Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
22,372
TEO
20,703
aSk
19,734
18,632
Eqe
18,253
14,333
11,256
10,986
10,963

Farkında Bile Olmadığınız 6 Faydalı Uyku Pozisyonu

VLaD

ℍ𝕖𝕣 𝕚𝕟𝕤𝕒𝕟 𝕜𝕖𝕟𝕕𝕚𝕤𝕚𝕟𝕚𝕟 𝕥𝕒𝕟𝕣ı𝕤ı𝕕ı𝕣.
Yönetici
Süper Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
8,103
Tepkime puanı
6,000
Puanları
113
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
image.jpeg


Uzun bir günün ardından iyice dinlenebilmek için çoğunlukla kendimizi bir battaniyeye sarma, rahat bir pozisyon bulma ve dünyanın geri kalanını unutarak uykuya dalma eğilimindeyiz. Ancak enerjimizi tamamen geri kazanmak ve güzelliğimizi korumak için, uyurken vücudunuzun konumuna dikkat etmek aslında oldukça önemlidir.

Uykumuzun ertesi gün bizlere daha iyi bir ruh halinde bulunmamız için katkıda bulunacağından eminiz. Bu güzel ruh halini okurlarımızın da yaşamasını istediğimizden dolayı, iyi bir gece uykusu için birkaç basit ipucu hazırladık.

Kırışıksız taze bir yüz pozisyonu

image.jpeg

Sık sık sırt üstü uyumaya alışmamız gerekir. İşin iyi yanı, bu pozun birçok avantajı vardır. Mesela vücudunuz herhangi bir zorlanma veya baskı olmadan gevşerken omurganız düzelir. Boyun bölgesindeki ekstra gerginliğin baş ağrısına neden olabileceği bilinmektedir.

Sırt üstü yatmak sadece sağlığınızı değil güzelliğinizi de korumanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, yüzünüz yastığın üzerinde uyumanın, sırt üstü yattığınızda meydana gelmeyen yerçekimi kırışıklıklarının ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır. Bu pozda uyumayı daha rahat hale getirmek için ortopedik bir yastık kullandığınızdan emin olun.

Omurgayı rahatlatmak için ek yastık

image.jpeg


Sırt üstü uyumak hem güzel hem de sağlıklı. Ancak doğru konumu korumak için oldukça sert bir yüzeye ihtiyacınız olacak. Yükü daha da azaltmak için dizlerinizin altına küçük bir yastık yerleştirin. Boyun ve sırt bölgelerinizdeki doğal kıvrımı korumanıza yardımcı olacaktır.


Yastıksız uyumak

image.jpeg
Yastık, uyku sırasında vücudu desteklemek için icat edildi. Ama karın üstü uyumayı sevenler muhtemelen bundan vazgeçmeli. Bilim insanları, karın üstü uyumanın omurganın doğal olmayan bir pozisyon almasına neden olduğu ve bu durumda yastığın durumu daha da kötüleştirdiği sonucuna vardılar. Bu pozisyonda uyurken gerginliği en aza indirmek için düz bir yüzeyde uykuya dalmak daha iyidir. Alışmakta zorlanıyorsanız alnınızın altına küçük bir yastık koyun, nefes almanızı kolaylaştıracaktır.

Normalde yüz üstü uyumak vücut için en az sağlıklı pozisyon olarak kabul edilir. Ancak farklı bir pozisyonda uykuya dalmakta zorlananlar, omurganın doğal pozisyonunu korumaya yardımcı olacak şekilde göbek ve kalçaların altına yerleştirilen ince bir yastıktan yardım alabilirler.

Sarılmak için yastıkMuhtemelen hamile kadınlar için olan bu özel yastıkları görmüşsünüzdür. Vücut için ek destek oluştururlar, böylece kalça ve beldeki gerginliği giderirler. Bu etki kesinlikle herkese uygulanabilir. Gövde ile yatak arasındaki boşluğu dolduran yastık, omurganın doğal pozisyonunu geri kazandırır.

Cenin pozisyonu

image.jpeg


Bu pozisyon muhtemelen çoğunuzun gözünde en rahat olanı gibi görünüyordur. Ne zaman sıcak bir yatak düşünsek, anında kıvrılma arzumuz olur. Bu pozisyonun avantajları vardır elbette, doğru kıvrılma sayesinde eklemler genişler. Aynı zamanda cenin pozisyonu, fıtıklaşmış intervertebral disklerden muzdarip insanlar için de iyi olabilir. Ancak siz yine de önce bir doktora danışın.

image.jpegSevdiklerimize sarılıp uykuya dalmak her zaman güzeldir. Elbette sadece güzel olduğu için listemize eklemedik, aynı zamanda sağlığınız için de iyi olduğu anlaşıldı. Sarılmalar, arteriyel basıncı azaltan oksitosin üretimini teşvik eder. Bu, kardiyovasküler hastalıklar için daha az risk olduğu anlamına gelir. Ve elbette, birlikte uyumak bir yakınlık hissi oluşturur ve insanlar arasındaki güven düzeyini artırır. Tek yapmanız gereken battaniyeyi paylaşmak ve uykunun tadını çıkarmak!

Her sabah dinlenmiş ve taze görünmek için sen hangi pozisyonda uyumayı tercih ediyorsun? Yorumlarda bizimle paylaş.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst