Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
24,108
TEO
20,703
aSk
19,734
19,262
Eqe
18,252
14,635
11,256
10,990
10,968

Kaçak Avcılık ve Ceza Yaptırımı

Eqe

TF Üyesi
TF Onursal Üye
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
18,252
Tepkime puanı
17
Puanları
0
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yay
Nerden:
Avrupa

Günümüzde birçok kişinin uğraştığı doğa sporları arasında yer alan avcılık, her gün daha fazla ilgi ile karşı karşıya kalmaktadır. Gencinden yaşlısına birçok insan avcılığı bir hobi olarak görmekte ve belli zamanlarda yapmaktadır.

Bu iş herkesin yapabileceği basit bir iş gibi görünse de bunda da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat etmeyen kişiler çeşitli sorunlar ile karşılaşmaktadır. Avcılık yaparken sorunlarla karşılaşmamak için bazı kurallar bilinmeli ve bu kurallara uygun bir şekilde hareket edilmelidir.

Son zamanlarda avcılık ile ilgili karşımıza çıkan sorunların başında kaçak avcılık gelmektedir. Avcılık yapmak için gerekli belge ve izinlerin alınması gerekmektedir. İzin ve belge almayan kişiler kaçak olarak avcılık yapmış sayılırlar. Bu durumunda çeşitli cezai uygulamaları bulunmaktadır. Yani belge ve izin almadan avcılık yapılması durumunda kişilere çeşitli cezalar uygulanmaktadır. Özellikle şehir merkezlerinden uzak yerlerde bu problem ile sık sık karşılaşılmaktadır.

Kaçak avcılık işlemi yapan kişileri verilecek ceza bedeli ise hayvan türüne göre belirlenebilmektedir. Hayvanın et değeri, üreme yeteneği, yaşam alanında ortaya gelebilecek sorunlar ve diğer unsurlar göz önünde bulundurulmakta ve bunlara göre bir ceza bedeli belirlenmektedir.

Ayrıca bu cezalar av sezonu dışında avlanan kişiler için de geçerli olmaktadır. Yani avcılık yapmak için sezonun açılması beklenmeli ve kurallara uygun bir şekilde izin alınarak yapılmalıdır. Kısacası hem tabiatın dengesine hemde yürütlükteki yasalara bağlı kalmak. Doğal denge için gereklidir. RASTGELE !

 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst