Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,683
aSk
19,734
Eqe
18,254
17,106
sdC
16,785
13,979
11,256
10,986
10,961

Evlilik Sözleşmesi

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
59,591
Tepkime puanı
29,742
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Evlilik sözleşmesi daha çok çiftlerin evlendikten sonra edindikleri mallar üzerindeki hukuki haklarını korumak için kullanılmaktadır. Evlilik birliği kurulduktan sonra elde edilen mallar her iki taraf için de eşit olarak paylaştırılır ve boşanma durumunda eşler bu mallardan ortak pay alırlar.
Yani kişilerin evlenmeden önce muhtemel bir boşanma durumuna karşı mal paylaşımına ilişkin aldıkları tedbir diyebiliriz.

Peki sizce evlilik sözleşmesi ne kadar doğru ?

Yapılmalı mıdır ?

Siz evlenmeden önce evlilik sözleşmesi yapar mıydınız ?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
 

OKK

TF Üyesi
Katılım
7 Eyl 2020
Mesajlar
1,174
Tepkime puanı
813
Puanları
113
Yaş
35
Konum
İstanbul
Mesleğin
Atom Flashcut Operatör
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
35
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Git,Hack,OpenSource
Mehir konusu


Mehir

Mehir, İslam hukukunda erkeğin evlenirken kadına verdiği veya vermeyi taahhüt ettiği para, mal veya menfaat hediyesidir. Mehir kadının mal varlığına dahil olur ve üzerinde dilediği tasarrufta bulunabilir. Dört hukuki mezhep tarafından kabul edilmiştir.

1 Türleri

Mehir, evlilik akdi esnasında belirlenip belirlenmemesine göre ikiye ayrılır: Mehr-i müsemma: Tarafların akitten önce konuşarak üzerinde anlaştıkları mehirdir.

Mehr-i misil: Herhangi bir sebeple dini nikâh sırasında belirlenmeyip daha sonra kadının baba soyundan, yoksa akran ve emsali arasında dengi olan birine verilmiş mehirden örnek alınarak tayin edilen mehirdir.

Mehir, ödenme biçimine göre de ikiye ayrılır:

Mehr-i muaccel: Evlilik akdi anında veya akitten önce peşin ödenen mehirdir.

Mehr-i müeccel: Ödenmesi sonraya bırakılan ve belli bir vadeye bağlanmış mehirdir. Genellikle evliliğin ölüm veya boşanma gibi sebeplerle sona ermesi durumunda kadına ödenir.

2 Kazanılması

Kadın üç durumda mehrin tamamına hak kazanır.

1) Zifaf: Cinsel birleşmenin

gerçekleşmesi durumunda kadın mehrin tamamına hak kazanır.

2) Halvet-i sahiha: Eşlerin kimsenin

göremeyeceği veya ansızın gelemeyeceği bir yerde bir süre yalnız kalmaları demektir. Bu durumda da kadın, mehrin tamamına hak kazanır. 3) Eşlerden birinin ölümü: Eşlerden

birinin ölümü halinde mehir kesinleşir. Ölen, kadın ise mirasçıları mehri talep edebilir. Ölen, koca ise -zifaf gerçekleşmemiş olsa bile- kadın mehrin tamamına sahip olur. Eğer akit esnasında mehir tespit edilmemiş ve eşlerden biri zifaftan önce ölmüşse kadın mehr-i misile hak kazanır.

Evlilik zifaftan veya halvet-i sahihadan önce kocanın fiiliyle sona ererse kadın kararlaştırılan mehrin (mehr-i müsemma) yarısını alır. Eğer bir mehir tespit edilmemişse sadece müta denen teselli hediyesi ile yetinmek zorunda kalır. Evlenme zifaftan veya halvet-i sahihadan önce kadının kusuruyla sona ererse kadın mehrin tamamını kaybeder.

3 Konusu ve Miktarı

Satışı ve kullanılması yasak olamayan her şey (nakit para, ticari mal, ev, arsa, köle, cariye, at, elbise vb. diğer mallar) mehir olarak tespit edilebilir. İslam dininin mütekavvim mal olarak kabul etmediği alkollü içecekler, domuz vb. malların mehir olarak tespiti durumunda ise kadın mehr-i misile hak kazanır.

İslam hukukçuları mehrin ne kadar olabileceği konusunda bir üst sınır tespit etmemişlerdir. Buna karşılık mehrin alt sınırı konusunda mezhepler farklı görüşe sahiptir. Hanefi hukukçulara göre mehir olarak verilebilecek en düşük miktar on dirhem gümüş, Malikilere göre ise de alt sınır üç dirhem gümüştür. Şafii ve Hanbeli hukukçular ise mehre bir alt sınır kabul etmemişlerdir.

4 Evliliğe Etkisi

Dört hukuki mezhepte mehri kadının hakkı olduğunu kabul etmekle birlikte evlilik akdi üzerindeki etkisi konusunda farklı görüşlere sahiptir. Maliki mezhebi; mehri, nikâh akdinin sıhhat şartı kabul etmiş ve mehir tespit edilmeden yapılmış evlenmeleri geçersiz kabul etmiştir. Hanefi, Maliki ve Şafii mezhepleri ise mehri nikâh şartlarından biri değil, kaçınılmaz bir sonucu olarak kabul etmişlerdir. Bu mezhep hukukçularına göre nikâh akdi sırasında mehirden hiç bahsedilmemiş hatta hiç mehir verilmeyeceği açıkça söylenmiş olsa bile, nikâh akdi kurulur, kadın mehr-i misile hak kazanır.

5 Ayrıca bakınız

Çeyiz

6 Yararlanılan kaynaklar

Cin, Halil-Akyılmaz, Gül,Türk Hukuk Tarihi, Konya 2008KAYNAK
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Lukasz

Onursal Üye
TF Onursal Üye
Katılım
10 Eki 2017
Mesajlar
6,108
Tepkime puanı
4,044
Puanları
113
Konum
Bakü
Mesleğin
Karayolu mühendisi
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
23
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Azerbaycan
Whatsapp sözleşmesi falan boş abi evlilik sözleşmesini çözün önce
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst