Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,984
34,974
25,492
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Çanakkale'de Orman Yangını 9 Köy Boşaltıldı

Tokgöz

TF Üyesi
Katılım
15 Ağu 2023
Mesajlar
31
Tepkime puanı
13
Puanları
8
Konum
İstanbul
Mesleğin
Eğitimci
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
48
Burc
Aslan
Memleket
34 İstanbul
Nerden:
26 Eskişehir
İlgi Alanı:
Doğa Sevdalısı
1693222371462.png

ÇANAKKELE'DE ORMAN YANGINI 9 KÖY BOŞALTILDI


Çanakkale'de orman yangını çıktı. Bölgeye sevk edilen ekipler, alevlere müdahale ediyor. Çanakkale'de 12.30 sıralarında başlayan orman yanını dolayısıyla 9 köy boşaltıldı, Çanakkale-Çan yolu ulaşıma kapatıldı. Rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayılan alevler merkez ilçeye bağlı Yağcılar köyüne ulaştı. Güvenlik gerekçesiyle tahliye edilen köydeki çok sayıda ev alev alev yandı. Çanakkale'de son durumu paylaşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "1500 hektar alan etkilendi, 9 köy tahliye edildi" dedi.

Çanakkale'de Damyeri mevkisindeki ormanda saat 12.30 sıralarında yangını çıktı. İhbar üzerine bölgeye Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait çok sayıda ekip sevk edildi. Ekipler yangına, havadan ve karadan müdahale ediyor.

9 KÖY BOŞALTILDI
Çanakkale'de Damyeri mevkisindeki ormanda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayıldı. Yangına, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 6 helikopter, 5 uçak ile havadan, 29 arazöz 13 su ikmal aracı 7 dozer ile karadan müdahale sürüyor.
Çanakkale'de 12.30 sıralarında başlayan orman yanını dolayısıyla 9 köy boşaltıldı, Çanakkale-Çan yolu ulaşıma kapatıldı.

BAKANLIKTAN 'BOĞAZ' AÇIKLAMASI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çanakkale'nin Kepez bölgesinde çıkan orman yangını nedeniyle Çanakkale Boğazı gemi trafiğinin, güney- kuzey yönlü geçici olarak askıya alındığını ve gemi trafiğinin çift yönden tek yöne düşürüldüğünü duyurdu. Ayrıca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait römorkörlerin, yangının deniz kenarına inmesi durumunda olası bir müdahale için teyakkuza geçirildiği belirtildi.
BAKAN YUMAKLI: ŞU ANA KADAR HERHANGİ BİR CAN KAYBIMIZ YOK
Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı Çanakkale'deki yangınla ilgili açıklama yaptı. Bakan Yumaklı, "70 km saatlik rüzgar hızı var. Yüzde 19'luk bir nem söz konusu. Bütün güçlerimizi yerleşim yerlerini korumaya odaklamış durumdayız. Şu anda sevindirici tarafı Çanakkale şehir merkezimizi teyet geçen bir yönde ilerliyor rüzgarın yönü itibarıyla. Devlet hastanesi ve üniversite teyakkuz halinde ama herhangi bir boşaltma söz konusu değil. 9 köy için tedbir alındı, 6 köy tahliye edildi. Sevindirici taraf şu ana kadar herhangi bir can kaybımız söz konusu değil. Yola çıkacağım ve Çanakkale'ye gidip arkadaşlarımızın yanında destek olup yangını söndürülme çalışmalarını yerinde izlemiş olacağım" dedi.
Haber devam ediyor

BAKAN KOCA: 4 KİŞİNİN TEDAVİLERİ DEVAM EDİYOR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün saat 12.54’te Çanakkale merkezde başlayan orman yangınında 4 kişi dumandan etkilenmiş olup, tedavileri devam etmektedir. Yangın sebebiyle 23 Ambulans ve 4 UMKE Timi ile toplam 85 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır. Çanakkale halkına geçmiş olsun dileklerimizi…" dedi.
AFAD: ÇANAKKALE BOĞAZI ULAŞIMA AÇILDI
AFAD tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların orman yangınları ve bu bölgelerdeki yardım ihtiyacı ile ilgili olarak sosyal medyada oluşabilecek dezenformasyon içerikli paylaşımlara itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmî kaynakları takip etmelerinin altı çizildi. Çanakkale Boğazı’nın tek taraflı olarak ulaşıma açıldığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada “Çanakkale Damyeri mevkiinde meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Bölgeye, AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma, Milli Savunma Bakanlığı, belediyeler ve özel idarelerden toplam bin 489 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 238 arazöz, 66 su tankeri ve 64 iş makinesi sevk edilmiştir. Yangın bölgesine intikal eden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ve AFAD Başkanı Vali Okay Memiş çalışmaları yerinde koordine etmektedir. Kızılay tarafından bölgedeki vatandaşlarımıza ve görevli personele yiyecek ve içecek ikramı yapılmaktadır. Çanakkale Boğazı tek taraflı deniz ulaşımına açılmıştır. Vatandaşlarımızın orman yangınları ve bu bölgelerdeki yardım ihtiyacı ile ilgili olarak sosyal medyada oluşabilecek dezenformasyon içerikli paylaşımlara itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmî kaynakları takip etmeleri önemle rica olunur.” ifadeleri kullanıldı.
Haber devam ediyor

ALEVLER YERLEŞİM YERİNE ULAŞTI, EVLER ALEV ALEV YANDI
Kayadere köyüne yakın ormanlık alanda çıkan yangın saatlerdir devam ediyor. Rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayılan alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor. Alevler merkez ilçeye bağlı Yağcılar köyüne ulaştı. Güvenlik gerekçesiyle tahliye edilen köydeki çok sayıda ev alev alev yanıyor. Alevleri söndürmek için itfaiye ekipleri yoğun mücadele harcıyor.
Yangın bölgesinde Edirne, Keşan ve Uzunköprü ilçe itfaiye ekipleri de destek ekip olarak görev alıyor.

Çanakkale'de Damyeri mevkisindeki ormanda saat 12.30 sıralarında çıkan yangına müdahale sürüyor. Yangına müdahalede 11 saat geride kalırken, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ve AFAD Başkanı Vali Okay Memiş çalışmaları yerinde koordine ediyor.
AFAD tarafından yapılan açıklamada; yangının başlangıcı itibariyle bölgede toplam 1489 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 238 arazöz, 66 su tankeri, 64 iş makinesinin yer aldığı belirtildi.
Öte yandan yangın nedeniyle boşaltılan Yağcılar köyünde birçok ev alevlere teslim olurken, Çanakkale Boğazı'nın ise tek taraflı deniz ulaşımına açıldığı bildirdi.

BAKAN YUMAKLI: 1500 HEKTAR ALAN YANGINDAN ETKİLENDİ
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale'de yaptığı açıklamada, "Rüzgarın etkisiyle 15 kilometrelik bir alanı 6 saatlik bir sürede geçerek bir hat üzerinde yayıldı. Etkilenen alan 1500 hektar 800 hektarı ormanlık geri kalanı ziraat alanı ve diğer alanlardan oluşuyor. Tedbiren 9 köyde önlemler alınmıştı, 6 köy boşaltılmıştı. Akşam saatlerinde kalan 9 köyde boşaltıldı. Yakınımızda devlet hastanesi var oraya 14 kişi tedbiren nakledildi. Şu anda herhangi bir tehdit yok ama her ihtimale karşı bu önlemler de alınmış durumda. Gündüz saatlerinde sıcaklığın çok yüksek olduğu bir dönemi yaşadık. Elbette hava şartları istediğimiz seviyede değil ama gündüz olduğu kadar bizi zorlayan seviyede değil. Şu an itibariyle gece olması hasebiyle yere inen mücadele edemeyen uçaklarımız var ancak 4 gece görüş helikopteriyle bu mücadeleye devam ediyoruz. Sabah gün ışımasıyla birlikte gündüz açıkladığımız hava araçları ve helikopterlerin geri kalanları mücadeleye katılmış olacaklar. Çanakkale-Çan yolu kapalı. Çanakkale Boğazı da gece görüş helikopterlerimizin su alabilmesi için tek taraflı kapatıldı. Burada çok ciddi bir dayanışma var. Bu mücadelede bizim yanımızda oldukları için kendilerine teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

BAKAN YERLİKAYA SON DURUMU PAYLAŞTI
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Çanakkale’deki yangına ilişkin son durumu açıkladı. Yerlikaya paylaşımında yangın bölgesine 1 bin 489 personel 8 uçak 26 helikopter 240 arazöz 66 su tankeri 169 iş makinesinin sevk edildiğini ve Kayadere, Damyeri (Fevzi Çakmak Mahallesi), Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerindeki 1251 vatandaşın tahliyesinin tamamlandığını duyurdu. Yerlikaya paylaşımının devamında, “ Sarıcaeli Köyü yaşlı bakım evinden 45 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirildi. Tedbir amaçlı Çanakkale-Çan Karayolu sivil araç hatlarına kapatılmıştır. Çanakkale Boğazı tek kişilerin deniz taşımacılığına açılmıştır” ifadelerine yer verdi.
 

WiLdRose

gє¢єує αѕ̧ıк вιя кα∂ıиı gϋиєѕ̧ιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
103,750
Tepkime puanı
55,199
Puanları
1,907
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Bir seçim yapınız
Hep üzülüyoruz.. :(
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst