Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,744
sdC
36,546
Eqe
34,881
34,864
25,484
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Gül

LifeGoesOn

TF Üyesi
Katılım
23 Ağu 2022
Mesajlar
382
Tepkime puanı
327
Puanları
63
Roses_Boutons_FR_2012.jpg
Gül nedir?
Gül, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsinden, odunsu çok yıllık kapalı tohumlu güzel kokulu bitki türlerine verilen ad.
Gül, uzun ömürlü bir çiçekli bitkidir. Yüzü aşkın türü ve seleksiyona dayalı ıslah yöntemiyle üretilmiş binlerce çeşidi vardır. Dalları dikenlidir. Gösterişli çiçekleri boyut ve biçim bakımından çeşitlilik gösterir ve renkleri genellikle beyaz, sarı ve kırmızının sayısız tonlarındadır. Fosil kanıtlara göre otuzbeş milyon yıldır dünyamızı güzelleştirmektedir.

11227_gul_2.jpg
Çoğu gül türünün çiçekleri, genellikle (dört petalli Rosa sericea hariç) beş petallidir. Her bir petal iki loba bölünür ve birkaç türü sarı veya kırmızı olmakla birlikte, genellikle beyaz veya pembe renktedir. Petallerinin altında beş sepal denilen (bazı Rosa sericealarda dört) çanak yaprağı vardır. Bunlar üstten bakıldığında görünecek kadar uzundur.

Rose_hip_02_ies.jpg
Sık taç yapraklı olan türler tozlaşma için erişim sağlamadıklarından, çoğu tohum üretmez. Tohumlar genellikle kırmızıdır, ancak birkaç tür (ör. Rosa pimpinellifolia) koyu mor ila siyah tohumlara sahiptir. Kuşların sevdiği bazı türlerin, özellikle de köpek gülünün (Rosa canina) ve koyu pembe rugosa gülünün (Rosa rugosa) tohumları C vitamini bakımından oldukça zengindir.

440px-Roseleaves3800px.jpeg
Yapraklar dalında dönüşümlüdür. Çoğu gül türünde yapraklar 5 ila 15 santimetre (2,0 ila 5,9 in) boyunda, karşılıklı (3–) 5–9 (–13) yaprakçıklı ve yaprakçıklar genellikle tırtık kenarlı ve dalın alt tarafında birkaç küçük dikeni vardır.

Güllerin çoğu yaprak dökendir ama Güneydoğu Asya'dan birkaçı yaprak dökmez.

Sadece dört yapraklı Rosa sericea hariç çoğu türde çiçeklerin beş yaprağı vardır. Her petal iki ayrı loba bölünmüştür ve birkaç türde sarı veya kırmızı olmasına rağmen genellikle beyaz veya pembedir. Yaprakların altında beş çanak yaprak vardır (veya bazı "Rosa sericea" türleri dört yapraklıdır). Bunlar, yukarıdan bakıldığında görülebilecek kadar uzun olabilir. Aken'lere dönüşen birden fazla superior yumurtalık vardır. Güller doğada böceklerle tozlaşır.

340px-Rose_Prickles.jpg
Güllerin dikenleri, genellikle orak şeklindeki kancalardır ve bu da diğer bitkilere ya da çevrelerindeki duvar, çit vb. nesnelere tutunarak tırmanmalarına yardım ederler. Rosa rugosa ve Rosa pimpinellifolia gibi bazı türler, muhtemelen hayvanlar tarafından yenilmeyi önlemek için daha yoğun sıralanmış dikenlere sahiptir. Her ikisi de kıyılardaki kum tepelerinde yetişen bu güllerin sık dikenli dal yapısı aynı zamanda rüzgarla savrulan kumu yakalayıp, erozyonu azaltmaya ve köklerini korumaya yardımcı olmaktadır.

Güller, bahçelerde çiçekleri için veya kapalı mekanlar için yetiştirilen süs bitkileri olarak bilinirler. Parfüm üretiminde ve evlerde kesme çiçek olarak da kullanılırlar. Ayrıca bazı tıbbi kullanımları vardır. Rosa çinensis, geleneksel Çin tıbbında kullanılmıştır. Bu ve başka gül türlerinden mide sorunları için bugün de yararlanılmakta ve kanserlerin gelişimini kontrol altına almak amacına yönelik araştırmalar sürmektedir. Çiçekleri için yetiştirilen süs gülleri genellikle hibritlerdir. Akdeniz ülkelerinde, İran’da ve Çin’de, M.Ö. 500’den günümüze, yüzlerce yıldır yetiştirilmektedir. Çiçekleri son derecede gösterişli ve güzel kokulu bitkiler olarak, binlerce gül melezi üretilmiştir
 

LifeGoesOn

TF Üyesi
Katılım
23 Ağu 2022
Mesajlar
382
Tepkime puanı
327
Puanları
63
images (20).jpeg

Güller eşsiz kokusu ve birden farklı rengi ile hayatınıza anlam katan özel çiçeklerin başında gelir. Herkesin aklına gelen güller ve renkleri çoğunlukla standarttır. Halfeti’de yetişen siyah güller ise farklı yapısı ve anlamlı ile görenleri kendine hayran bırakan nadir türlerden biri. Halfeti’de yetişen siyah güller anlamıyla ve simgesel özellikleri ile gününüze farklı bir anlam katıyor. Birçok çiçek severin hayret ettiği siyah güller Türkiye’de sadece Şanlıurfa Halfeti bölgesinde yetişiyor. Farklı ve gizemli yapısı ile dikkatleri üzerine çeken siyah gül, yetişmiş olduğu toprağın özellikleriyle de varlığını ortaya kokuyor.

images (21).jpeg

Fransa kökenli olan siyah güller günümüzde sadece Türkiye topraklarında yetişiyor. Şu an için dünya üzerinde bu siyah güllerin yetiştiği başka bir yer bulunmuyor. Binlerce yıllık tarihe ve gizeme ev sahipliği yapan bu güller görenleri kendine hayran bırakıyor. Yapı itibari ile sıradan bir gülle aynı özelliği gösteren bu tür, rengiyle diğerlerinden ayrılıyor.

Görkemi ile görenleri büyüleyen siyah gülün en çok anlamı merak ediliyor. Özellikle siyah rengi nedeni ile pek çok çiçek sever bu gülün iyi bir anlam taşımadığına inanıyor. Büyük bir çoğunluk ise siyah güllerin karamsarlıkla ilgili olduğunu düşünüyor. Ancak siyah gül şaşırtıcı özelliği sayesinde anlamı konusunda da sevenlerine başka bir pencere sunuyor. Siyah gül karanlık rengine rağmen umut anlamına geliyor. Umudu simgeleyen siyah güller rengiyle adeta umutsuzluğa meydan okuyor.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst