Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
21,031
TEO
20,703
aSk
19,734
Eqe
18,253
18,164
14,205
11,256
10,986
10,963

₹៛₪~Zone Forbidden Zone~₪៛₹

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Biz ergen falan da olmadık. Bizim ergenliğimiz anamızın bir terliğine bakardı. Anında fabrika ayarlarımıza dönerdik. Anamızdan dayak yedik
Aramızda ara sıra anasından dayak yiyip bu gun piskopat olan var mı? Her içtiğimiz su bardağını mutfak tezgahına korkusuzca dizen var mı aramızda?
Divan'ın altındaki sepet giysilerimiz icin yeterdi. Dolap dolap kıyafetimiz de yoktu. Sokak sokak gezerdik. İstediğimiz arkadaşa gider , evinde otururduk. İzin almak gereksizdi. korkusuzduk.
Kimse bize tecavüz etmez, yada organlarımızı almaya kalkmazdı. bazılarımız sınıfta kalırdı. Hiç birinin ailesi apar topar doktora götürüp bir dünya psikoloji raporu almazdı.
Pazarlarda su satardık. Sokakta oynardık. Heryerimiz yara olurdu, ellerimiz pisti. Pis ellerimizle yağlı , yada salçalı ekmek yerdik. Bazende domates, üstümüze fışkırta fışkırta, titiz annelerimiz buna bile izin verirdi.
Pazar sabahları tv de kovboy filmleri izlerdik. Teksas tommikslerimiz giyecek sepetimizin arasında dururdu. Dünya öyle büyüktü ki dolaş dolaş bitiremezdik.
Cep telefonu, marka ayakkabı, rengarenk oyuncaklar ve bilgisayarlarımız yoktu. Mahalle bakkalımızı dünyanın en zengin insanı sanırdık. Özgür büyürdük, kimse kıyıda köşede şunu yap , bunu söyle demezdi.
En büyük baskı annelerimizin kaşı gözünün oynamasıydı. Savaş nedir, insanlar kaça ayrılır bilmezdik. Mahallenin hayvanları hep arkadaşımızdı. Fazla birşeyimiz yoktu, ama....
Biz öyle mutlu çocuklardık ki..

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Efendim, yıla mı mesaj bırakayım,evrene mi yoksa yaradana mı....neyse yazayım en azından ete kemiğe bürünsün.

Kimseyle konuşamadığım şeyleri yazıyorum buraya, bi nevi ağlama duvarım burası benim.
İstiyorum ki; annem, abim, kardeşim hep sağlıklı olsunlar. Herkes kendi düzeninde çok mutlu olsun.

Dünyada kimse üzülmesin, hele çocuklar hiç üzülmesin. Gözlerinde bi damla yaş olmasın,kimse hastalanmasın, işsiz güçsüz, muhtaç kalmasın.

Ne bileyim çok mutlu olsun herkes. Dünyada kötüler de var onlar da layığını bulsun...
Yeni yıl herkese mutluluk getirsin.
İnsan hayatının kıymetleneceği bir Dünya düzeni gelsin öyle yani...Bu aralar çok duygusalım zannımca...

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Farzet ki bir rüzgârdım, esip geçtim hayatından,
Ya da bir yağmur oldum sokağında,
Sonra toprak çekti suyunu, kaybolup gittim,
Belki de bir rüya idim senin için,
Uyandın ve ben bittim,
Beni güzel hatırla, gidiyorum...

Ne muhteşemdir Orhan Veli'nin bu dizeleri, geride bırakılan sevgiliye dokunaklı bir teselli. "Unutma" der, yaşadığımız güzel günleri.

Biten bir ilişkide suçlu aramak, insanın kendine vereceği en büyük zarardır. Sevdayla olduğu kadar ayrılıkla da barışık olmalı insan.

Her güçlü aşk, soylu bir vedayı hak eder! Şölen havasında, öperek uğurlayın gideni...

Hatırlamak, unutanlar için değil midir sevgilim?
Sana hep "merhaba" gözlerinin uzaklara daldığı yerden,
Ben seni sevmeyi hiç ihmal etmedim...

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Kardeşim ile geçen kedi köpek mukayesesi yaptık.
Ben kedinin komik olduğunu ve mizah seven için ideal bir hayvan olduğunu düşünüyorum.
Köpek ise sevgi şımarığı ve pıtırcığı insanlar için mükemmel bir ev hayvanı. Seni sonsuz seven bir varlık istiyorsan köpek bulunmaz bir nimet.
Bana göre Köpeğin IQ su kedininkinin 2 - 3 katı ama kedi için "ZEKİ AMA ÇALIŞMIYOR" yaklaşımında bulunan çok ;Dddxx( benim gibi la )
Örnek "kedilerin adlarını bilmemesi"

Şu yazıya çok güldüm ;Ddx

-"Anlamaması değil “lutfedip” takmamasıdır o.
Umursamaması da olabilir. Sizi sevmiyor olabilir. İsmini beğenmiyor olabilir.
Kediler gizli insandır arkadaşlar, insan 2.0'dırlar hatta. İsim misim takıp evcil hayvanımızmış gibi davranmamız yüce kediler nezdinde hiçbir anlam ifade etmiyor. İhtiyaçları dışında asla minnetle geldiğini görmezsiniz bu canlıların. Canı istiyorsa sevdirir, güleryüz bile göstermez eşşoğlusu.
Tatil matil bir süre ortada görünmeyip döndüğümde bana bir hafta kıçını dönen apartman kedisi biliyorum ben, adını verip rencide etmiycem şimdi burada ama var bunlar yani. Kediler her şeyi bilir. Ha keza, evdeki düdük de aynıdır: mamasını yer, totosunu döner gider, ismini ünlesek ne olacak?"-

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Hayatında kimseyi o kadar çok istemiyorsun ki, kendin bile fazlalıkmışsın gibi geliyor. Bir işin ucundan tutsan hemen bıkıyorsun, bir şehre gitsen bunalıyorsun, açsın ama yiyemeden doyuyorsun. Sonu yok, soğuyorsun işte her şeyden. Mevsim soğuğu değil ki bu, bir hırkayla geçsin.

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor

Concierto de Aranjuez ❤

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Dağlarda, öfkeli başım
Serhat'ta hep akşam oluyor
Nasipsiz, kıştan mı?
Yağmurdan mı yoksa aşktan mı?
Ağladıkça ağladıkça, dağlarımız yeşerecek, görecek göreceksin
Ağladıkça ağladıkça, geceyi tutacağız, görecek göreceksin
İlk yazda, bitti telaşım
Alnımda hep kavga duruyor
Vakitsiz, hırstan mı?
Bahardan mı yoksa aşktan mı?
Ağladıkça ağladıkça, bozkırlar yeşerecek, görecek göreceksin
Ağladıkça ağladıkça, güneşi tutacağız, görecek göreceksin
Ağladıkça ağladıkça, güneşi tutacağız, görecek göreceksin

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Tanrının Kırbacı Atilla;

"Tanrı'ya, bize vebayı bela ettiği için kızıyorduk ve onun emirlerini umursamadık.
Tanrı da bize bela olsun diye
"ATTİLA" yı gönderdi.
Anladım ki veba Tanrı'nın bize ödülüymüş.! "
Papa

Kralların önünde korkudan titrediği, Papa'nın önünde diz çöküp yalvardığı TÜRK.!

Batılıların en korktuğu TÜRK'tür.

750 bin kişilik ordusuyla Galya şehirlerini alt üst etti

Orleans’ı kuşattı.
Kuzey İtalya’yı silindir gibi ezip geçti. Avrupa’yı titreten bir cihangir oldu.

Orta Çağ kaynaklarında acımasızlığı ile anılır.
Bu nedenle de
Avrupa'da: "Tanrının Kırbacı"dır adı.

Avrupaya diz çöktüren Ulu Hakan Atilla, Lili isimli hatun tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.

Tanrının Gazabı Cengiz Han (Timuçin);

Ordusuyla dünyanın en büyük devletlerinden birini kurmuş, kılıçtan geçirdiği düşman sayısıyla dünyanın oksijen miktarını yükseltmiştir.
Dünyaya öylesine korku salmıştır ki, bir rivayete göre Timuçin'in kayıp mezarı bulunduğunda kıyamet kopacaktır..

7 yaşında Annesine verdiği söz ile, Arapların katlettiği, köle pazarında sattığı TÜRKLERİN intikamını, milyonlarca arap'ı kılıçtan geçirerek alan, arapların ve içimizde ki arapların en korktuğu Yüce TÜRK...

Dünyayı titreten Başbuğ Cengiz Han ilk aşkı Börte'ye yenilmiştir..

TÜRKLERİN iki sevdası vardır,

Yurtları ve Hanımları...

Ve TÜRKLERİN, tarih boyu değişmez kaderidir..

Bir orduyla dünya tarihini değiştirir, bir Hatun'a yenilir...

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Cemre düşsün sayfaya...(diye romantik bir giriş yapayım ;zdxx)

BELGESEL KÖŞEMİZDE BU HAFTA CANLILAR ALEMİNİN EN BÜYÜK YAVŞAĞI OLAN ERKEK TAVUSKUŞUNU İNCELEYECEĞİZ;Dxxdx

Ya sorarım size, bir yaratık sırf dikkat çekip sevişebilmek için böyle bir kuyruk evrimleştirir mi? Azıcık gururu olan bir canlı sırf sevişmek uğruna böyle kalemin g*tüne takılan pofpoflu kırtasiye malzemesi gibi dolaşır mı? Bu ne karaktersizliktir?

Şimdi bir de şu tavuskuşunun dişisine bakın. Ne gördünüz? DÜMDÜZ KUŞ. BİLDİĞİN TAVUK ;Ddxd ULAN İNSAN BARİ ŞU ERKEKLERE AYIP OLMASIN DİYE G*TÜNDEN İKİ GÖZ KUYRUK ÇIKARTIR. AMA YOK, ONA BİLE TENEZZÜL Etmemiş HASPAM..

Allah aşkına şu çirkinliğe bak, elinde simitin son lokması olsa veresin gelmez, lan ben bunu yiyim ya o kadar para verdik diye kuruş hesabı yaparsın, öyle çirkin çünkü. Ama benim gerizekalı erkek tavuskuşu kardeşim şu meymenetsiz tavuk uğruna kendini heder edip g*tünde Seyfi Dursunoğlu'nun sahne kıyafetiyle ortalıkta dolaşıyor;Ddxd

Allah aşkına toplanıp bir erkek tavuskuşu dövelim ya. Ne bileyim dövmesek bile tespihle kafasına vurup "kardeş bir daha geçme buradan leaann" diye gözdağı verelim. Nolur iki fiske vuralım şu şey çocuğuna çok sinirlendim.

Evet, bir belgesel köşemizin daha sonuna geldik. Haftaya hayvanlar aleminin bir başka ş*refsizi olan erkek cennetkuşuna "birader iki dakika efendi ol ya, ne o hareketler öyle" şeklinde sitem edeceğiz. Esen kalın..(uykumu alamadım, ;Ddxd)

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Sevgülü günlügüm,
feysbuğu da tiğitırıda bi scrolladım da, oh be, 8 Mart kutlayabilmek için gerekli koşullar açıklanmış, düşünmeme gerek kalmadı. 💃💃 Hepsinin capsini alamadım fakat şöyle özet geçeyim:
- Anne olmanız lazım, saçınızı süpürge edeceğiniz çocuklarınız ve kocanız olmalı.
- Anne değilseniz de evli olmanız lazım saçınızı kocanıza süpürge etmelisiniz.
- Düzenli bir işte saçınızı süpürge ederek çalışmanız lazım.
Saçların süpürge olması gerektiğinden bahsetmiş miydim?
Koşulları kapsamayan gadın değildir, haşa kutlayamaz!
(farklı sorularınız varsa erkeklere sorabilirsiniz, ben bilemem kadınlıktan da düşürüldüm bu koşullarda;Ddxd)

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Şimdi köyde olmak vardı,
Halamlar tandırda bazlama pişirirken, ben de elimde tereyağ kabı ile bekliyor olacaktım.
Pişer pişmez yağlayacaktım şöyle..
Bahçeden organik organik domates, biber, salatalık yanında ayran buz gibi yağlı yağlı şöyle..ımmm 😋

Halam bana kızacak sofrayı bekle gominis velet diye;Ddxd
Ben hiç tınlamayacaktım tabii😂

-Hala komünist nedur Allah aşkına diyecedum,

-Senin gibi, işte diyecekti;Ddxd

Tabi ben o ara bazlamaları yutarken lafa tutacaktım Laz karısıni 😂

-Ama bi tanımı olmalı nedir bu "gominis"
Hele bi aydınlat yavru ceylanım diyecektim.

-senin gibi işte, laf söz dinlemez, kız kıza rakı içenlere "gominis" denir. Sen benim kizim olacağdın ki, ah ah ananda iş yok,
Baban da ırahmetli büyük 'gominis' di zaten.
Kızım da kızım serpes bıraktı seni. Şu yaşa geldin koca beğenmezsin, erkek çocukları gibi pantul bacağında ağzında cigara ah ah bilemediler bilemediler. diye söylenirken ben iki bazlamayı gömmüş olacaktım tabi ;Ddxd

Halam bunu farkedince tabi; vay tomuzun uşağ.. Sofrayı bekledimi görüyoğnmu..
Agobun kazı gibi löp löp yuttu ;Ddxd

Yok anam yok bundan karı olmaz diye söylenmeye devam edecekti.

Valla özledim.. 🖤

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
ONLAR

Yıl 1828’dir.
Aylardan Haziran.
İzmir’de buğday karaborsaya düşmüştür.
Üç beş toptancı ekmek piyasasını istediği gibi yönetmektedir.
Dönemin valisi Hasan Paşa, karaborsacıların baskısıyla ekmeğin fiyatına zam yapar.
Tepkiyle karşılanır.
Önce erkekler protesto eder zammı.
Ama etkisiz kalırlar.
Bunun üzerine İzmirli kadınlar dökülür sokağa.
Kadifekale, Tilkilik, Namazgah ve Damlacık mahallerinden akın akın meydanlara inerler.
Bu resmen bir ayaklanmadır.
Sivil itaatsizlik İzmir’i sarmıştır.
Kadınlar karaborsacıların buğday ambarlarını basarlar, ekmek zammının geri alınması için valiye baskı yaparlar.
Olaylar üç gün sürer.
Üç gün boyunca kadınlar yanlarında çocuklarıyla işgal etmedik, sokak cadde bırakmazlar.
Karakol Komutanı Kayserili Hacı Bey’in zorlamaları da İzmirli kadınları pes ettirmez.
Sonuçta pes eden İzmir Valisi Hasan Paşa olur.
Ekmek zammını geri çeker.
Böylece kadınlar sokaklardan evlerine döner.
Bu Osmanlı tarihinde ilk toplu kadın direnişidir.
Kadının zaferidir.

*. *. *

Yıl 1907’dir.
Osmanlı Sarayı’nın kapitalist ülkelerin her isteğini yerine getirmesi ve yabancı sermayeyi iç pazara sokması nedeniyle, küçük üretime dayalı yerli sanayi çökmektedir.
Özellikle Kütahya ve Uşak’ta el emeğiyle halı üreten köylüler zor durumda kalmıştır.
Çünkü, Anadolu Halılarını dünyaya pazarlayan yabancı firmaların birleşip kurdukları O.C.M adlı tekel Uşak, Kula, Gördes ve Demirci gibi geleneksel halıcılık merkezlerinde 17 halı fabrikası açmıştır.
Bu fabrikalar organik boya yerine kimyasal boyalı halı ipliği üreterek, bu işten geçimini sağlayan köylülere büyük darbe indirmektedir.

Tarih 13 Mart 1907’dir.
Günlerden Cuma.
Akse, Kılcan, Bozkuş, Muharremşah, İkizsaray, Sorkun, Ciğerdede, Selvioğlu, Kuyucak, Mende, Hacıkadem, Karaağaç ve çevre köylerden 1500 kadın Ulu Cami ile Burma Cami arasındaki İplik Pazarı’nda toplanır.
Yanlarında çocukları da vardır.
Yüzleri asıktır.
Ellerinde çıkrık ve kirmanlarla halı ipliği fabrikalarını protesto ederler.
Sonra İngiliz sermayesi tarafından kurulan Tiridoğlu, Yılancıoğlu ve Bacakoğlu halı fabrikalarını basıp, yerle bir ederler.
İbrik makinalarını kırıp, kimyasal boyalı iplikleri talan ederler.
Olaylar üç gün sürer.
Kaymakam Tevfik Efendi, isyanı bastırmak için 14 kadını tutuklar.
Ancak diğer kadınlar arkadaşları serbest kalıncaya kadar eylemin devam edeceğini söyler.
Bunun üzerine Kaymakam Tevfik Efendi tutukluları serbest bırakmak zorunda kalır.
İsyandan büyük zarar gören yabancı şirketler konuyu Osmanlı Sarayı’na taşır.
Saray, olayın soruşturulması için Anadolu valisi Ahmet İzzet paşayı görevlendirir.
Ahmet İzzet Paşa ilk iş olarak Bursa'dan müfettiş Daniş Bey'i Uşak’a gönderir.
Daniş Bey uzun çabalar sonunda isyancılarla fabrika sahiplerini barıştırır.
Olaylar yatıştıktan sonra da fabrikaların açılması durumunda halkın tekrar isyan edeceğini rapor eder.
Bunun üzerine Osmanlı devleti, halkın tekrar ayaklanacağı korkusuyla fabrikaların yeniden açılmasını 10 yıl geciktirir.
Tarihimize "Tarak Yağması" diye geçen bu olay, kadının isyan ettiği zaman ne kadar kararlı ve güçlü olduğunun belgesidir.

*. *. *

Maksim Gorki der ki;
“Kadının içinde yer almadığı hiç bir mücadele başarıya ulaşamaz.”

Neymiş?
Kadının kendi kimliğini aşağılayıcı,onur kırıcı, utanç verici yazılarla
Pankart açması ile devrim olmuyormuş!

Devrim böyle olur,devrim amaçları uğruna eylem yapan kadınların adıdır,
Devrim; vajina ile olmaz
Türk kadını kendini aşağılayıcı yazılar yazarak devrim yapmaz-yapamaz-yapmamalı..

Türk kadını tarihin hiçbir sahnesinde
"Ben or*spuyum kimene, ister elletirim ister belletirim" gibi kadını vajinaya indirgeyen aşağılık sözler ile devrim yapmamıştır, zaten yüzyıllardır hali hazırda ataerkil bir toplumun içinde
Eşitliği, kadın haklarını vs savunduk durduk. Birde bu kadınların devrim yaptığını savunan Türk erkeklerimiz var bizim taze sıkılmış bakınız efendim;
Devrim öyle olmaz! devrim böyle olur.
Saygılar...

BukLem

Sus ve Yaradanın kapı açışını seyret
TF Özel Üye
Burc
Kova
Memleket
01 Adana
İlgi Alanı:
İlgisiz
Minör Empire - Mendilimin Yeşili

AycA_S

Editör
Editör
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
İlgi Alanı:
Tarih, spor
“Seni anlıyorum" diyen insanlara, William Shakespeare şöyle cevap veriyor: "Hissedemediğin bir şeyi anlayamazsın.”

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content