Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,304
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,613
12,852
11,258
10,921
10,916
10,544

iOS 14 ve ciddi tartışma yaratan önemli güvenlik özelliği

PedeR

Kız Babası
Yönetici
TF Admin
Katılım
7 Ocak 2020
Mesajlar
474
Tepkime puanı
201
Puanları
76
Yaş
40
Mesleğin
Tank Makinisti
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Koç
Memleket
59 Tekirdağ
iOS 14


Teknoloji devi Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14 için önemli haberler gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer sürecin merkezinde pano kopyalamaları var.

Resmi olarak WWDC 2020 sunumunda açıklanan tüm detaylarına burada ulaşabileceğiniz iOS 14 işletim sistemi, güvenlik konusunda çıtayı yükseltiyor. Bu bağlamda yeni sürümde bir “Clipboard” yani “Pano” özelliği de yer alıyor. Bu özellik sayesinde yaptığınız pano kopyalamalarının, hangi uygulamalar tarafından okunduğunu anlık olarak çıkan bildirimler üzerinden görebiliyorsunuz. Örneğin Notlar uygulamasında kopyaladığınız bir metni, girdiğiniz başka bir uygulama daha siz yapıştırmadan görüyorsa / okuyorsa, bu konuda hemen aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi bir bildirim geliyor. Bu da güvenlik açısından çok güzel görünüyor çünkü uygulamaların bunu yapması hiç ama hiç etik bulunmuyor. Şimdiye kadar bu konuda kullanıcıların bilgisi olmuyordu ve birçok uygulamanın da bu verileri izinsiz olarak topladığı aktarılıyordu. iOS 14’le ortaya çıktığı kadarıyla bunu yapmayan uygulama sayısı da az sayıda.

İşte bu süreci sona erdirecek ya da en azından hiç olmadığı kadar açık hale getirecek yeni iOS 14 özelliği, şimdiden bir değişikliğe de neden oldu. Kişilerin yeni özellik sayesinde panodakileri gizli olarak okuduğu, yazdığı her kelimeyi takip ettiği ortaya çıkan ve bunu spam davranışları belirlemek için yaptığı aktarılan TikTok, söylendiği gibi takip yok dedi ancak özelliği de hemen kaldırma yolunu seçti.

 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst