Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
101,180
sdC
36,547
Eqe
32,553
32,494
24,684
TEO
22,076
aSk
20,421
19,788
12,443
11,363

Deprem arama kurtarma çalışmalarında teknolojinin rolü büyük

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
32,553
Tepkime puanı
6,304
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
Deprem sonrası, teknolojinin önemi yeniden gündemde. Özellikle akıllı telefonlar, göçük altında kalanların bulunmasında önemli rol oynuyor. Yetkililer uyarıyor, “Hatları ve interneti meşgul etmeyin!” Bunun yanı sıra sosyal medyadan yüksek desibelli düdük sesi paylaşıldı.

Kahramanmaraş depremi arama kurtarma çalışmalarında teknolojinin rolü! Dijital düdük nedir, nasıl çalışır?


Türkiye’nin illerinin yarısından fazlasında hissedilen, son yılların en yüksek şiddete sahip depremlerinden bir tanesi meydana geldi. Şiddetli deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları teknolojinin de yardımıyla devam ediyor.

GSM OPERATÖRLERİ ÖZEL HAT KURDU
Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 şiddetindeki deprem sonrası hatların kilitlenmesi dolayısıyla GSM operatörleri kapasite artırdı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Kahramanmaraş'taki deprem nedeniyle tüm GSM operatörlerinin kapasite arttırarak kapanan telefon hatlarının açıldığını bildirdi.
Bununla birlikte deprem bölgesindeki kişilerin hatlarına ücretsiz konuşma, internet ve sms yüklemesi yapıldığı açıklandı.

SESİNİ HARCAMA DİJİTAL DÜDÜK ÇAL!
Bununla birlikte sosyal medyadan, özellikle Twitter üzerinden yüksek desibelli bir düdük sesi paylaşıldı. Hem göçük altındaki kişilerin, hem de dışarıdan arama yapanların seslerini duyurabilmesi için bu düdük sesi hayati önem taşıyor. Dijital olarak, telefon ile çalınabilen bu düdük sesi, hem telefon aramasından daha kolay yer bildiriyor hem de şarjın hızlı bitmesini önlüyor. Yüksek desibelde olması sayesinde hem insanların hem de arama kurtarma köpeklerinin duymasını kolaylaştırıyor.


 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst