Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
100,036
sdC
36,547
29,401
Eqe
29,155
22,941
TEO
22,076
aSk
20,421
19,064
12,439
11,363

Dünyanın İlk Havadan Hidrojen Elde Eden Elektrolizörü Geliştirildi

WiLdRose

𝓶𝓸𝓶𝓮𝓷𝓽𝓸 𝓶𝓸𝓻𝓻𝓲 ..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
100,036
Tepkime puanı
53,340
Puanları
1,907
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Bir seçim yapınız
image.jpeg


Melbourne Üniversitesi’nden bilim insanları, doğrudan havadan hidrojen elektroliz edebilecek bir cihaz geliştirdi. Direct Air Electrolyzer-Direkt Hava Elektrolizörü atmosferdeki nemi absorblayarak, hidrojen ve oksijenine ayırıyor. Sistem o kadar iyi çalışıyor ki, kemik kuruluğu adı verilen % 4 kuruluğa kadar inebiliyor. Özellikle, Avustralya gibi çöl ikliminin hüküm sürdüğü ve güneş enerjisi potansiyeli yüksek ülkelerde yeşil hidrojen üretimi yapılabilir. Hidrojeni ayrıştırarak, kolayca taşıyabiliriz.

Avustralya Melbourne Üniversitesi’nden kimya mühendisleri tarafından geliştirilen cihazın, basit bir tasarımı var. Anot ve katot olarak görev yapan iki düz plaka var. Bu plakaların arasında melamin sünger veya sinterlenmiş cam köpük konuyor. Böylece güneş enerjisi potansiyeli arttırılıyor. Enerji kaynağına bağlandığında havaya maruz kalıyor ve katotta hidrojen çıkışı olurken, anotta oksijen çıkışı oluyor. Araştırmacılar bu araştırmayla ilk kez havadan direkt hidrojen elde edildiğini belirtiyor. Ayrıca, % 4 nem kadar düşük kuruluklarda çalışabiliyor. Avustralya’nın Red Center’ı Alice Springs gibi yerlerde nem ortalama % 20 oluyor.

Araştırmacılar birbirinden farklı higroskopik sıvılar, gözenekli ortamlar, kalınlıklar ve diğer parametreleri test ederek, faradayik verimde % 95lere kadar çıktı. Kitap büyüklüğünde bir güneş paneli kullanarak, katotta metrekarede günde 3,7 m 3’lere varan yüksek saflıkta hidrojen üretebiliyor. Araştırmacılar bu teknolojiyi teknik ve yapısal açıdan uygulanabilir ve düşük maliyetli olarak tanımlıyor. Mühendisler sonraki aşamada sistemi daha zor koşullar ve yüksek sıcaklıklarda denemek ve büyütmek istiyor. Makale açık kaynak olarak Nature Communications dergisinde yayınlandı. Kaynak: University of Melbourne

Kaynak :

university of melbourne
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst