Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,681
aSk
19,734
Eqe
18,257
15,439
13,038
sdC
12,356
11,258
10,961
10,917

Kedilerin Tuhaf Davranışlarının Psikolojik Nedenleri

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
51,661
Tepkime puanı
18,963
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa


Özelikle son dönemlerde sosyal medya platformlarının gözdesi olan kedileri gerçek anlamda ne kadar iyi tanıyoruz? Kedilerin tuhaf davranışlarına bir anlam yüklemeye çalışırken, genellikle çok zorlanıyoruz. Oysa kedilerin garip ve gizemli her davranışının altında, mutlaka bilmeniz gereken bir psikolojik neden yatıyor.

Kediler Neden Saç Yalar?
Yavru bir kedi daha dünyaya gelir gelmez annesi tarafından yalanarak temizlenir. Kediler, sevgiyi bu eylemle öğrenir. Dolayısıyla bir kedi sizi yalıyorsa emin olun ki sizi kendi türüyle özdeş olarak görüyordur. Sizle kurduğu bu sıcak arkadaşlığa alan yaratın.

Kediler Niçin Kendilerine Pek Pas Vermeyen İnsanlara Yanaşır?
Kedilerle ilgili en tuhaf durumlardan bir tanesi de kendilerini sevmeyen insanlara ısrarla daha fazla yanaşmaya çalışmalarıdır. Kedilerle arası pek iyi olmayan kişiler, göz teması kurmaktan çekinir. Herhangi bir şekilde kedinin kendisine yanaşmamasını diler ve bu süreçte de kediye asla bir zarar vermez. Bu durum kedilerde tam ters şekilde algılanır. Bu kişiler, kedilerin gözünde dosttur ve onları tehdit gibi görmezler.

Kediler Niçin Sürünür?
Kedilerin pek çok noktasında kokuya karşı aşırı duyarlı olan salgılama bezleri söz konusudur. Kediler sürekli çeşitli noktalara kokular salgılar. Bu, aslında kendisi için oluşturduğu güvenli alanları da belirlemektedir. Bunu yaparken size ait kokuyu da üstüne almaktadır. Evdeki tüm eşyalara sürtünmesinin temel nedeni de budur. Kimi kediler, söz konusu işaretlemeyi çişleri aracılığıyla yapmaya çalışır.

Kediler Neden Tuvalet Esnasında Kum Kullanırlar?
Bu durum esasen tarihsel bir hikayesi var. Kediler geçmişte yabani yaşam içinde, kendileri için tehdit olarak gördükleri tüm düşman figürlerine karşı dışkılarını saklamak zorundadırlar. Bunu bir nevi saklanma maksadıyla yaparlar. Fakat bu hareket bir noktadan sonra artık geleneksel bir noktaya geldiği için, günümüzde evcil kediler bile bu eğilime sahip durumda.

Kediler Niçin Mırıldar?
Kedilerin zaman zaman çıkardığı “grrrr” benzeri tuhaf sesler, onların mutlu olduklarına işaret eder. Genelde bunu yavruları ile aralarında bir iletişim aracı olarak kullanırlar. Yavrular büyümeye başladıklarında aynı sesi oyun için kullanırlar. Yetişkin kediler aynı sesi zaman zaman asabi zamanlarında da dışa vurmaktadır. Kedilerin bu tuhaf sesleri nasıl çıkardıkları konusu ise tam bir muamma.

Kediler Neden Ayaklara Saldırmaktadır?
Kedilerin ayaklara karşı özel bir zaafları olduğunu bilmeyen yoktur. Bazen dakikalar boyunca ayaklarınıza odaklandıkları olabilmektedir. Yavru kedilerin bilhassa oyunlarla ilgili algıları çok açıktır. Bu nedenle hareket eden her şeyi oyuna davet olarak algılarlar. Hareket eden bir çift ayağı durduk yerde yakalama istekleri, tamamen bundan kaynaklıdır. Biraz büyüyen kediler, ayaklarla oyun oynamaktan bir nebze uzaklaşabilmektedir.

Kediler Neden Daima Size Ölü Yaratıklar Getirir?
Bu konu kedilerle ilgili en çok tartışılan durumlardan bir tanesi. Doğal olarak konuya ilişkin birden çok teori söz konusu. Bir bakış açısına göre kedilerdeki bu kronik davranışın temel nedeni kendisini sevmenize karşılık olarak size bir nevi hediye getirme çabası. Bir başka görüşe göre kediler, sahiplerine avlanmaya ilişkin bir eğitim sunuyor. Hele ki yetenekli bir avcı değilseniz, kediler bunun nasıl yapılacağını size refleks olarak göstermeye çalışıyor. Bir diğer görüşe göre ise kediniz, avladığı yaratığı şimdilik herhangi bir bölgeye taşıyor ve yeme işlemini bir sonraki öğüne bırakıyor.

Kediler Avlarıyla Oynamayı Neden Severler?
Çoğu zaman evin içinde şahitlik etmişizdir. Kediler, avıyla uzunca bir süre oyun oynamayı, zamanı uzatmayı çok sever. Kediler hareket odaklı canlılardır. Her anlamda hareket eden nesnelere karşı eğilimlidirler. Kedi bir hamleyle karşısındaki yaratığı öldürmeye çalışmaz. Yerde o yaratığın uzunca süre hareket etmesi, ona büyük zevk verir. Avı ölse dahi heyecandan oyun oynamaya, avı üstünde zıplamaya devam edebilmektedir. Kediler bu süreçten müthiş bir zevk alırlar.


Kediler Niçin Sırt Üstü Yuvarlanır?
Kediler genelde oturduğunuz yerin önüne gelerek sırt üstünde yuvarlanmaya başlar. Bu esnada da belini olabildiğince esnetir. Burada endişe edecek bir durum yoktur. Kediniz size ufak bir sevgi gösterisinde bulunuyor. Bu aynı zamanda size karşı duyduğu sonsuz güvenin de bir işaretidir. Çünkü kediler aynı hareketi, tedirgin oldukları bir kişiye karşı kolay kolay yapmazlar. Diğer yandan bu hareket dişi kediler için bir işve sinyali olarak da kabul edilir.

Kediler Niçin Israrla Cam Tırmalar?
Kediler önlerindeki sertliğine aldırış etmeksizin, camları her defasında tırmalamaktadır. Bu, genelde camın ardında gördükleriyle alakalı bir durumdur. Örneğin görüş açısına göre dışarıdaki bir nesneyi görmesine engel olan bir durum varsa, onu düzeltmek için patileriyle hareket eder. Aklınca bu şekilde ona engel olan nesneleri kenara iteceğini düşünür.

Kediler Sudan Neden Hoşlanmaz?
Bu aslında kedilerle ilgili şehir efsanelerinden bir tanesidir. Genel anlama tam tersidir, kediler suyu severler; fakat şartları ve zamanını bizzat kendilerinin belirledikleri suyu severler. Onları zorla bir suya soktuğunuzda, bu durumda hiç haz etmezler. Hele bu su aşırı sıcak bir suysa, ne yapacaklarını kestirmek zor olabilir.

Kediler Neden Hep Dört Ayak Üstüne Düşer?
Bu konu dilimize o kadar yerleşmiştir ki bununla ilgili bir deyim dahi vardır. Kediler, yapıları itibariyle bir noktadan düştükleri esnada, kuyruklarından aldıkları destek sayesinde, diledikleri pozisyona girebilirler. Tabi kedinin bu hareketi havada tam manasıyla tamamlaması için belli bir mesafe gerekiyor. Örneğin 2. Kattan düşen bir kedi bu hareketi yapacak vakit bulamayabilir; ancak 5 ya da 6. kattan düşen bir kedi, aşağıya inene kadar uygun pozisyonunu rahatlıkla alacaktır.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst