Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
36,548
28,518
Eqe
27,468
22,136
TEO
22,076
aSk
20,421
18,604
12,439
11,363

İşe Yarar Android Uygulamaları

AycA_S

Zalimin celladı adalettir.
Editör
İlgi Alanı:
Tarih, spor
(scrcpy)

birkaç entry'de daha bahsedilmiş ama bu kadar az bahsetmek bu uygulamaya hakaret gibi bir şey. kısaca bilgisayarınızdan telefonunuzun ekranını ulta düşük gecikmeyle kontrol edebiliyorsunuz. çoğu kişi sadece kablo üzerinden yapıldığını düşünüyor fakat ortak ağ üzerinden de telefonun ekranını yansıtabiliyorsunuz. kablosuz kullanımı için scrcpy başlığına bakın.
özelliklerinde şunlar yazıyor:
performance: 30~120fps, depending on the device
quality: 1920×1080 or above
low latency: 35~70ms
low startup time: ~1 second to display the first image
tek kusuru -kusur sayılırsa- arayüzünün olmaması. linux'ta terminal üzerinden başlatılıyor, her seferinde terminal açıp başlatmak yerine masaüstüne sizin yerinize başlatması için başlatıcı oluşturabilirsiniz. arayüzlü modeli olan guiscrcpy varmış, github üzerinden araştırabilirsiniz.

(kde connect)

android ile bilgisayarın inanılmaz uyumunu yansıtan bir uygulama. hayatı o kadar kolaylaştırıyor ki... bu arada sadece kde masaüstü ortamı için değil, ben xfce ile tüm özelliklerini eksiksiz kullanıyorum, belki windows için bazı özelliklerinde kısıtlama olabilir. en iyi özelliklerini yazayım:
telefona gelen herhangi bir mesajı pc üzerinden yanıtlayabilmek. whatsapp, sms, telegram...
telefondan kopyaladığınız şeyi bilgisayardan yapıştırmak. aynı şeyin tersi de mümkün.
telefon ekranını touchpad gibi kullanmak. bilgisayar tv'ye bağlıysa ve uzaktaysa hayat kurtarıyor.
telefondan komut çalıştırmak. ekranı kilitleme, parlaklığı kısma/açma vb.
dosya göndermek/almak.

( firefox nightly)

normal firefox yok mu, neden nightly? sebebi şu: nightly sürümünde bilgisayardaki firefox eklentilerinin hepsini kullanabiliyorsunuz. tabii her eklenti mobile uyumlu değil fakat firefox'ta eksik olan çeviri eklentisini bu şekilde yükleyebilirsiniz. şu entry'mde kurulumu ve mobilde çalışabilen birkaç eklenti var. ayrıca ben firefox'u istemcilerle kullanıyorum. eklentiyle twitter adreslerini nitter.net'e, reddit adreslerini libredd.it'e yönlendiriyorum. denemek isterseniz istemci listem

(scrambled exif)

fotoğraflardaki üstveriyi temizlemek için en güzel uygulama. bu üstverilerin fotoğrafın çekildiği konumu içerme riski var. ne kadar gizliliğinize önem verseniz de whatsapp gibi uygulamalar bu veriyi işliyor.

vinyl music player

siz de hafif, işlevsel ve açık kaynak müzik oynatıcı arıyorsanız bu size göre. yaklaşık 10'a yakın uygulama denedim, bu rahatlığı alamadım.
play store linki

( tutanota)

gmail alternatifi olarak kullanmaya başladım. google servislerini kullanmıyor, izleyici yok, açık kaynak. yıllık ücreti de uygun olunca premium paketi almıştım. normal mail adınıza ekstra olarak 5 adet takma mail alabiliyorsunuz. mail uzantısı olarak @tuta.io'yu kullanıyorum (birkaç tane daha uzantıları var). spam engelleme konusunda yeterli olmayabilir, başlığını inceleyin. ayrıca uygulama içerisinde kişiselleştirebileceğiniz takvimi de mevcut.

( logseq)

github linki
daha gelişmiş not alma uygulaması arıyorsanız tavsiye ederim. zihin haritası tadında notlar almak için kullanıyorum. kelimelere gömülü link, farklı notlar arasında iletişim kurma, tag'leri kullanarak belirli konulara hızlıca erişme kullanma sebebim. ayrıca uygulamaya girişte günün tarihini içeren bir not alma kısmı oluyor, hızlı notlar almak için oldukça kullanışlı. daha eski tarihli aldığınız notları da aşağıya kaydırarak görebiliyorsunuz. telefon uygulaması beta aşamasında fakat gayet işe yarar. alışması biraz sancılı. meraklısına bu tarz diğer not alma uygulamaları: (bkz: obsidian)(bkz: joplin)

( zerotier)

lan bağlantısı için çok iyi uygulama. arkadaşlarınızla aynı ağdaymışsınız gibi lan gerektiren oyunları oynayabilirsiniz veya evde kendi oluşturduğunuz lokalde çalışan bulut sunucusuna uzaktan bağlanabilirsiniz. başlığını açan yazar kurulumunu ve kullanımını anlatmış.

( cryptomator)

verilerinizi depolamak için bulut şirketlerine güvenmiyorsanız bu uygulama verilerinizi buluta depolamadan önce şifreliyor daha sonrasında buluta yedekliyor. bu şekilde google gibi buluttaki fotoğraflarınızı işleyen bulut hizmetlerinin önüne geçiyor. android için tek seferlik ücret talep ediyorlar fakat bilgisayar versiyonu ücretsiz.

loop alışkanlık takip

dilediğiniz alışkanlığı rahatça takip edebiliyorsunuz. günlük, haftalık ve aylık tablolarla güzel şekilde bakılabiliyor hatta en iyi seriler, sıklık (haftanın hangi günleri daha yoğun uygulamışsınız), puan gibi çeşitli özellikleri var. istatistik bakımından doyuruyor açıkçası.
play store linki

(syncthing)

telefon ve bilgisayar arasında seçtiğiniz dosyaları senkronize etmek için kullanılan en güzel uygulamalardan. işlem lokal olarak gerçekleştiğinden internete herhangi bir veriniz gitmiyor. keepass istemcisi kullanıyorsanız şifre kasanızın, şarkılarınızın veya galerideki fotoğraflarınızın senkronizasyonu için kullanabilirsiniz.

( trackercontrol)

uygulamaların hangi kitaplıkları içerdiğine vs. bakabiliyorsunuz. kısaca, uygulamaların veri toplamasını izlemenize ve denetlemenize olanak tanıyor.

(aurora store)

play store istemcisi fakat ek olarak aurora store içerisinden uygulamaların gizlilik düzeyine (izleyiciler, reklamlar) exodus'ın sitesine girmeden hızlıca bakabiliyorsunuz. exodus, android uygulamaları için gizlilik denetim platformu.
resmi sitesi
gitlab linki

(nextdns)

reklam ve izleyici engelleme işlevini dns üzerinden yapmanıza olanak sağlayan dns servisi. dns rebinding gibi güvenlik önlemleri de var, kısaca özel ıp adresleri içeren dns yanıtlarını engelleyerek cihazlarınızın kontrolünün ele geçirilmemesini sağlıyor. aylık 300 bin sorguya kadar ücretsiz (ben en fazla 200 bin sorgu kullanabildim). telefonda dns over https olarak kolayca kullanmanızı tavsiye ederim fakat vodafone mobil veride engellenmiş durumda. engeli aşmak için nextdns uygulamasından kullanmak gerekiyor. ayrıca muadili olan adguard dns, ancak getir götürünü yapar.
internet sitesi

(newpipe)

bir diğer açık kaynak kodlu youtube istemcisi. normalde youtube'u brave browser'dan kullanıyorum fakat 2x hızın yetmediği durumda bu uygulamadan 3x'e kadar hızlandırıp izliyorum. youtube resmi uygulamasının yerini alabilecek kadar iyi değil ama yine de iş görüyor.
github linki

simplelogin

tempmail'deki gibi geçici ve sayfayı yenileyince giden bir mail servisinden ziyade, sürekli kullanılabiliyor. bu uygulamadan alacağınız takma* mail adresiyle gerçek mail adresinizin anonimliğini ve gelen kutunuzu spam'e karşı koruyabilirsiniz. kısaca uygulamanın yaptığı şu: bir yere mailinizi vermeniz gerekiyorsa bu uygulamadan aldığınız takma mail adresini veriyorsunuz, bu uygulama köprü görevi üstlenerek aldığı mailleri gerçek mail adresinize iletiyor. bu sayede sizin esas mail adresinizi öğrenemiyorlar. ayrıca uygulamadan oluşturduğunuz takma mail adlarını devre dışı bırakabiliyorsunuz veya tam tersi devre dışı olanı tekrar aktif edebiliyorsunuz (ticaret sitelerine üye olduktan sonra promosyon mesajlarını engellemek için kullanılabilir).
dahat detaylı ve şematik bilgi için internet sitesi
tıpkı firefox relay gibi çalışmakta. (bkz: firefox relay)

------

aktif olarak kullanmadığım fakat böyle bir uygulamanın varlığının bilinmesi bir gün işe yarayacaktır dediğim açık kaynak kodlu uygulamalar:

vigilante

kamera, mikrofon ve konum gibi mahremiyetinizi ihlal edebilecek donanımların izinsiz kullanılıp kullanılmadığını kontrol edebileceğiniz uygulama. eğer izinsiz bir kullanım varsa ekranın köşesinde ufak bir nokta oluşuyor. uygulamanın internet erişimi yok, açık kaynak kodlu.
f-droid linki.

shelter

bu uygulamayla iş profili oluşturarak uygulama klonlama (whatsapp, rehber, not uygulaması...),
izole etme (ana uygulamadan bağımsız çalışma),
dondurma (arka planda gereksiz kullanımını engelleme)
gibi birçok işlev kullanılabiliyor. şu entry'deki yazar detaylıca açıklamış ve link bırakmış.
play store'da da mevcut.

(bkz: florisboard)

açık kaynak, gizliliğinize saygı duyan klavye uygulaması. hala beta aşamasında. beta olmasına rağmen pano özelliği vs. var. diğer açık kaynak klavyeler arasında en iyisi ve gelecek vaat edeni. birkaç sürüm öncesinde indirip denemiştim fakat swiftkey bağımlılığımdan dolayı alışamayıp silmiştim. swiftkey'i microsoft'un satın almasından sonra -özellikle birkaç aydır- yazdığım kelimeleri reklam olarak bazı yerlerde görmeye başladım. tesadüf veya değil, microsoft telemetry ile bilgi topluyor zaten. alışma süreci zor olsa da bu uygulamaya geçmeyi düşünüyorum. deneyimlerimi florisboard başlığındaki entry'me ekleyeceğim.
github linki

(bkz: sndcpy)

scrcpy'nin sesi aktaran modeli.
github linki

(bkz: lanxchange)

aynı ortamda bulunduğunuz bir yabancıya ortak ağ üzerinden dosya gönderip almak için kullanılıyor. çok hafif ve kullanımı kolay, sadece ikinizde de aynı uygulama bulunmalı.

• Beğen
Tepkiler: Eqe

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content