Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
aSk
19,714
TEO
19,298
Eqe
18,281
11,380
11,373
10,928
10,905
10,647
8,671

Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü ve Önemi

Eqe

Onursal Üye
TF Onursal Üye
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
18,281
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yay
Nerden:
Avrupa
Türk tarihinin en önemli zaferlerinden ve savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşında Türk kadınlarının rolü ve önemi ile ilgili yazımız.Yiğit Türk kadınları tarih boyunca her daim Türk erkeği ile birlikte olmuş ve verebileceği en büyük desteği veregelmiştir. Çanakkale Savaşında da Türk kadınlarının yadsınamayacak rolleri bulunmaktadır.

Çanakkale Savaşında Türk kadını bilinenlerin aksine sadece cephe gerisinde bulunmamaış aksine Türk askerleri ile birlikte siperlerde de yer almış ve işgalci emperyalist düşman askerlerinin yenilmesi için her türlü çabayı sergilemiştir.Avustralya ve yeni Zalanda’lı askerlerden oluşan Anzakların arşivlerinde Çanakkale Savaşında ki Türk kadınları ile ilgili bir çok bilgi bulunmaktadır.

Özelliklse savaş esnasında Anzak askerlerinin yazmış oldukları günlük ve mektuplarda bu konu hakkında bir çok bilgiye ulaşılabiliyor. Bu konuda bir örnek vermek gerekir ise The Age isimli Avustralya merkezli gazetenin Eylül 1915 sayısında şu şekilde bir yazı çıkmaktadır:
“Erkek kılığındaki Türk kadınları cephede çatışmalara katıldı.

Hem cephede olduğu kadar hem de cephe gerisinde de askerlere mermi ve erzak taşıyarak zafere katkıda bulundular. Anafartalar 56. fırkada silahlı mücadeleye katılmış kadınlardan biri Mücahide Hatica Hanım’dır. Ahmet diye çağrılıyordu ve gerek şarapnelle gerekse kurşunla 9 farklı yerinden yara almıştı.

Nezahat Onbaşı da Albay Hafız Hamit Beyin kızı idi ve 3 sene tüm savaşlara katılmıştı. 70. Alay ile birlikte zafer yolunda siperlerde mücadele etmişti”
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst