiddetine ve yönüne bağlı olduğundan bütün faktörlerin sabit tutulduğu bir hesaplama henüz mümkün olmamıştır. Sudan sıçradıklarındaki hızlarının da saatte 30 km. olduğu ölçülmüştür.

En Yaşlı

Balıkların yaban hayatındaki yaşlarını takip etmek çok zor olduğundan en kesin tespit akvaryumlarda yapılabilir. 1860 yılında Kuzey Atlantik’te Sargasso denizinde doğan ve üç yaşında iken bir nehirde yakalanan Avrupa yılan balığı (Anguilla anguilla) 1948 yılında 88 yaşındayken ‹İsveç’te bir müzenin akvaryumunda ölmüştür. Balıkların pullarındaki, denge taşlarındaki ve bazı kemiklerindeki mevsimlik büyüme halkalarını sa***** yaşlarını doğruya çok yakın tahmin etmek de mümkündür. Kuzey Amerika'da yaşayan göl mersin balığı (Acipenser fulvescens) yaban ortamında en uzun yaşamış balıktır. Yüzgeç ışınlarındaki büyüme halkaları sayılarak yaşı hesaplanan bir mersin balığının 82 yaşında olduğu tespit edilmiştir.

En Kısa Ömürlü

En kısa hayat süren balık Afrika’da yaşayan Aplocheilidae familyasına dahil bir tür olup muhtemelen 8 ay ömür sürer.

En Derinde Yaşayan

Brotulidae familyasından Bassogigas cinsi en derinde yaşayan omurgalılar olarak bilinirler. Bunlardan 16,5 cm. uzunluğundaki Bassogigas profundissimus türü 1970 Nisanında Dr. Gilbert L. Voss tarafından Atlantik’teki Puerto Rico çukurluğunda 8300 metre derinlikte yakalanmıştır.

Dr. Jacques Piccard ve Lt Don Walsh tarafından Trieste isimli derin deniz araştırma aracıyla Batı Pasifik'de Mariana çukurunda 24 Ocak 1960 da yapılan bir çalışmada ise 10,918 m. derinlikte dil balığına benzer, 33 cm. boyunda bir balık bulunduğu rapor edilmiştir. Geçici olarak Chascanopsetta lugubris olarak teşhis edilen bu balığa rağmen otoritelerin çoğu hâlâ en derinde yaşayan omurgalı olarak Bassogigas cinsini kabul etmektedirler.

En Yüksekte Yaşayan

Dünyanın en yüksek yerinde yaşayan balık "Tibet çopra balığı (Cobitidae familyasından) olup Himalayalarda 5200 m. yükseklikte yaşamaktadır.

En Çok Yumurtlayan

Güneş balığı (Mola mola) milyonlarca yumurta yapar. Her biri aşağı yukarı 1,3 mm. çapında olan bu yumurtalardan 1,37 m. boyundaki bir dişinin rekor olarak 300 milyon yumurta taşıdığı görülmüştür.

En Az Yumurtlayan

Batı Afrika'da Tanganika gölünde yaşayan ve kuluçka müddetince yumurtalarını ağızlarında koruyan Cichlidae familyasından Tropheus moorii türü normal bir üreme döneminde yedi veya daha az yumurta yapar.

En Büyük Yumurta

Balıkların en büyüğü olan Balina köpek balığının (Rhincodon thypus) yumurtası da balıklar içinde en büyük yumurta rekoruna sahiptir. Bu dev yumurtanın ebadı 30,5 x 14 x 8,9 cm.’dir. 1953 yılında bulunan böyle bir yumurta içindeki embriyonun boyu 35 cm.’yi bulmaktaydı.

En İyi Koku Alan Balık

Köpek balıkları en iyi koku duyusuna sahip olan balıklardır. Çok uzak mesafelerden diğer balıklara nazaran çok yüksek bir hassasiyetle kokuları duyarlar. Araştırmalar neticesinde, sıvının içine karışan 100 milyonda bir oranındaki kan kokusunu hissedebildikleri anlaşılmıştır.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst