Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,703
aSk
19,734
sdC
18,309
Eqe
18,253
17,579
14,141
11,256
10,986
10,961

KISSADAN HiSSE

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
63,079
Tepkime puanı
31,797
Puanları
218
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
"Bir gün, bir adam, yolda İmparator Kelebeği'ne ait olduğunu tahmin ettiği bir koza buldu. Kozayı evine getirerek, kelebeğin içinden çıkışına şahit olmak istedi. O akşam kozanın üzerinde minik bir delik belirdi. Adam saatler boyunca kozanın yanında oturarak, kelebeğin narin bedenini o küçük delikten çıkarmasını bekledi. Ancak, kelebek adeta dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş ve elinden geleni yapmış da artık yapabileceği bir şey kalmamış gibiydi.

Bu yüzden, kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi ve cebinde bulunan küçük bir makasla kozanın üzerindeki deliği genişletti. Kelebek, kolayca çıkıvermişti. Bedeni şişmiş, kanatları küçülmüş ve buruş buruş olmuştu.

Adam kelebeği izlemeye devam etti; çünkü kanatlarının her an açılıp genişleyebileceklerini ve normal boyutlarına erişecek olan bedenini taşıyacak kadar güçleneceklerini umuyordu. Ama bunların hiç biri olmadı. Kelebek, hayatının geri kalanını, şişmiş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürüne sürüne geçirdi. Ve ne kadar denese de, asla uçamadı. Adam bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen, kelebeğin daracık bir delikten dışarı çıkmak için gösterdiği çabanın, aslında bedenindeki sıvının kanatlarına doğru geçerek onları güçlendirmesi ve kozadan kurtulduğu an uçmaya hazır hale gelmesi için gerekli olduğunu anlayamamıştı.

Kelebek, özgürlüğüne mücadele ederek ve bu arada da gerçek gücünü kazanarak ulaşacaktı. Adam mücadele etmesine engel olduğu kelebeğin sağlığını da elinden almıştı.

Biz de mücadele etmemiz gereken olaylarla karşılaşabiliriz hayatlarımızda ve bunlar bize, kazanmamız gereken değerleri elde etmemiz için sunulmuş olan fırsatlardır aslında. Önümüzde hiç bir engel olmadan yolumuza devam edersek, belki de kelebeğin başına geldiği gibi sakat kalabilir ya da olmamız gerektiği kadar güçlü olamayız. Sürekli olarak öğrenmek ve gelişmek, kendimize ait olan yolu bulmamıza yardım eder. Her işin bir tekniği, yani bir yapılış yöntemi vardır. Bu kural, bir makineyi çalıştırmaktan tutun da, yazılım programı kullanmaya, müşterilerle uğraşmaya, yemek pişirmeye ve bir sorunu çözmeye kadar olan her türlü iş için geçerlidir.

Tüm yaratıcılığımızla kendi yolumuzda yürüğümüz zaman, dışarıdan çok az yardım ve onay alırız. Yolumuzda yürümeye devam ettikçe, çevremiz derin bir sessizliğe gömülür.

Kendi yolumuzda yürümek, bir tür yoldan çıkmak demektir. Çünkü bu, orada bizi destekleyecek hiç kimsenin olmadığı bir ıssızlığa doğru gidiyor olmakla aynı şeydir. Bu yolda biz kendimizle baş başa kalır, ateş yakmak için çalı çırpı toplar ve ilk kıvılcımı kendimiz oluştururuz.

Bizim için hazırlanmış olan yolu önceden görebilseydik, belki de onun bizim yolumuz olduğuna inanamazdık. Bizler her adımımızda yolumuzun şifresini çözerek ilerleriz. Böylece yürüdüğümüz yol, kendi yolumuz haline gelir." Çeviri: Nelda İnan (Kitap: Growing The Distance-Jim Clemmer. Arıtan Yayınları'nda "Hedefe Giden Yolu Kısaltın" ismiyle basılmıştır.)


Nezih Başgelen 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst