Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,304
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,622
12,893
11,258
10,921
10,916
10,544

Dünyanın Dört Bir Yanındaki Çocuklar Okula Nasıl Gidiyor?

BUDULGAN BOZKURT

Banlı Üye
Katılım
5 Mar 2015
Mesajlar
30,979
Tepkime puanı
13
Puanları
0
Memleket
61 Trabzon
Nerden:
Bir seçim yapınız

Çocuklar dünyanın dört bir yanında okullarına çok farklı yollarla gidiyorlar. İşte bunlardan bazıları:
Rouen, Fransa
İlk önce Hollanda’da kullanılmaya başlayan grup bisikletleri 2014 yılından beri Rouen’de de kullanılıyor. Bu grup bisikletlerinde sürücüyle birlikte sekiz çocuk daha pedal çeviriyor. Ayrıca pedal çevirmeyecek çocuklar için de oturma yerleri bulunuyor. Yokuşlar ve taşlı yollarda çocukların zorlanmaması için araçlar aynı zamanda bir elektrik motoruyla donatılmış.

Tokyo
Japonya’da çocukların genellikle okula kendi başlarına gidip gelmeleri bekleniyor. Yokohama Sait Maur Uluslararası Okulu müdürlerinden Cassie Kitani, “Birinci sınıf öğrencilerimizin çoğu okula kendi başlarına gelip gidiyor” diyor. “Kimisi yürüyor kimisi bisiklete biniyor. Okula trenle gelen öğrencilerimiz de var. Japonya’da çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren bağımsız hareket etmeye teşvik ediliyorlar, Japonlar için çocukların kendi başlarına yolculuk etmesi normal bir durum.”

Bangkok
Tayland’da öğrenciler okula anne babalarının motosikletleriyle geliyorlar. Günde yaklaşık 1,3 milyon çocuk okula bu şekilde gelirken sadece %7′si kask takıyor. Her yıl trafik kazalarında 2,600 çocuk ölüyor, 72,000 çocuk yarallanıyor. Buna rağmen motosikletler hâlâ çocukların okula ulaşımını sağlayan en ucuz yol olarak görülüyor

Ahmedabad
Otobüslerin fazla kullanılmadığı Hindistan’da çocuklar okula çekçeklerle gidiyorlar. 10-12 öğrenci alan çekçekler genellikle güvenlik kurallarına hiç uymuyorlar ama eğer bu araçlar olmazsa öğrencilerin okula geç kalacağı düşünüldüğünden bu durum gözardı ediliyor.

Çin, Siçuan
Çin’in Siçuan bölgesindeki çocuklar okula gitmek için 800 metrelik bir uçurumu bambudan yapılmış merdiveni tırmanarak aşmak zorunda. Sitemizde daha önce bu tehlikeli yolculukla ilgili
Dünyanın En Korkutucu Okul Yolu başlığıyla yayınlanan yazıya göz atabilirsiniz.
Nepal
Pokhara’da bir kız, okula gitmek için Phewa Gölü’nü kanoyla geçiyor.
Küba
Trinidad’da çocuklar okula gitmek için her sabah bir atlı arabaya biniyorlar.

Amerika, Michigan
Mackinac Adası’ndaki yetmiş öğrenci kış boyunca okullarına motorlu kar kızaklarıyla gidiyorlar.

Venezuela, Karakas
Karakas’taki gecekondu bölgesi San Agustin’deki çocuklar okula teleferikle gidiyorlar. 2010 yılında hizmete giren Karakas Teleferiği, okula ulaşımı kolaylaştırmış. Ayrıca çocuklar bu şekilde sokaklardaki çete savaşlarından da korunmuş oluyorlar. (2016 yılında Karakas dünyanın en fazla şiddet olayı yaşanan şehriydi.)
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst