Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
21,031
TEO
20,703
aSk
19,734
Eqe
18,253
18,164
14,205
11,256
10,986
10,963

Cinsel Obsesif Bozukluk: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

VLaD

Her insan kendisinin tanrısıdır.
Yönetici
Süper Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
7,792
Tepkime puanı
5,731
Puanları
113
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
Cinsel Obsesif Bozukluk: Nedir, Belirtileri ve TedavisiCinsel Obsesif Bozukluk, kısaca Obsesif-Kompulsif Bozukluğun (OKB) bir alt türü demektir. OKB, bir kişinin yersiz, üzücü, kaygı uyandıran ve sıkıntı veren kalıcı düşünceler, imajlar ve fikirler deneyimlediği bir durumdur. Obsesif kompulsif bozukluk, kişinin cinsel temalar hakkında hafiften şiddetliye kadar değişebilen takıntılı düşünceler yaşadığı cinsel temelli düşünceler dahil olmak üzere çok çeşitli alt türlerde ortaya çıkabilir. Cinsel obsesif bozukluk da bu alt türlerden yalnızca biridir.

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir?
Cinsel Obsesif Bozukluk, Obsesif-Kompulsif Bozukluğun (OKB) bir alt türüdür. Araştırmalar, OKB teşhisi koyulan kişilerin %24’ünün cinsel obsesif bozukluk sahibi olduğunu gösteriyor, ancak bu rakamlar, insanların bu takıntı sorununu kabullenme konusundaki isteksizliği nedeniyle bu sorundan muzdarip olanları tam olarak temsil etmiyor olabilir. Bu nitelikteki takıntılar hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit olarak ortaya çıkar ve bireyin takıntılı düşüncelerinden kaynaklanan korku, endişe ve sıkıntı nedeniyle kişinin özel hayatı olumsuz etkilenebilir. Konu hakkındaki en yaygın yanılgı, cinsel saplantıların fantezilerden ibaret olduğudur, ancak durum böyle değildir. Fanteziler zevk verir, ancak takıntılar insanların sapkınlığa yönelmesine sebep olur. Bu bir obsesif bozukluktan muzdarip bireyler, bu tür düşüncelere ve fikirlere sahip olmak istemezler. Fantezi ile arasındaki en temel fark budur.

Cinsel Obsesif Bozukluğun BelirtileriCinsel Obsesif Bozukluk
Bu obsesif bozukluğun formuyla ilişkili bazı yaygın takıntıların semptomları şunları içerir:
  • Bir aile üyesine, hayvana, ölü / cansız nesnelere veya çocuklara karşı cinsel istek duyma korkusu (tekrar dikkat çekiyoruz, isteği değil!)
  • Cinsel açıdan iğrenç bir eylemde bulunma korkusu
  • Seks sırasında partnerine şiddette bulunma korkusu
Tedavisi

Cinsel obsesif bozukluktan muzdarip insanlar, OKB tedavisinde uzmanlaşmış bir ruh sağlığı uzmanından tedavi alabilirler. OKB uzmanları, Cinsel OKB de dahil olmak üzere çok çeşitli OKB alt tiplerini tedavi etmek için donanımlıdır. Tüm Obsesif kompulsif bozukluk türleri gibi, Cinsel obsesif bozukluk da Bilişsel-Davranışçı Terapi (BDT) ile, ek olarak gerektiği takdirde maruz kalma terapisiyle tedavi edilebilir.
Farkındalık Temelli BDT, hastalara herkesin bu tarz düşünceler yaşayabileceğini öğretir. Bireyler ayrıca, bu tarz obsesif düşüncelerin kendileri üzerinde hiçbir gücü olmadığını ve buna karşı gelebileceklerini öğrenirler. Farkındalık Temelli BDT, oldukça etkili bir obsesif kompulsif tedavisidir.
Tedavi, hastaları kaygıya neden olan obsesif düşünceleriyle ilgili durumlara maruz bırakır. Bu tedavinin amacı, hastanın obsesif düşüncelerle tetiklendiğinde kompulsif davranışları engellemektir. Karşılaşılan durumlar, tedavi boyunca hasta en korktuğu senaryo ile yüzleşene ve üstesinden gelene kadar zamanla yoğunlaşarak devam eder.
Hastalar obsesif düşüncelerden dolayı ciddi düzeyde anksiyetedenmuzdaripse, anksiyete ve benzeri durumlara fayda sağlayan ilaçlar da doktorlar tarafından önerilebilir. İlaç ve terapi tedavilerine ek olarak, bazı yaşam tarzı değişiklikleri de uygulanması önemlidir. Bu yaşam tarzı değişiklikleri düzenli egzersiz, dengeli bir diyet programı ve zararlı maddelerden (sigara, alkol ve uyuşturucu gibi) uzak durmak şeklinde olabilir.
“dusge.com, sağlık alanındaki son gelişmeleri, analizleri, kılavuzları ve incelemeleri akademik çerçevede ziyaretçilerine sunan bir sitedir. dusge.com’da paylaşılan bilgiler tamamen insanlara kapsamlı bilgi sunabilmek içindir. Paylaştığımız bilgiler sonucunda yapacağınız eylemler tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Meydana gelebilecek sonuçların sorumluluğu okura aittir. Tıbbi bir durumunuz, semptomunuz, yan etkiniz veya herhangi bir probleminiz varsa; ilaç kullanmayı veya bırakmayı düşünüyorsanız, hasta olduğunuzu veya hastalanacağınızı düşünüyorsanız derhal doktorunuza danışmalısınız. Tıbbi durumlarda kendi başınıza veya uzman hekim olmayan insanların tavsiyeleri ile hareket etmek tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu nedenlerle, dusge.com tıbbi içeriklere dair tüm sorumlulukları reddediyor. Detaylı bilgi için: Tıbbi Sorumluluk Reddi.”
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst