Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
24,108
TEO
20,703
aSk
19,734
19,269
Eqe
18,252
14,649
11,256
10,990
10,968

Kahve Telvesi Bitkiler İçin Faydalı mı?

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
70,882
Tepkime puanı
36,643
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Kahve Telvesi Bitkiler İçin Faydalı mı?


"Bitkiler, tıpkı bizim gibiler; su ve güneş ışığına ek olarak, büyümek için besinlere ihtiyaçları vardır. Bizden farkları bitkileri besinlerini topraktan alırlar. Birçok kişi bitkileri daha iyi büyüsün diye toprağa kahve telvesi koyuyor. Bu sayede bitkinin daha iyi besin alacağına inanılıyor. Peki bu gerçekten doğru mu?"

Kahve telvesi az miktarda nitrojen içeriyor olsa da bir gübre çeşidi değildir. Bitkilerin büyümesi için gerekli bir besin olan nitrojeninin demlendikten hemen sonra telvede bulunmadığı ortaya çıktı. Bitkilere herhangi bir gerçek değer sağlamak için, kahve telvelerinin bir kompost yığınında parçalanması için biraz zamana ihtiyacı var.

Organik maddenin, bitkilerde bulundurdukları tek tek besinleri elde edebilmesi için önce (kompostlama yoluyla) ayrıştırılması gerekiyor. Melbourne Üniversitesi'ndeki toprak araştırmacıları, kahve telvesini brokoli, pırasa, turp, viyola ve ayçiçeği toprağına doğrudan uyguladılar. Kahve telveleri toprağın tutabileceği su miktarını artırıyor gibi görünse de sonucunda beş tür bitkinin de büyümesini engelledi.

Her türden kompostlanmamış mutfak artıkları küf için gerekli koşulları oluşturmanın yanı sıra istenmeyen mantarları, bakterileri ve mantar sivrisineklerini bitkinize çekebilir.


Kahve telvesi bitkiler için nasıl kullanılır?

1. Telveleri kompost yığınınıza ekleyin

Nitrojene ek olarak, kahve telvesi bitmiş kompostunuza fosfor ve potasyum ekleyebilir ve her ikisi de bitkinin büyümesine yardımcı olur. Kahve telvelerini kompost kutunuza ekleyin ve şansınız varsa birkaç ay sonra besleyici yoğun bir toprak katkı maddesine sahip olacaksınız .

2. Bir kompost çayı yapın
Bitmiş kompostu saksı karışımınıza eklemek yerine sıvı yem kullanmayı tercih ederseniz, kendi kompost çayınızı demleyebilirsiniz. Kompost çayı ayrıca komposttan çözünür besinler ve bazı faydalı mikroplar içerecektir.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst