Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,595
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,990
12,896
11,258
sdC
10,956
10,954
10,921

BMW, Yağ Gerektirmeyen Yeni Motosiklet Zincirini Duyurdu

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
47,486
Tepkime puanı
16,099
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
BMW, M Endurance olarak isimlendirilen ve yağlama gerektirmeyen yeni nesil motosiklet zincirini duyurdu. Endüstriyel elmas kaplamaya sahip zincir, aşınma ve sürtünmeyi minimum seviyeye indiriyor.

Motosikletler, icat edilip yollara sürüldükleri günden bu yana pek çok değişim geçirdiler ve günümüzde pek çok kişi motosikleti bir araçtan ziyade bir yaşam tarzı olarak kabul ediyor. Motosikletlerin motorlarından lastiklerine kadar pek çok parçası büyük değişimler geçirmesine rağmen bir parçası var ki varlığını minimum değişiklikle sürdürmeye devam ediyor: zincir.

Bisiklet ve motosiklet sürücüleri çok iyi bileceklerdir ki zincirler, düzenli olarak bakım ister. Bir zincirin yağ ve gerginlik bakımı düzenli olarak gerçekleştirilmezse hem vites geçişlerinde sorun yaşatır hem de bir güvenlik riski oluşturur. Aynı zamanda bir motosiklet üreticisi de olan Alman otomotiv devi BMW ise yağ ve ayarlama gerektirmeyen bir zincir geliştirdiğini açıkladı.

BMW'nin endüstriyel elmas kaplama motosiklet zinciri böyle görünüyor

motosiklet zinciri


BMW’nin ‘M Endurance’ olarak isimlendirdiği yeni motosiklet zinciri, Alman şirketten yapılan açıklamaya göre endüstriyel elmas kaplama olarak da bilinen dört yüzlü amorf karbon yapısı sayesinde zincir ile dişlilerin yüksek etkileşimine rağmen aşınmıyor. Ayrıca zincir bağlantılarında da sürtünme önemli ölçüde azaldığından klasik zincirlerin aksine zinciri yağlama gereksinimi bulunmuyor.

BMW, M Endurance motosiklet zincirinin aşınmayı en aza indirdiği için bakım gerektirmeyeceğini söylese de yeni zincirin bisikletin dişlilerinde aşınma oluşturup oluşturmayacağı bilinmiyor. Ne yazık ki yeni nesil zincirin günümüzde ‘uzun ömürlü’ olarak bilinen zincirlere iyi bir alternatif olup olmadığını öğrenmek için piyasaya sürülmesini beklememiz gerekecek.

BMW M Endurance motosiklet zincirinin yapısı

endüstriyel elmas kaplamaPiyasaya sürülmek derken; BMW, yeni nesil bisiklet zincirinin şu an için sadece S1000RR ve S1000XR modelleriyle uyumlu olduğunu açıkladı. BMW ayrıca yeni zincirleri için yayınladığı basın açıklamasında zincirlerin diğer BMW Motorrad araçları için de geliştirilmekte olduğunu ifade etti. M Endurance’in BMW modelleri dışında kullanılıp kullanılamayacağı ise henüz bilinmiyor.

BMW, yeni teknolojisi ile sürücülere yağ ve ayar gerektirmeyen yeni nesil zincirler sunarken fiyat etiketini pek de her cebe uygun seviyede tutmamış durumda. Zira Motorcycles.News’in aktardığı bilgilere göre zincirin tek başına fiyatı 340 dolar (2.498 TL+vergiler); dişli, çark ve diğer parçaları da içeren set halindeyse 507 dolar (3.725 TL+vergiler) olacak.
 

Night Blue

TF Üyesi
Katılım
31 Ocak 2016
Mesajlar
3,865
Tepkime puanı
707
Puanları
113
Konum
Beylikdüzü
Mesleğin
Otomotiv
Cinsiyetiniz
Bay
Memleket
34 İstanbul
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Otomobil
Türkiye yıllar önce buldu bunu😁
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst