Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,984
34,975
25,492
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Bir İnsanın Hacmi Nasıl Ölçülür? Vücudumuzun Hacmini Hesaplayalım

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
34,984
Tepkime puanı
6,757
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
Eski Yunan filozofu ve matematikçi Arşimet , kralın tacının hacminin nasıl ölçüleceği sorununa bir çözüm bulduğunda “Eureka!” diye bağırdı. Kral, tacın saf altından yapılıp yapılmadığını bilmek istiyordu ve bunun için de Arşimet’in tacın hacmini belirlemesini ve bu şekilde yoğunluğu hesaplaması gerekiyordu.

Arşimet küvetten çıkıp, küvetteki yer değiştiren su miktarının vücudunun hacmine eşit olduğunu fark ettiği için sokaklardan sevinçle koşmaya gitti. Tacın hacmini ölçmek için aynı prosedürü kullanabilirdi.

Herkes vücudunun hacmini ölçmek için Arşimet’in yöntemini kullanabilir, ancak daha da kolay bir yol var. Tek yapmanız gereken kendinizi tartmaktır çünkü ortalama insan vücudunun yoğunluğu bilinen bir miktardır.

küvet


Suyun Yer Değiştime Yöntemi (Taşan Su Miktarı)
Arşimet’i taklit etmek ve vücudunuzun küvetteki su hacmini ölçmek istiyorsanız, ölçümü yapmak için doğru bir yola ihtiyacınız vardır. Bir yol, küveti ağzına kadar doldurmak, kendinizi batırdığınızda taşan suyu toplamak ve dereceli bir kaba aktarmaktır. Tüm suyu topladığınızdan emin olmak için muhtemelen suyu zeminden ziyade bir kovaya yönlendiren bir huni veya drenaj inşa etmeniz gerekecektir.

Daha iyi bir yol, küvetin yan tarafına bir çizgi çizmek ve küveti bu çizgiye kadar doldurmak olacaktır. Çizginin, başınız da dahil olmak üzere tüm vücudunuzu batırmanıza izin verecek kadar yükseklikte olduğundan emin olun. Suyun içindeyken, oluşan yeni su seviyesini işaretleyin. Çizgiler arasındaki mesafe, yer değiştirdiğiniz suyun derinliğidir ve bunu küvetin uzunluğu ve genişliği ile çarptığınızda, suyun hacmini, dolayısıyla vücudunuzu hacmini bulursunuz.

Ağırlık Yöntemi
Ortalama bir insansanız, vücudunuzun yoğunluğu yaklaşık 8,3 lbs / gal (1010 kg / m3) ‘dir, bu da deniz suyundan biraz daha az, ancak saf sudan biraz daha fazladır. Bu değeri, kilonuzu bildiğiniz sürece vücudunuzun hacmini hesaplamak için yoğunluk olarak kullanabilirsiniz. İşte prosedür:

baskul


Kendinizi Tartın
Giyinmeden önce kendinizi tartarak en doğru sonuçları alın.

Yoğunluğa Böl
“D” yoğunluğu, “m” kütlesinin “v” hacmine bölünmesiyle tanımlanır.
  • d = m ÷ v
  • V için çözersek,
  • v = m ÷ d
Seçtiğiniz Birimlere Dönüştürün
Aşağıdaki dönüşüm faktörlerinden birini kullanın:
  • 1 metreküp = 1.057 litre = 33.814 ons = 35.31 feet küp.
Örnek: Hasan 100 kilo ağırlığındadır. Vücudunun hacmini hesaplamak için, insan vücudunun ortalama yoğunluğuna bölünebilir.
  • V = 100 kg / 1010 kg / m³
  • V = 0,099 m³

Alinti
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst