Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,703
aSk
19,734
Eqe
18,253
sdC
18,115
17,481
14,130
11,256
10,986
10,961

Farklı Koşullarda Faydaları Değişen 8 Gıda

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
62,748
Tepkime puanı
31,590
Puanları
218
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa


Domatesleri çiğ yediğimizde ve onlarla salata yaptığımızda daha faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu düşünce her ne kadar doğru olsa da domatesler piştiğinde midemiz için çok daha iyi bir besin haline geliyor. Tıpkı domatesler gibi hazırlanma şekillerine ve türlerine bağlı olarak faydaları değişen pek çok yiyecek var.

Muz


Uzmanlar, diyabet hastalarının olgunlaşmış muzlar yerine tam olgunlaşmamış daha sarı renkte olan muzlardan yemesinin daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Çünkü muzlar olgunlaştığında içeriğindeki nişasta şekere dönüşmeye başlar.

Mantar

Mantarlar pişirildikten sonra B vitamini kaybedebilse de, kazandıkları bazı büyük faydalar vardır. Öncelikle çiğ mantarlar sünger gibidir ve pişirilerek yok edilebilecek toksinleri emebilir. İkincisi, mantarlar piştiğinde içeriğindeki antioksidan miktarı artar. Antioksidanlar ise bizlere sayısız hastalıktan korumaya yarayan bir bileşendir ve sağlımız için çok önemlidir.

Domates

Yukarıda da söylediğimiz gibi domatesi genelde kahvaltıda söğüş olarak ve salatalarımızın ana malzemelerinden biri olarak kullanıyoruz. Uzmanlar, C vitamini harikası bu besinin pişirildiğinde çok daha yüksek likopen seviyelerine sahip olduklarını söylüyorlar. Ayrıca domatesi pişirmek içeriğindeki lifleri yumuşatır ve böylece sindirimi daha kolay hale gelir.

Havuç

Bu biraz şaşırtıcı ama beta karoten zengini olan havuçlar pişirildiğinde daha yüksek besin seviyelerine sahip oluyor. Pişen havuçlardaki beta-karoten miktarı artıyor. Uzmanlar, havuçları pişirirken kabuklarını üzerinde bırakmanın daha faydalı olduğunu söylüyor.
Kabukları ile beraber pişen havuçlar, antioksidan gücünü üçe katlayabiliyor. Aynı zamanda havuçları bütün halde pişirmek gerekiyor çünkü doğramak bu sebzenin içindeki besinlerin hapsolmasını önler ve suya sızmasına neden olarak kayba yol açar.


Peynir

Peynir mükemmel bir protein kaynağıdır ancak çeşitlerine göre faydaları da değişebilmektedir. Örneğin, mozzarella peyniri diğer peynirlerin çoğundan çok daha düşük sodyum ve kalori miktarına sahiptir. Ayrıca probiyotik görevi gören bakteriler içerir, böylece bağırsak sağlığını ve bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir.

Bir diğer örneği ise mavi peynirden verebiliriz. Bu peynir çeşidi diğer peynirlerin çoğundan daha fazla kalsiyuma sahiptir.


Ekmek

Araştırmalar, kızarmış ekmeğin daha düşük glisemik indekse sahip olduğunu ortaya koydu. Bu indeksin kan şekeri düzeyiniz üzerinde etkisi vardır, bu nedenle şeker hastaları için daha iyi bir seçenektir.

Ekşi maya ekmeği, diğer ekmek türlerine göre daha yüksek düzeyde antioksidan ve folat içerir. Ayrıca fitat seviyeleri daha düşük olduğundan vücudunuzun besinleri daha kolay emmesini sağlar.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst