Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
102,473
sdC
36,546
Eqe
33,809
33,755
25,099
TEO
22,076
aSk
20,421
20,160
12,443
11,363

Çin, “SpaceX Starlink” riskine karşı 13 bin uydu atabilir

PedeR

Kız Babası
TF Özel Üye
Katılım
7 Ocak 2020
Mesajlar
810
Tepkime puanı
348
Puanları
196
Yaş
43
Mesleğin
Tank Makinisti
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Koç
Memleket
59 Tekirdağ
Çin, SpaceX Starlink


Uzaydan internet sunan ve artık çok geniş hale gelen SpaceX Starlink hizmeti bugün bir kez daha Çin odaklı bir haberle gündemde yer alıyor.

Burada bir kez daha diyoruz çünkü SpaceX Starlink ve Çin ilk defa gündeme gelmiyor. Starlink hizmeti sürekli olarak büyüyor ve bu durum bazı ülkeleri endişelendiriyor. Rusya’nın Ukrayna işgalinde Ukrayna’ya yardım için de aktif olarak kullanılan Starlink, özellikle Çin özelinde ciddi bir endişe yaratıyor. Örneğin büyük ülke geçtiğimiz yıl Starlink sistemi ulusal güvenliklerini tehdit ederse diye bazı savunma mekanizmaları geliştirmek istiyor haberiyle gündeme gelmişti. Burada ilk amaç Starlink ağını kapatmak ya da Çin içerisinde kullanılmaz hale getirmek. Starlink uydularını kapatmak için patlatmayı dahi düşünen ülke, bunu yapabilecek uzay gücüne sahip durumda. Buna ek olarak tüm Starlink uydularını takip etmek adına özel sistemler geliştirmeyi de hedefleyen Çin, Starlink’in askeri amaçlar için kullanılabileceğini aktarıyor. SpaceX Starlink daha çok sivil bir sistem olarak görünüyor ancak ABD ordusundan yatırım alıyor ve kurumlara yönelik paketi bulunuyor. Çinli bilim adamları, Starlink’in savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının iletişim hızlarını 100 kattan fazla artırabileceği konusunda uyarıyor. Çin ayrıca Starlink uydularının ileride daha farklı donanımlar ile donatılabileceğini ve ABD’nin uzaydan casusluk / saldırı faaliyetlerine yardım sağlayabileceğini iddia ediyor.

Çin bu konuda başka bir plan daha yapıyor. Araştırmacılar, Çin’in dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara uzaydan internet hizmeti sağlamak ve Elon Musk’ın Starlink’ini bir seviyeye kadar bastırmak için alçak dünya yörüngesinde devasa bir uydu ağı kurmayı planladığını belirtiyor. Bunun için alçak dünya yörüngesine kısa sürede tam 13 bin uydu göndermek istediği aktarılan Çin, verilen bilgilere göre şu an ‘GW’ kod adıyla geçen proje kapsamında rakip ağları (Amazon da uzaydan internet istemi kuruyor) gözetleyebilecek ve göndereceği uyduları Starlink karşıtı görevler yürütmek için kullanılabilecek. Araştırmacılar Starlink’in yörüngeye 40 bin uydu yerleştirmeyi hedeflediğini ve bu sayının Çin’in gözetleme ve savunma kapasitesinin üstesinden gelemeyeceği kadar fazla olduğunu söylüyor. İşte bu yüzden erken davranmak isteyen Çin, bu alçak dünya yörüngesine kendi yerleştireceği uydular ile ihtiyaç olduğunda Starlink’in bağlantılarını bozabilir ve bu uyduları tüm dünyayı daha rahat ve detaylı şekilde gözetlemek adına kullanabilir. Alçak dünya yörüngesine 13 bin uyduyu çok sayıda görev ile kendi başına götürebilecek kapasitede olan Çin, artık kendi uzay istasyonuna da sahip bir ülke konumunda.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst