Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
26,498
TEO
20,703
20,603
aSk
19,736
Eqe
18,252
16,087
11,256
11,008
11,003

Doğum Günlerinde Neden Pasta Yenir Ve Mum Üflenir?

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
74,237
Tepkime puanı
38,499
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Kutlama Geleneği: Doğum Günlerinde Neden Pasta Yenir Ve Mum Üflenir?Doğum günü kutlamaları için farklı ülkelerin çeşitli gelenekleri olsa da dünya çapındaki en yaygın geleneklerden biri pasta kesip, mum üflemek. Bu geleneğin kökeni tam olarak bilinmiyor. Ancak neden bir pasta kesildiğini ve mum üflendiğini açıklayacak bazı teoriler var. Bir teoriye göre mumlar; Almanya’da 18. yüzyılda çocukların ruhlarını korumak için üfleniyordu. Bazıları ise mum üflemenin antik Yunan’da tanrıça Artemis’in doğumunu anmak için onunla bağlantılı bir kültten geldiğini iddia ediyor. Peki doğum günlerinde neden pasta kesip, mum üflüyoruz?


Geçmişte yalnızca belirli kişilerin doğum günü için kek pişirilirdi


doğum günlerindeDoğum günü pastalarının kullanımı Antik Roma’da gelenekseldi. Ancak bugünkü pastalardan farklı olarak yalnızca daire şeklinde bir kek olarak sunuluyorlardı. Almanya’da fırınların müşterilerin doğum günlerini kutlamak için tek katlı kekler üretmeye başlaması 15. yüzyılda yaygınlaştı.

17. yüzyılda, üst sınıflardan insanlar için çok katmanlı kekler ve krema ortaya çıktı. Sanayi devriminden sonra üretimi tüm sosyal sınıflara yayıldı. 19. yüzyılın ortalarında ise birçok Avrupa ülkesinde doğum günü kutlamalarının bir parçası oldu.

Mum üfleme geleneği ve doğum günü kutlamalarıYunan tanrılarına ve kahramanlarına özeldi

doğum günlerindeAntik Mısır’da doğum günü partileri krallara özeldi. Bu gelenek, tanrılarının doğum günlerini kutlayan Yunanlılara aktarıldı. En popüler kutlama ise tanrıça Artemis’in her ayın altıncı gününde, ona tapınmak için yanan mumlarla süslenmiş bir pastanın pişirildiği kutlamaydı. Daha sonra bu ritüel hem Yunan kahramanların hem soyluların hem de aristokratların doğum günü kutlamalarının bir parçası haline geldi.
Antik çağlarda insanlar, doğum günlerinde kötü ruhların onları ziyaret ettiğini düşünürdü.Mumlar ise antik dönemdeki ayinlerde yaygın kötü ruhları kovmak için kullanılırdı.


Almanlar, çocukların doğum günlerinde ruhlarını korumak için mumları üflemeyi benimsediler


doğum günlerinde


18. yüzyılda Almanya’da çocukların doğum günlerini kutlamak için mumları üfleme geleneği yaygınlaştı. Bir çocuk her bir yaşını doldurduğunda, yetişkinlerin onları kötü ruhlardan koruyabilmesi için oditoryum benzeri bir alana götürülürdü. Johann Wolfgang von Goethe tarafından yazılan ve bir doğum günü pastasını anlatan bir belgeye göre, üzerindeki mumların sayısı, onurlandırılan kişinin yaşını temsil ederdi.

Günümüzde ise İngiltere, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülkede mumları üflemeden önce dilek dilemek bir gelenek
Ancak dileğin kabul olması için üfleyen kişinin tüm mumları aynı anda söndürmesi gerektiğine inanılıyor. Öte yandan pastaların şekli ve pastada kullanılan malzemeler de ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Çin’de un ve buğdaydan yapılan ve içi lotus ezmesi ile doldurulmuş bir çörek hazırlanırken, Hollanda’da krem şanti ile meyveli turtalar hazırlanıyor.


Kaynak: 1
 

JoyCe

NotAvailable
Yönetici
Süper Admin
Katılım
18 Eyl 2020
Mesajlar
8,682
Tepkime puanı
3,979
Puanları
113
Konum
Cappodocia
Mesleğin
Management officer
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
İkizler
Memleket
74 Bartın
Nerden:
50 Nevşehir
Kekle pastayla bitse iyide.
Artık gösteriş ve gereğinden fazla israfa giriliyor
 

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
74,237
Tepkime puanı
38,499
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst