Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,683
aSk
19,734
Eqe
18,254
16,092
sdC
14,230
13,277
11,256
10,969
10,961

FIFA’ya davaya hazırlanıyorlar…

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
54,898
Tepkime puanı
20,976
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
FIFA'nın futbol dünyasındaki hakem hatalarının önüne geçmek için uygulamaya koyduğu VAR sisteminin lisans sahipleri izinsiz kullanım nedeniyle mahkemeye gideceklerini açıkladı.


VAR için büyük kriz! FIFA’ya davaya hazırlanıyorlar…Futbol dünyasına hakem tartışmalarını dindirmek için giren ancak farklı boyutta tartışmaların ortaya çıkmasına neden olan Video Hakem Sistemi (VAR) için büyük bir kriz kapıda… Patenti ve kullanım hakkının FIFA’da olduğu düşünülen VAR sisteminin 1995’ten beri kullanım hakkına sahip olduğunu belirten Antonio Ibanez de Alba ve markanın kullanımını elinde tuttuğunu kaydeden Miguel Angel Galan, VAR’ı kullanan tüm federasyonları mahkemeye vermekle tehdit etti ve hemen durmalarını istedi.

AS Gazetesi’nden yer alan habere göre; yaklaşık 20 yıl önce sistemi geliştiren ve patentini alan ikili FIFA’ya dava açmak için girişimlere başladı.

“İZİN ALMADAN KULLANIYORLAR”

İkili yaptığı basın açıklamasında, VAR’ı kendilerinin bulduğunu ve her türlü lisansın da ellerinde bulunduğunu belirterek, FIFA ve UEFA’nın kendilerinden izin almadan kullandıklarını duyurdu, mahkemeye gitmeye hazırlandıklarını belirtti.


DAHA ÖNCE DAVAYI KAZANDILAR
Daha önce merkezi İspanya’da bulunan yayıncı Mediapro’yu “illegal kullanım” nedeniyle Avrupa Birliği Patent Ofisi’ne şikayet eden ve davayı kazanan iki ismin, gelecek 10 yıl boyunca VAR konusunda yetkili isim olduğu ve FIFA ile UEFA’dan da telif ücreti talep ettiği vurgulandı.

ANLAŞMA ZEMİNİ ARANACAK
İki “mucitin”, önümüzdeki günlerde FIFA ile bir araya gelerek “ortak bir paydada buluşmaya çalışacaklarını” belirttiği ve anlaşma sağlanana kadar da VAR’ın kullanımının durdurulmasını talep ettiği ifade edildi.

’21.YÜZYILIN FUTBOL PROJESİ’
AS Gazetesi de, NASA’da çalışan Alba’nın, 1994 Dünya Kupası’nın ardından “21. Yüzyılın Futbol Projesi” olarak VAR sistemini bulduğu ve 1999 yılında da patentini aldığını yazdı. Bu gelişmelerin üzerine FIFA ve UEFA’nın vereceği cevap merakla beklenmeye başlandı.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst