Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,681
aSk
19,734
Eqe
18,257
15,439
13,038
sdC
12,356
11,258
10,961
10,917

Daha Önce Duymadığınız Psikolojik Gerçekler

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
51,661
Tepkime puanı
18,963
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupaİnsanların davranışları ile zihinsel süreçlerini; bu iki farklı konu ile alakalı oluşan şeylerin altında yatan nedenlerle beraber incelenip araştırılmasını bünyesinde barındıran bilim dalına psikoloji adı verilmektedir. Psikolojin alt dallarından olan modern psikoloji ise davranış ile davranış altında yatmakta olan süreçleri bilimsel olarak inceleyen bir çalışma alanı olarak bilinmektedir.

1. Normalde insanların kendi kendilerini gıdıklamaları mümkün değilken bazı şizofren hastaları kendi kendilerini gıdıklaya bilirler.

2. Psikologların tanımlamış olduğu 400’den fazla fobi bulunmaktadır. En yaygını olan yükseklik korkusunun yanı sıra kapalı ve açık alan korkusu, farklı hayvanlara yönelik korkular da yine sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

3. İnsan beyni sıkıcı olduğu düşünülen insanların anlattıklarını olduğu gibi kaydetmez, onları olduğundan daha ilginç hale getirip tekrardan yazar.

4. Yapılmakta olan araştırmaya göre kendilerine ait ola profillerde ağırlıklı olarak “selfie” pozları yüklemiş olan erkeklerin psikopat ve narsistik kişilik bozukluğuna sahip olma olasılığı çok daha yüksek.

5. Dinlenmekte olan müzik çeşidi, insanın dünyayı algılama biçimini de etkilemektedir.

6. Bir kişinin aşık olması ile obsesif-kompulsif kişilik bozukluğuna sahip olması vücudunda aynı biyokimyasal etkiyi ortaya koymaktadır.

7. İnsanın sahip olduğu parayı fiziki anlamda bazı şeylere sahip olmasından çok deneyim kazanması adına harcaması onu çok daha mutlu etmekte.

8. Elde edilen son bilgiler ışığında insanda var olan fobiler, onların DNA’ları ile nesilden nesle aktarılmış olan hatıralarından ibarettir.

9. “Yürüyen Ceset Sendromu” isimli ruhsal bozukluğa sahip olan hastalar kendilerinin ölü olduğunu, etlerinin çürüdüğünü, kanlarının ve organlarının olmadığını düşünmektedir.

10. Psikologlar tarafından yapılan araştırmalara göre internette yer alan troller aslında psikopat, narsistik ve sadistik kişilik özelliklerini göstermektedir.

11. “Truman Sendromu”, son dönemlerde televizyonlar ve popüler kültür ile insanların hayatına giren ruhsal bozukluk. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler yaşamlarının her bir aşamasının filmde olduğu gibi kameraya kaydedilerek televizyonlarda gösterildiğini düşünmektedir.

12. Kişinin bir şarkıyı en sevdiği şarkı olarak düşünmesi, o şarkının hayatındaki duygusal bir an ile eşleşmesidir.

13. Yapılmış olan araştırmalar, cahil olan insanların kendilerini mükemmel görürken zeki insanların yeteneklerini hafife aldıklarını ortaya koymakta.

14. “Paris Sendromu” ağırlıklı olarak Japonların yakalanmış olduğu bir ruhsal rahatsızlık. Buraya gelmeden önce şehir ile alakalı çok büyük beklentilere sahip olan kişiler, şehre geldikleri zaman buranın gerçek yüzünü görünce depresyona giriyorlar.

15. “Kudüs Sendromu” ise yine literatürde bulunan diğer bir rahatsızlık türü. Buraya gelen turist ya da hacıların bazıları var olan kutsal atmosfere kendilerini fazlaca kaptırıyorlar. Bunun sonucunda ise kendilerini dini lider olarak düşünüyor. Hatta kimileri İsa, Mesih ya da Musa olduğunu düşünerek Kızıldeniz’i yarmaya çalışıyor.

16. Doğuştan görme engeli olan kişiler şizofreni hastalığına yakalanmazlar.

17. Cep telefonunu kaybetmek literatürde bir fobi olarak nitelendirilmekte. Nomofobi olarak adlandırılan bu fobi türünde insanlar cep telefonu ve bağlantılarını kaybetmekten korkuyorlar.

18. İnsanlar birine 20 saniyeden fazla sarıldıkları takdirde beyinlerinde yer alan ve “sosyal bağlanma”dan sorumlu olan oksitosin hormonu salgılanmakta ve kişinin insana daha fazla güvenmesi sağlanmaktadır.

19. Fiziki olarak yorgun olan insanlar, dürüst olmaya çok daha gazla meyillidir. Bundan dolayı da geceleri geç saatlerde yapılan konuşmalarda insanlar pek çok şeyi itiraf ederler.

20. Birbirinden farklı coğrafyalarda yaşayıp farklı dilleri konuşan insanları mutluluk, üzüntü, korku, şaşırma, öfke ve iğrenme duyguları için aynı yüz ifadelerini kullanırlar.

21. Bir insanın reddedilmesi, beyni tarafından fiziki bir acı olarak algılanır.

22. Hedefleri başkalarına anlatılması sonrasında gerçekleşme ihtimalinin düşmesi, yapılan araştırmalar sonrasında ortaya koyulan gerçeklerden bir tanesi.

23. Sevilen ya da nefret edilen biri görüldüğü zaman göz bebekleri büyür.

24. Günümüzde liseye gitmekte olan sıradan bir öğrenci ile 1950’li yıllarda psikiyatrik tedavi görmekte olan ortalama bir hastanın kaygı seviyesi aynı oranlarda.

25. Şimdilerde araştırmacılar internet bağımlılığının da akıl hastalığı olarak görülüp görülmeyeceği konusunda oldukça ciddi araştırmalar yapılmaya devam etmekte.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst