Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
aSk
19,714
TEO
18,472
Eqe
18,281
11,379
10,928
10,898
10,650
9,680
8,601
aSi
8,444

internetin tarihi gelişimi

emirbertan

TF Üyesi
Katılım
29 Ocak 2018
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Memleket
01 Adana
Nerden:
Bir seçim yapınız
İnternet nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır? İnternetin tarihi, tarihçesi ve tarihsel gelişimi hakkında bilgi.
internetİnternetin Tarihçesi;
İnternet fikri ilk olarak 1960’larda yani Soğuk Savaş döneminin en gerilimli yıllarında, dönemin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinden bilimsel ve teknolojik yönden geri kalmak istemeyen ABD hükümeti tarafından ortaya atılmıştı. 1957’de SSCB tarafından uzaya fırlatılarak yörüngeye başarıyla oturtulan dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik, SSCB karşısında uzay yarışını ne pahasına olursa olsun kazanmak isteyen ABDde büyük bir şok etkisi yaratmıştı. ABD hükümeti, uzay yarışını yeniden kazanmak için artık tek çarenin, birbirinden farklı tiplerde ağ yapısına sahip olan Amerikan üniversitelerinin daha kolay ve daha hızlı bilgi paylaşımı için bir an önce birbirine bağlanması olduğunu düşünüyordu.Bunun üzerine 1962de bir grup bilgisayar bilimci (J. C. R. Licklider, Leo Beranek, Richard Bolt ve Robert Newman) tarafından Intergalactic Computer Network adlı bir proje hazırlandı ve ardından hummalı bir şekilde gerekli altyapı çalışmalarına başlandı. Söz konusu proje o kadar gerçekçi ve kapsamlıydı ki günümüz internetinin ana hatları bu proje kapsamında daha o zamandan belirlenmişti bile. Daha sonraki yıllarda gerekli bilgisayar teknolojilerinin ve teknik altyapının geliştirilmesinin ardından ABD’nin en önemli üniversiteleri ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) adı verilen bir ağ çerçevesinde birbirine bağlandı (1969). Günümüz internetinin gelişimine de büyük katkıları olan UNIX, C ve TCP/IP gibi birçok teknoloji “tüm ağların anası” olarak da adlandırılan ARPANET sayesinde geliştirilmiştir. ARPANET, daha sonraları gittikçe gelişerek küresel çapta işleyen bir sistem haline getirildi ve dünyanın dört bir yanındaki üniversiteleri ve kurumlan birbirine bağlamaya başladı.


Başlangıçta işleyişleri pek de güvenilir olmayan ağ protokolleriyle çalışan ARPANET, 1973-1983 yılları arasında ABD’li bilim adamları Robert Kahn ve Vinton Cerf tarafından geliştirilen TCP/IPnin (Tranmission Control Protocol/Internet Protocol) kullanılmaya başlanmasıyla teknik açıdan daha güvenilir bir sistem haline geldi. Yine bu dönemlerde e-posta gibi servislerin ve ARPANET e bağlanmak isteyen bilgisayarların kullanmak zorunda olduğu efsanevi işletim sistemi UNIX’in daha da geliştirilmesiyle ARPANET büyümeye başladı. ARPANET, 1983 yılından itibaren TCP/IP ağ protokolünün kullanılmaya başlanmasıyla bilim çevrelerince “internet” olarak adlandırılmaya başlandı. ARPANET, Soğuk Savaş döneminin bitimine kadar başarılı bir şekilde hizmet verdi ve 28 Şubat 1990’da dönemin ABD hükümetinin bir kararıyla resmen kapatılarak tahtını günümüz internetine devretti.


Ticari Kullanıma Açık İnternetin Doğuşu


ARPANET’le beraber birinci internet döneminin bitmesiyle birlikte, Amerikan Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından alman bir kararla ARPANET’ten miras kalan teknik altyapı sadece üniversitelerin tekelinde bulunan bir altyapı olmaktan çıkarıldı ve küresel çapta ticari kullanıma açıldı. 1990lı yılların başlarında CERN’in (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) direktifleri doğrultusunda İngiliz fizikçi ve bilgisayar bilimci Tim Berners-Lee‘nin World Wide Web (kısaca WWW) protokolünü geliştirmesiyle ve bu servisin 1990lı yılların ortalarına doğru yine CERN tarafından bütün insanlığın hizmetine sunulmasının kararlaştırılmasıyla beraber, hepimizin bildiği ikinci internet dönemi başladı.


İkinci internet dönemi özellikle sosyl medyanın oluşumu ve kullanımının yaygınlaşması ile her geçen gün gelişen bir sektörler ve teknolojiler zincirinin oluşmasına sebebiyet verdi. Günümüzde internet kullanımının neredeyse %70’inin akıllı telefonlar ve tabletler sebebi ile mobile kaymasından dolayı teknoloji ve dolayısı ile internetin seyri de bu yönde gelişmeye hızla devam etmektedir. Bu gelişim akıllı cep telefonlarında kullanılmak üzere oluşan uygulamaların doğmasına sebebiyet vermiştir.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst