Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,984
34,975
25,492
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Kalp Ve Sigara Kullanımı

EfteLya

Banlı Üye
Katılım
8 Ocak 2016
Mesajlar
20,104
Tepkime puanı
13
Puanları
0
Mesleğin
Radyo-Jingle-SosyaLMedya-WebMaster-Forum
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Başak
Memleket
35 İzmir
Nerden:
35 İzmir
Sigara içiyoruz, kadın da içiyor, erkek de içiyor". Peki, sigara bırakılırsa bu risk azaltılabilir mi?
Kesinlikle! Eğer kalp-damar hastasıysanız, riskiniz 2-3 yıl içinde içmeyen bir kişiyle aynı olur. Kalp-damar hastalığının oluşmasını veya tekrarını önlemede atılacak.ilk adımlardan biri, mutlaka sigara içilmesini önlemek olmalı.

Sigara içenler eminim ki bu soruyu sormak isterlerdi. Hiç sigara içmeyen bir kişi için "Kalp hastası olmayacak " demek mümkün mü?

Diyemeyiz. Bu, risk faktörlerinin hepsi için geçerli, yüksek tansiyon için de benzer soruyu sormuştunuz. Olabilir! Söylediğim gibi toplam risk çok önemli, kalıtsal olarak çok yatkınlık varsa, çok nadir de olsa, hatta hiç risk faktörü olmadan da hasta olabilirsiniz. Sigara içmeyen bir kişi de, diğer risk faktörleri varsa, tansiyonu, kolesterolü yük****e, iyi kolesterolü düşükse, çok göbekliyse veya şeker hastasıysa kalp hastası olabilir.

Bir de tabii bu çok içenlerin yanında olup hiç içmeyenler var. Diyelim ki evinde eşi, paket paket sigara içiyor. Diğeri duman altı olmuş. Pasif içicilerin durumu ne olacak? Onlar aynı risklere ortak oluyorlar mı? Çok önemli bu sorduğunuz soru. Sigara içmenin yanında, dumanına maruz kalmak da kalp-damar hastalığı riskini artırıyor. Mesela sigara içenlerde kalp-damar hastalığı risik 3 kat artıyorsa, dumana maruz kalanlarda 1,3 kat artıyor. Bu rakam 3 katla kıyaslandığında küçük gibi görünüyor, ama toplamda büyük rakamlar çıkıyor. Örneğin 2002 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde, evde ve işyerinde pasif olarak sigara dumanına maruz kalma nedeniyle yaklaşık 80 bin kişinin öldüğü hesaplandı. Onun için de tüm Avrupa ülkelerinde restoran, bar gibi kapalı yerlerde sigara içiminin yasaklanması konusunda ciddi çalışmalar var. İrlanda'da, İspanya'da yasaklandı örneğin. Bizde de, kapalı yerlerde tümüyle sigara içmeyi yasaklama konusunda bir yasa tasarısı gündemde.

Sigara İçen Kalp; O zaman pasif içiciler, hakikaten büyük risk altında?

Elbette. Evde anne-baba içiyorsa, çocuklar zarar görüyor. Neden olsun ki bu? Neden o küçücük çocuk, böyle bir riske maruz kalsın? İşyerinde de iş arkadaşınız içiyor, siz neden onun yüzünden akciğer kanseri veya kalp krizi riskine maruz kalasınız?

Küçük çocuğu olanların aldığı geçici önlemler var. Mesela kardeşimde görüyorum, küçük kızının yanında sigara içmiyor. Balkonda içiyor, pencereden dışarı üflüyor, sonra tekrar pencereyi kapatıyor. Bu çözüm olabilir mi?
Çocuğa verdiği zararı azaltır. Ama keşke kardeşiniz de sizin gibi hiç sigara içmese.


 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst