Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
26,498
TEO
20,703
20,603
aSk
19,736
Eqe
18,252
16,087
11,256
11,008
11,003

Dünyanın İlk Aşk Mektubu

katherinapetrov

TF Üyesi

Dünyanın ilk aşk mektubu, Türkiye'de yazıldı...

Philadelphia Üniversitesi profesörlerinden Hilprecht, 1889-1900 yılları arasında Mezopotamya'nın Niffer Vadisi'nde bir kazı yaptı. Bu arada topraktan çıkarılan önemli bir vesika, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen çivi yazısı ile yazılmış diğer binlerce levha ile birlikte, kazı yapılan yerin sahibi olan Osmanlı Hükümeti'ne teslim edildi. 70 bin levhanın içine sıkışmış bulunan bu tarihi vesika; 58 yıl sonra, dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez Çığ ve Hatice Kızılay tarafından ele alındı. Bu taş levha üzerindeki yazının ne anlam içerdiği çözülünce, uzmanlar hayretler içinde kaldılar. Çünkü bu taş levha, dünyanın ilk aşk mektubuydu. Hem de Sümer Medeniyeti'nin en büyük kral ve kraliçesinin aşkını anlatan bir mektup...

Milattan önce 2300 2500 yılları arasında Mezopotamya'da yaşayan ve şahane bir güzelliğe sahip olan Enlil adında Sümerli bir rahibe, Kral Su-Sin'e aşıktı. Sümerlilerin yeni sene bayramında, tesadüfen kralın gözüne çarparak onunla evlenmeğe muvaffak oldu. Evlendiği gün de aşk ateşi ile, sevgilisi krala bir şiir yazdı. Gerçek sevginin sembolü olan şiir sarayda o kadar beğenildi ki, daha sonra o devrin en ünlü mûsıki üstadları tarafından bestelendi ve kısa zamanda halk arasına kadar yayılarak ebedîleşti... Aşkını taşlara kazıtan güzel rahibe Enlil, mektubunda şöyle yazıyor:

Güveyi, kalbimin sevgilisi,
Senin güzelliğin fazladır, bal gibi tatlı
Beni büyüledin,
Senin önünde titreyerek durayım,
Güveyi, seni okşayayım,
Benim kıymetli okşayışım baldan hoştur,
Bağışla bana okşayışlarını,
Benim beyim Tanrım,
Benim beyim baygınlığım,
Enlil'in kalbini memnun eden Su-Sin'im,
Bağışla bana okşayışlarını.

Güzel bir rahibenin 4500 sene önce bir krala çivi yazısıyla yazdığı dünyanın ilk aşk mektubu, İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunmaktadır.

ELiF

TF Üyesi
Mesleğin
Öğrenci
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yay
İlk aşk mektubunu yazan bile bir bayan ah erkekler kalu beladan beri romantiklik yok ruhunuzda.Atadan miras demekki :)

FLoReR

TF Üyesi
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Başak
Memleket
67 Zonguldak
Güzel ve ilginç bir paylaşım olmuş. Gerçi şimdilerde mektup ta kalmadı. Her konu duygu düşünce elektronik ortamda. Duygular için ifadeler mevcut. Her türlü psikolojik durum duygu ve düşünce için elektronik ortamda ifade mevcut ve çok daha hızlı paylaşım yapılmakta elbette.

Ancak bir arkadaşından , ailenden yada senin için önemli değerli birilerinden bir mektup beklemek o kadar güzeldir ki !

Unutulmaya yüz tuttu hepsi.

Gerçi insanlar artık buralarda bile duygu ve düşüncelerini paylaşmaktan aciz.
Robotlaşıyoruz sanırım. Yada duygu ve düşünce körelmesi yaşıyoruz.. Kim bilir..

TEO

Özel Üye
TF Onursal Üye
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Kova
Memleket
34 İstanbul
Degerli pianistimiz Fazil Say kesinlikle bunu repertuarina alip bestelemeli.

BukLem

Sus ve Yaradanın kapı açışını seyret
TF Özel Üye
Burc
Kova
Memleket
01 Adana
İlgi Alanı:
İlgisiz

H_Emir

TF Üyesi
Bu mektuptan çok daha öncesine ait bulunmuş bir sürü tablet var. Bakın Eskiçağ medeniyetlerini anlatan herhangi bir kitaba. Ayrıca müzede de bir çok örneklerini görmüştüm. Bilin bakalım konuları neydi? Mitolojiler, destanlar, ticaret, siyaset diyebiliriz. Dünyamızda romantik bakışın pek hakim olduğu söylenemez. Çıkarlar, güç, iktidar, pragmatizm vs. : ( Neyse çok konuşmayayım aşk düşmanı olduğum sanılacak : )

sdC

Tanısan sen de sevmezsin..
Yönetici
Süper Admin
Mesleğin
Eğitim Görevlisi
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yengeç
Memleket
17 Çanakkale
İlgi Alanı:
Jazz ve Belgesel
Ne kadar icten.. Suslu kelimelerden uzak. Zaten ne olduysa kelimeler suslenmeye baslandiktan sonra oldu herhalde..

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content