Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
19,866
aSk
19,735
Eqe
18,257
13,395
12,509
11,263
10,921
10,916
10,544

Her Erkek Bu Testi Yaptırmalı

ELiF

TF Üyesi
Katılım
3 Şub 2014
Mesajlar
10,544
Tepkime puanı
1,345
Puanları
0
Mesleğin
Öğrenci
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yay
Her Erkek Bu Testi YaptırmalıProstat kanseri, erkeklerde kansere bağlı ölümlerde 2. sırada yer alıyor. Aslında PSA (prostat spesifik antijen) testi ile erkeklerin kabusu olan prostat kanserine erken tanı konulabiliyor. Bu nedenle risk faktörü olmayan erkeklerin 45, ailesinde prostat kanseri olanların ise 40 yaşından itibaren her yıl PSA testi yaptırmaları yaşamsal önem taşıyor!Prostat kanseri erkeklerde cilt kanserinden sonra en sık görülen kanser türü. Yaklaşık olarak her 6 erkekten biri prostat kanserine yakalanıyor. Bu hastalık kansere bağlı ölümlerde ise ikinci sırada yer alıyor. Oysa PSA (prostat spesifik antijen) testi ile prostat kanserine erken tanı koymak mümkün olabiliyor. PSA testi sayesinde prostat kanserine bağlı ölüm oranları azalır. Bu nedenle risk faktörü olmayan her erkeğin hiçbir sağlık yakınması olmasa bile 45 yaşından itibaren, ailesinde prostat kanseri olanların ise 40 yaşından itibaren her yıl PSA testi yaptırmaları yaşamsal önem taşıyor.


Genellikle İleri Evrede Belirti Veriyor

Prostat erkek genital sisteminde yer alan, mesanenin çıkımını çevreleyen ve meninin akışkanlığında rol oynayan bir salgı bezi. Salgılamayı yapan hücrelerden ve bunlara ait destek çevre dokusundan oluşuyor. Prostat kanseri bu salgı yapan hücrelerin anormal gelişimi ile ortaya çıkıyor. Bu kanser türü genellikle ileri evrelerde ağrı, idrar yapmada zorluk, akım hızında azalma ve sık idrara gitme gibi şikayetler oluşturuyor. Bu yüzden prostat kanseri genellikle normal check-up programları sırasında yapılan PSA kan testindeki yükselme ile saptanıyor.

PSA (Prostat Spesifik Antijen) Testi Hayat Kurtarıyor

PSA erkeklerde prostat ve üretra çevresi bezlerden salınan bir protein. Görevi meninin boşalma öncesi sıvılaşmasına yardım etmek. PSA kanda proteine bağlı ve serbest olmak üzere iki formda bulunuyor. Her iki PSA formu ölçümü prostat kanseri tanısını kolaylaştırmayı amaçlayan bir testtir. PSA testinde bizim için 2 kriter önemli; birincisi yaş ve PSA değeri. Örneğin 40- 50 yaş grubunda PSA değerinin kabaca 2’nin altında olması gerekiyor. 50-60 yaş aralığında 2.5 ve altı, 60-65 yaş aralığında 3 ve altı, 70 yaş üzerinde ise 4 ve altı değerleri normal olarak görülüyor. Bu değerlerin üstündeki rakamlar ise prostat kanserine işaret edebiliyor. Testte dikkat ettiğimiz ikinci nokta ise PSA’nın yıllık artışları. PSA değeri yaşa göre normal olsa bile 1 yıllık artış yüzde 50’nin üzerindeyse kanser habercisi olabiliyor. Her iki durumda da kesin tanı için biyopsi işlemi gerekiyor. Çünkü PSA değeri sadece kanser nedeniyle yükselmiyor. Aynı zamanda enfeksiyon veya iyi huylu çok büyümüş prostat dokusu da PSA değerini yükselten faktörler arasında yer alıyor.


Operasyonla Prostat Bezinin Tümü Çıkartılıyor

Prostat kanserinin tedavisinde birçok farklı tedavi seçeneği mevcuttur.

• Lokal hastalıkta radikal prostatektomi ameliyatı (prostatın çıkarılması) ve radyoterapi başlıca tedavi yöntemlerini oluşturuyor.

• Prostat kanseri teşhisi konduğunda çoğunlukla kanserin yayılmasını önlemek için uygun hastalarda radikal prostatektomi, bir başka deyişle prostat bezinin tümünün çıkarılması operasyonu uygulanıyor.

Robotik Cerrahi Hastaların Konforunu Artırıyor

Geleneksel radikal prostatektomi operasyonları büyük bir cerrahi kesi ile yapıldığı için birçok soruna yol açabilir. Bu da hastanın operasyondan sonra geç sürede iyileşmesine, hastanede daha uzun süre yatmasına, daha fazla yara enfeksiyonu riskine maruz kalmasına ve ciltte büyük bir yara izine yol açıyor. Günümüzde sıkça başvurulan “robotik prostatektomi” yönteminde ise operasyonlar çok küçük mini kesiler ile yapılabiliyor. Böylece hastalara daha az travmatik bir tedavi alternatifi sunuluyor.

Robotik Cerrahinin Avantajları Neler?

Daha az kan kaybı ve daha az kan nakli ihtiyacı
Hastanede daha az yatma süresi
Daha az ağrı
Daha iyi kanser kontrolü
Cinsel fonksiyonların daha çabuk düzelmesi
Daha iyi idrar kontrolü
Enfeksiyon riskinin azalması
Kan yoluyla bulaşan hastalık riskinin azalması
Ameliyat izinin daha az olması
Operasyon sonrası cinsel işlev bozukluğu riskinin azalması
Normal yaşama ve iş hayatına çok daha erken dönebilme imkanı.


Prof. Dr. Ali Rıza Kural

Üroloji Uzmanı
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst