Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,718
sdC
36,546
Eqe
34,825
34,813
25,466
TEO
22,076
21,033
aSk
20,421
12,443
11,363

Galapagos Kaplumbağası

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
34,825
Tepkime puanı
6,718
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
Galapagos Kaplumbağası


Galapagos kaplumbağası gezegendeki en büyük kaplumbağadır. Bu güzel hayvan sadece Galapagos Adası’nda bulunabilir. Galapagos kaplumbağalarının bilinen 15 alt türünden sadece 11’i vahşi doğada kaldı. Kuru ovalardan nemli yaylalara kadar farklı habitatlarda hayatta kalabilirler. Galapagos kaplumbağaları, 17., 18. ve 19. yüzyıllarda, etleri için denizciler ve balina avcıları tarafından toplu olarak avlandı. Sonuç olarak, birkaç alt türün nesli tükendi ve kalan alt türlerin sayısı önemli ölçüde azaldı. Kalan tüm Galapagos kaplumbağaları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

İlginç Galapagos Kaplumbağası Gerçekleri:
Galapagos kaplumbağaları, 4 fit uzunluğa ve 475 pound ağırlığa ulaşabilen en büyük kaplumbağalardır. Galapagos kaplumbağalarının vücutlarının etrafında kahverengi koruyucu bir kabuk bulunur. Kabuğun üst kısmına kabuk denir. Kabuğun alt kısmı plastron olarak bilinir. Kabuk, iskeletinizin ayrılmaz bir parçasıdır (vücudunuzun geri kalanından çıkarılamaz). Kaplumbağa tehdit edildiğinde başını ve bacaklarını kabuğun içine çekebilir.

Galapagos kaplumbağasının pullu deriyle kaplı bodur ayakları vardır. Dişleri olmayan güçlü çeneleri vardır. Daha kuru bölgelerde yaşayan Galapagos kaplumbağaları, boyunlarını gererek asma, yaprak ve meyve gibi toprak üzerinde yetişen bitki örtüsünü kavramalarına izin veren eyer şeklinde bir kabuğa sahiptir. Daha soğuk iklimlerde yaşayan Galapagos kaplumbağaları, boyunlarının gerilmesini engelleyen kubbe şeklinde bir kubbeye sahiptir. Ot otlatarak beslenirler.

Diğer hayvanlardan farklı olarak, Galapagos kaplumbağası, yiyecek ve su olmadan bir yıla kadar hayatta kalabilir. Galapagos kaplumbağaları yavaş hareket eden yaratıklardır. Saatte 0.18 mil hızla uzun mesafeler kat edebilirler. Galapagos kaplumbağaları soğukkanlı hayvanlardır (sabit bir vücut ısısına sahip değildirler). Bu nedenle Galapagos kaplumbağaları güneşin tadını çıkarmayı sever.

Galapagos Kaplumbağası


Galapagos Adaları, bu kaplumbağaların adını almıştır. İlk İspanyol denizciler adaya vardıklarında çok sayıda kaplumbağa gördüler. Kaplumbağa İspanyolca’da “Galapago” olarak adlandırıldığından, adanın tamamı Isla Galapagos olarak anılır.

En kötü düşmanları olan insanlara ek olarak, Galapagos kaplumbağalarının doğal yırtıcıları, yumurta ve genç kaplumbağaları yiyen şahinlerdir. Domuzlar, kediler, köpekler ve sıçanlar gibi tanıtılan türler de vahşi doğada yumurta sayısını azaltır.

Çiftleşme mevsimi, Ocak-Mart ayları arasındaki yağışlı mevsimde gerçekleşir. Dişi, yumurtlamak için uygun bir zemin bulmak için birkaç kilometre yol kat eder. Yeraltı yuvasına 2 ila 16 yumurta bırakır. Yumurtalar 4-8 ay sonra açılır. Galapagos kaplumbağaları ebeveyn bakımı göstermez: genç kaplumbağalar yalnız bırakılır.
Çok sayıda yırtıcı hayvan nedeniyle, yalnızca az sayıda genç yetişkinliğe kadar hayatta kalır.

Galapagos kaplumbağaları 20-25 yaşlarında cinsel olgunluğa erişirler. Galapagos kaplumbağaları vahşi doğada 100 yıldan fazla yaşayabilir.Alinti
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst