Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
aSk
19,714
TEO
19,327
Eqe
18,281
11,384
11,373
10,928
10,905
10,647
8,689

Bebekte Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir.?

BUDULGAN BOZKURT

Banlı Üye
Katılım
5 Mar 2015
Mesajlar
31,018
Tepkime puanı
12
Puanları
0
Memleket
61 Trabzon
Nerden:
Bir seçim yapınız
Sağlıksız yaşam koşulları, yeterince beslenememek, dinlenememek, genetik yatkınlık gibi pek çok sebepten dolayı günümüzde pek çok hastalıklarda artış görünmektedir. Erken tedavi ise her zaman daha kolay ve pratiktir. Bu sebeple özellikle derdini anlatma yetisinde olmayan bebekleri çok iyi takip etmek ve gerekli görüldüğünde muhakkak uzman kontrolünde sağlıklı olduğundan emin olmak gereklidir.
Bebeklerde kalp rahatsızlıkları son dönemde artmış vaziyettedir. Ülkemizde her yıl 15 bin bebek doğuştan kalp problemleri ile dünyaya geliyor. Bu hastalıkların başında; kalp odacıklarının yeterince gelişmemesi, bu odacıklar arasındaki olmaması gereken delikler ve kalp kapağı bozuklukları geliyor. İlk bir ayda teşhis edildiğinde ise kolay tedavi yöntemleri ile, bebekler sağlıklı olarak hayatına devam ediyor. Bu sebeple ailenin, özellikle annenin takipleri büyük öneme sahiptir. Peki bebeklerde kalp hastalığı olduğuna dair belirtiler nelerdir?
En gözle görülür belirti, bebeğin dudaklarında, dilinde, el ve ayak tırnaklarında sebepsiz yere oluşan morluklardır. Bebeğin vücuduna pompalanan kanın yetmediğine, dengeli dağılmadığına işarettir ve muhakkak değerlendirilmesi gerekir.
Bebeğin hızlı hızlı, devamlı yorulacak şekilde nefes alıp vermesi ve nefes verirken karnının fazlaca içeri girip, kaburgalarda meydana gelen çekilme, bebeğin aldığı havayı yeterince hissedemediği anlamına gelir ve kalp hastalıklarına işarettir. Ayrıca bebek sık nefes alıp vermeye bağlı olarak sürekli solunum yolu hastalıklarına yakalanır. Bu da kalp hastalığına yakın olduğunun bir göstergesidir.
Yine hızlı nefes alıp verme isteğine bağlı olarak bebekte emme isteksizliği görülebilir. Bebek burnundan aldığı nefesle yetinemez ve emerken huysuzluk çıkarır, çabucak yorulur. Emme bebek için kabusa dönüşür ve iştahsızlık meydana gelir.
Özellikle ailede kalp hastalığı varsa, bebekte görülme olasılığı da yüksektir. Bu sebeple genetik özellikler de unutulmamalı ve varsa böyle bir durum, başka bir belirti beklenmeksizin bebeğin kalp muayenesi yapılmalıdır.
Günümüz teknolojisi ile bebeklerin kalp ameliyatlarında başarı oranı artmıştır. Bu sebeple aileler paniğe kapılmadan, alanında uzman doktorlar ile irtibatta olmalı ve bebeğini riske edecek durumlardan kaçınmalıdır.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst