Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
100,806
sdC
36,547
Eqe
31,117
31,021
23,588
TEO
22,076
aSk
20,421
19,589
12,439
11,363

Kadeh Tokuşturma Ortaya Çıkmasını Sağlayan Sebep

WiLdRose

𝓶𝓸𝓶𝓮𝓷𝓽𝓸 𝓶𝓸𝓻𝓻𝓲 ..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
100,806
Tepkime puanı
53,681
Puanları
1,907
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Bir seçim yapınız
Kutlamaları kutlama yapan eylemlerden biri kuşkusuz ki kadeh tokuşturmak. Kadeh tokuşturmanın bu yüzyıla has bir davranış olduğunu sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz! Kadeh tokuşturmanın çok eski yıllara dayanan ve temelinde güven duygusu barındıran hikayesi, tüm detaylarıyla yazımızda.

Ortamda kadeh varsa, o kadeh mutlaka kalkar. Kutlamaların olmazsa olmazlarından kadeh tokuşturma eyleminin çok eskiye dayanan bir gelenek olduğu biliniyor.

Kadeh tokuşturmak, son yüzyılın alışkanlıklarından diyebileceğimiz bir davranış değil. Kökeni eski zamanlara dayanan ve temelinde güven duygusu barındıran bu geleneğinin detaylarını inceliyoruz.


Avrupalı kralların iktidar hırsı, kadeh tokuşturmanın temelini atıyor

Kadeh Tokuşturma & KrallarKadeh tokuşturmayı günümüzde bilinen halinin en yakınına Avrupalı kralların getirdiğini söyleyebiliriz. Kral adaylarının tahtı ele geçirebilmek, kralların ise tahtta uzun yıllar kalabilmek için gözlerini bürüyen hırsa yenik düşüp ne mücadeleler vereceğini az çok tahmin edebiliyoruz. İktidar olma ve kalma arzusuyla rakiplere yapılanların başında zehirleme vakalarıgeliyor.

Üstelik bu davranışın, kralların yanı sıra üst düzey kimselerin de söz konusu rakiplerini alt etmek olduğunda başvurduğu bir yöntem olduğunu biliyoruz. Zehirlemenin en kolay yollarından biri de bildiğiniz üzere zehri yemeklere veya içkilere katmak. Kadeh tokuşturma, tam da işin bu kısmında devreye giriyor.


Kadeh tokuşturmak, bir güven meselesi haline geliyor

Kadeh Tokuşturma & Güven


Karşılıklı içki içmek söz konusu olduğunda, içkinin içerisinde zehir olup olmadığını anlamak; o dönemlerde gerçek bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. İçkiyi ikram eden kimse, ikram edilen kişiden kendi kadehine birkaç damla damlatmasını istiyor. Karşı taraf, şayet içki ikramına karşı güven doluysa, kadehini diğer kadehle hafifçe tokuşturup buna gerek olmadığını, ikrama ve dolayısıyla ikramı veren kişiye güven duyduğunu belli ediyor. Özellikle krallarda, karşı tarafın içki damlatma isteğini reddedip kadehi tokuşturarak savuşturmak güç gösterisi olarak da kullanılıyor.


Günümüzde kadehler güven duygusuyla mı tokuşturuluyor?

Kadeh TokuşturmaEski zamanlarda gerek kralların gerek üst düzey kimselerin güven duygusu esasıyla kadeh tokuşturduğunu öğrendik. Peki, günümüzde kadeh tokuşturmanın temelinde hala güven duygusu mu yatıyor? Türkçe üzerinden gidecek olursak, Türkçede kadehler şerefe kalkıyor. Öte yandan, bugünlerde eski zamanların zehir dolu entrikalarına benzer entrikalar yaşanmadığından; kadeh tokuştururken kimsenin motivasyonu bir güven testi gerçekleştirmek de olmuyor. Yine de mutluluklarımızı sevdiğimiz, güvendiğimiz insanlarla paylaşıp kutlamayı tercih ettiğimiz düşünüldüğünde, ister istemez biz de güven duygusuyla hareket ediyoruz denebilir!
 
  • Beğen
Tepkiler: Eqe

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
31,117
Tepkime puanı
6,099
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
Vay be ne güve. : ))
 

WiLdRose

𝓶𝓸𝓶𝓮𝓷𝓽𝓸 𝓶𝓸𝓻𝓻𝓲 ..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
100,806
Tepkime puanı
53,681
Puanları
1,907
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Bir seçim yapınız
aaaand PROST : )
 

JoyCe

NotAvailable
Yönetici
Süper Admin
Katılım
18 Eyl 2020
Mesajlar
23,588
Tepkime puanı
10,892
Puanları
113
Konum
Cappodocia
Mesleğin
Management officer
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
İkizler
Memleket
74 Bartın
Nerden:
50 Nevşehir
Bana saçma gelmiştir..
.
.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst