Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,617
aSk
19,734
Eqe
18,257
15,029
12,896
11,258
sdC
11,136
10,961
10,921

Beyrut’ta Yaşanan Korkunç Patlamanın Sebebiyle İlgili Görüşlerini Açıkladılar

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
48,209
Tepkime puanı
16,601
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlama, tüm dünyanın gündeminde. Korkutucu büyüklükteki patlamanın nedeniyle ilgili net bir açıklama beklenirken bilim insanları, patlamaya neyin sebep olduğunu açıkladılar. Ayrıca Lübnanlı yetkililerden de açıklama geldi.

Orta Doğu ülkelerinden birisi olan Lübnan'ın Başkenti Beyrut, tarihinin en büyük patlamasıyla karşı karşıya kaldı. Limanda meydana gelen ve devasa büyüklükte olduğu görülen patlama, tüm dünyanın gündemine oturdu. Hal böyle olunca da bu denli büyük bir patlamanın neden kaynaklandığı merak edilmeye başlandı. Bazı uzmanlar, bu patlamanın nedenini açıkladılar.
Beyrut'ta gerçekleşen patlamanın bilançosu şu an için tam olarak anlaşılabilmiş durumda değil fakat son gelen bilgilere göre maalesef 100'den fazla kişi hayatını kaybetti ve 3 binden fazla kişi de yaralandı. Patlama anında çekilen görüntüler ise tam anlamıyla korkunçtu. Hatta patlama anına dair görüntüler, Beyrut'a atom bombası atıldığını düşündürüyordu. Uzmanlara göre bu patlamanın nedeni atom bombası değil.


Beyrut
Beyrut'ta yaşanan patlamadan en net görüntülerYukarıdaki video, patlamanın ne denli büyük olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Peki bu patlamaya sebep olan şey neydi? Uzmanlara göre bu patlamanın atom bombası olmama nedeni ne? Ya da bu patlama bir terör saldırısı mı? Dilerseniz hemen, konuyla ilgili olarak uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara yakından bakalım.

Konuyla ilgili açıklamalardan bir tanesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Vipin Narang'dan geldi. Sosyal medyada yer alan iddiaların asılsız olduğunu ifade eden Narang, uzun zamandır nükleer silahlar üzerinde çalıştığını ancak Beyrut'taki patlamanın nükleer kaynaklı olmadığını söyledi. Narang, yeterli verilere ulaşamadığı için patlamanın nedeni üzerine konuşmaktan kaçındı.

Beyrut


Konuyla ilgili en net açıklamayı ise Martin Pfeffier yaptı. New Mexico Üniversitesi'nde nükleer silahların insanlık tarihine etkisini araştıran Martin Pfeiffer, Beyrut'ta meydana gelen patlamanın nükleer kaynaklı olmadığını, bu patlamanın kimyasal ve patlayıcı maddeleri harekete geçiren bir yangın nedeniyle meydana gelmiş olabileceğini açıkladı. Yani Preiffer de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki meslektaşı gibi düşünüyordu.

Preiffer, önemli bir noktaya daha değiniyor. Normal koşullarda bir nükleer patlama anında kör edici seviyede beyaz bir ışık ve çok ciddi seviyede sıcak hava dalgasının ortaya çıkmasını bekliyor. Ancak Beyrut'taki patlamada böyle bir şey olmuyor. Bu konuyla ilgili görüşlerini belirten Preiffer, patlamanın nükleer bomba nedeniyle yaşanması durumunda bölgedeki her şeyin (insanlar dahil) yanması gerektiğini ifade ediyor.

Beyrut


Beyrut'taki patlamayla ilgili açıklamalarda bulunan Vipin Narang, konuyla ilgili açıklamalarının yanı sıra bir de hesaplama yaptı. Narang'ın yaptığı hesaba göre yaşanan patlamanın büyüklüğü, 240 ton TNT'ye denkti. Yapılan hesaba göre patlamanın büyüklüğünü somutlaştırmak gerekirse, ABD'nin Hiroşima'ya attığı atom bombasının, Beyrut'taki patlamadan tam 1000 kat daha güçlü olduğunu ifade edebiliriz.

Martin Pfeiffer, patlamayla ilgili açıklamalarının yanı sıra, bu patlamanın nükleer kaynaklı olmadığını gösterebilmek için bir video paylaştı. Bu videoda, 20 ton TNT'ye denk olan bir nükleer bombanın patladığı anlar görülüyordu. Sizlerle az sonra paylaşacağımız videoya baktığınızda, bombanın patladığı anda ekranın bembeyaz olduğunu göreceksiniz. İşte Beyrut'taki patlamanın nükleer kaynaklı olmadığının en net göstergesi, bubeyaz ışık.
Yetkililerden gelen açıklamalar da patlamanın nükleer kaynaklı olduğu düşüncesini reddediyor

Lübnan'ın Beyrut kentinde yaşanan patlamayla ilgili olarak ilk etapta hiçbir şey öğrenilemedi. Ancak patlamadan bir süre sonra yetkililer tarafından önemli açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalarda, Beyrut'ta nükleer bomba patladığı iddiaları kesin bir dille reddedilirken, limanda bulunan bir depodaki çok miktarda amonyum nitratın bu patlamaya neden olduğu belirtildi. Zaten patlamanın ardından da bölgede nükleer serpinti yaşanmamıştı.
 

sdC

Tanısan sen de sevmezsin..
Yönetici
TF Admin
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
11,136
Tepkime puanı
11,198
Puanları
113
Konum
Beykoz
Mesleğin
Eğitim Görevlisi
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yengeç
Memleket
17 Çanakkale
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Jazz ve Belgesel
Bundan bir sene önC Amerika Şam'ı Akdenizde konuşlanmış uçak gemisinden bombalara boğarken tam 130 ya da 150 km ötesindeki Beyrut eğleniyor ve kahkahalarla yıkılıyordu. Nereden biliyorsun diye düşünüyor olabilirsiniz. Oradaydım. Bu arada km olarak gözünüzde canlandırmanız için söyleyeyim mesafeyi. Tuzla-Silivri arası kadar bir mesafe Şam-Beyrut arası. O geC aklıma üstad Necip Fazıl'ın şu mısraları geldi;
Hayattan canlı ölüm, günahtan baskın rahmet;
Beyoğlu tepinirken, ağlar Karacaahmet..

Diyeceğim o ki; bu tür olaylar Ortadoğu'da devam edecek. Ta ki, vicdanlar birbirleri için yanana, kapler birbirleri için atana ve gözyaşları birbirleri için akana kadar. Bu patlamanın arkasından çıkan DAEŞ denen terörist gurubun iplerinin kimin elinde olduğu ise belli bir gerçek.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst