Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
aSk
19,714
TEO
18,472
Eqe
18,281
11,379
10,928
10,898
10,650
9,680
8,601
aSi
8,444

Cengiz Han'ın Büyük Sırrı

AycA_S

The Mother of Dragons
Editör
Katılım
20 Kas 2015
Mesajlar
9,680
Tepkime puanı
563
Puanları
113
Konum
İstanbul
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Çok kısa bir zamanda dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kuran Cengiz Han’ın mezarı, bizzat kendisinin talimatıyla gizlendiği için ölümünden bu yana araştırma konusu. Cengiz Han’ın mezarı ile ilgili, artık efsaneye dönüşen ve 8 asırdan uzun bir zamandır mezarın bulunmasını engelleyen öykü kısaca şöyle: Ölümünden sonra mezarının kimse tarafından bilinmemesi talimatı veren ve ölümünden sonra hiç beklenmeden Cengiz Han’ın naaşı, kendisinin önceden belirlediği gizli bir yere gömülür. Ardından da mezarın üzerinden 1000 tane at koşturulur, toprağın üzeri yeşillendirilerek, mezar yerinin izleri tamamen yok edilir. Bunlar olurken, diğer taraftan da mezarın hazırlanmasında ve naaşın gömülmesinde görev yapan herkes öldürülür. Ayrıca, mezarı bilen ve gören herkes de aynı sonla karşılaşır.Cengiz Han’ın naaşının yanı sıra çok çeşitli ve tarihe ışık tutacak eserler ile hazinesinin de olduğu tahmin edilen mezar, yüzyıllardır aranıyor. Tarihçi, arkeolog ve hazine avcısı birçok kişi tarafından kimi zaman açık, kimi zaman gizliden gizliye aranan Cengiz Han’ın mezarı hala bulunamadı.
California Üniversitesi’nden Albert Yu-Min Lin, ilgilenen herkesin uydu görüntüleri üzerinde olası mezar yerlerini işaretleyebileceği bir proje başlattı. Bu yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri üzerinden arkeolojik kalıntıları arayan bir yüzey araştırması gibiydi.
Cengiz Han’ın Ikh Korig isimli, “Büyük Yasak” anlamına gelen bir bölgede gömüldüğü düşünülüyor. Bu bölge Moğolistan’ın en kutsal bölgelerinden biri. 240 kilometrekarelik alan Moğollar tarafından kapatılmıştı ve izinsiz olarak girmenin cezası idama kadar gidebiliyordu. Sadece son 20 yıldır arkeologların bölgeye girmesine izin verildi. Bu zaman içinde hükümdarın gömülü olabileceği 1300 yer bulundu ama hiçbiri kazılmadı.Araştırmalar sonucu Cengiz Han’ın mezarı olabilecek 55 arkeolojik alan belirlendi. Ekip bundan sonra, Kuzey Moğolistan’daki bu alanları bir kısmını ziyaret edip yüzey araştırmaları yaptı ve alanların havadan fotoğraflarını çekti.
Bu araştırmalar sonucu, mezarı bulmaya bir adım daha yaklaştıklarını söyleyen Yu-Min Lin araştırmalara devam edeceklerini söyledi.

Bilim_ve_tarih

tarih Cengizhan moğolistan


 

Nyssa

Moderator
TF Moderatör
Katılım
11 Ara 2018
Mesajlar
43
Tepkime puanı
62
Puanları
18
Burc
Aslan
Nerden:
Bir seçim yapınız
Cengizhan'ın dünyanın en büyük komutanlarından biri olmasının yanı sıra ayni zamanda da okuma yazma bilmediğini, kitaplardan nefret ettigini okumuştum. Hatta zamanın en buyuk kutuphanelerinden olan Bağdat kutuphanesi'ni yaktırıp talan etmiştir. Ayrıca da gaddar ve acımasız kişiliği ile bilinir...
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst