Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
32,329
24,135
TEO
22,162
aSk
20,545
Eqe
18,982
16,664
16,013
12,317
11,197

Korku ile ilgili Deyimler ve Anlamı

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yay
Korkuya kesmek
Anlamı :
Korkmak: ‘ürkek ürkek dolaşıyordu evin içinde. Tepeden tırnağa korkuya kesmişti.’ -y. Kemal.

Korkuya kapılmak
Anlamı :
Korku düşmek.

Korkusundan altına etmek (kaçırmak, yapmak)
Anlamı :
Çok korktuğunda idrarını veya dışkısını kaçırmak.

Korkudan çıldırmak
Anlamı :
Aşırı korku yüzünden aklını yitirmek, delirmek: ‘yoksa çocuk, etrafını saran hayaletlerin dehşeti karşısında mutlaka korkudan çıldırırdı.’ -r. N. Güntekin.

Korku saçmak
Anlamı :
Herkesi korkutmak.

Korku düşmek
Anlamı :
Endişelenmek, korkmak: ‘bir korku düştü canıma acep nola benim hâlim / derman olmaz ise bana acep nola benim hâlim?’ -yunus emre.

(Birinin) gözünü korkutmak
Anlamı :
Yıldırmak: ‘şimdiden gözünü korkutmazsan ileride büsbütün başa çıkılmaz bu bacaksızlarla.’ -n. Cumalı.

(Birine) korku vermek
Anlamı :
Korkutmak: ‘kadınlıktan, erkeklikten tiksiniyordu ve etteki sır ona korku veriyordu.’ -y. K. Karaosmanoğlu.

(Birine) korku salmak
Anlamı :
Korkutmak: ‘devletin bu türden denetimlere kalkması, korku salma amacına yöneliktir.’ -m. C. Anday.

Aklı başından gitmek:
Anlamı :
1) Çok korkudan veya çok sevinçten ne yapacağını şaşırmak. 2) Kafası çok yorulmuş olduğundan iyi düşünememek. “Annemi öyle evin ortasında baygın görünce aklım başımdan gitti.”

Baş döndürücü :
Anlamı :
1. (Hız ve sürat için) Olağanüstü. 2. Baygınlık veri ci. 3. Korku verici, korkutucu. 4. Sarhoş edici. 5. Çok büyük, büyük hayranlık uyandıran.

Başını döndürmek :
Anlamı :
1 .(Korku, içki, tütün vb) Baygınlık vermek, bayılacak duruma getirmek. 2. Çok beğenmek, büyük bir ilgi duymak.

Benzi atmak (uçmak) :
Anlamı :
Korkudan ya da heyecandan yüzü sararmak; beti benzi atmak.

Benzi kül gibi olmak :
Anlamı :
Korkudan yüzünden kan çekilmek, yüzü sapsarı olmak.

Beti benzi kalmamak (atmak, uçmak, kireç kesilmek):
Anlamı :
Korku, üzüntü vb. nedeniyle yüzünden kan çekilmek; benzi atmak.

Boğazına düğümlenmek ;
Anlamı :
Heyecan, korku, vb. yüzünden söyleyeceklerini söylememek.

Bostan korkuluğu :
Anlamı :
Görevini yapmayan, etrafına sözünü geçiremeyen kimse.

Can havli ile:
Anlamı :
Ölüm korkusundan kaynaklanan güçlü bir tepkiyle (bir eylem yapmak). “Silâh sesini duyunca can havli ile yerinden fırladı.”

Çiğ yemedim ki karnım ağrısın:
Anlamı :
“Herhangi bir suç işlemedim ki korku duyayım, işi eksik yapmadım ki olumsuz sonuçtan kaygılanayım” anlamında kullanılır.

Damokles’in kılıcı:
Anlamı :
Kişiyi korku ve baskı altında tutan büyük ceza tehdidi.“Damokles’in kılıcı gibi başımda dikilip durma öyle!”

Dananın kuyruğu kopmak:
Anlamı :
Olay patlak vermek, beklenen ve korkulan sonucun gerçekleşmesi.“Dananın kuyruğu bu gece kopacak, inşallah hayır demezler.”

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content