Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
26,498
TEO
20,703
20,603
aSk
19,736
Eqe
18,252
16,087
11,256
11,008
11,003

Dünyanın Detaylı Küresel Mercan Haritası İlk Defa Çıkarıldı

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
74,237
Tepkime puanı
38,499
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Araştırmacılar, tarihte ilk defa dünya üzerindeki mercan resiflerinin detaylı bir haritasını çıkamayı başardı. Bunun için 2 milyondan fazla uydudan çekilmiş görüntü dijital ortamda bir araya getirildi.

Dünya üzerindeki en önemli yapılardan biri mercan resifleri. Küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi etmenlerin vurduğu mercan resifleri denizlerdeki yaşamın da kaynağı durumunda bulunuyor. Bilim insanları da bu resiflerin korunması için öncelikle şu andaki durumu belirlemeyi amaçlıyor.

Microsoft'un kurucularından olan Paul Allen'ın adını verdiği Allen Mercan Atlası projesi, mercan resiflerinin korunabilmesi için bir rehber özelliği taşıyor. Ayrıca bu çalışma ile birlikte deniz yaşamı planlaması ve mercan araştırmaları için de yol gösterilmiş olacak.


Dünyada bir ilk

resif haritasıAraştırmacı ekibi, Çarşamba günü yaptıkları açıklamalarda atlasın tamamlandığını ve bu haritanın, türünün ilk yüksek çözünürlüklü ve küresel çaplı örneği olduğunu ifade etti. Bu haritada kullanıcılar yerel resifler, su altı yapıları, kumlar, taşlar, deniz bitkileri gibi yapılar hakkında da bilgi ediniyor.

Haritalar, 15 metreye kadar derinliği görebilmeyi sağlıyor. Böylelikle herhangi bir bölgeyle ilgili olarak çalışmalar yapmak isteyen kişilerin elinde bir referans olacak. Ayrıca deniz altı yaşamının desteklenmesi çalışmalarında da yol göstericilik yapacak.

Görevin başındaki isim olan Arizona Eyalet Üniversitesi'nden Greg Asner, yaptığı açıklamada bu başarının en büyük avantajının dünya haritasının ilk defa çıkarılması olduğunu ifade ederken, projenin dünya çapında gönüllülerin çabaları ile ilerledi.


Resiflerin durumu sürekli izlenebilecek


resifProje çalışmaları ilk olarak 2017 yılında Allen'in şirketi olan Vulcan Inc. tarafından başlatılmıştı. Daha sonra Hawaiili araştırmacı Ruth Gates ise süper resif yaratma çalışmaları ile projeye ön ayak oldu, Vulcan Inc. ise daha çok çalışmanın sponsorluğunu üstlenmişti.

Projede Planet adlı uydu firmasıyla anlaşıldı. 9 milyon dolarlık masrafı Allen üstlenirken, uydulardan gelen 2 milyondan fazla görüntü gönüllüler ve yapay zeka tarafından birleştirilerek katmanlar halinde haritaya yerleştirildi.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst