Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
21,031
TEO
20,703
aSk
19,734
Eqe
18,253
18,164
14,205
11,256
10,986
10,963

Kötülük Çağı

VLaD

Her insan kendisinin tanrısıdır.
Yönetici
Süper Admin
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
Kali Yuga: Dördüncü Evre | Evren ve İnsan

Bilenleriniz vardır ama yinede paylaşayım istedim.

Kali yuga Hint zaman anlayışına göre dördüncü zaman evresidir.

Yani hint zaman anlayışına göre dünya şu anda demir çağını yaşamaktadır. Bu dönemin özelliği ise maddi ve manevi yozlaşmanın doruğa çıktığı bir dönem olmasıdır.

Hatta mahabarata destanında Kali Yuga ile ilgili bir kısım vardır:

Kali Yuga’da (şimdiki zaman) dünya ruhu siyah oldu. Bu demir çağıdır. Sadece çeyrek fazilet kalmıştır. Dünya kedere boğuldu, insanlar şerre dönmüşler, hastalıklar gelmiştir, bütün yaratıklar soysuzlaştılar, kutsal ayinler ters sonuç vermekte, her şey değişimlere girmekte ve birçok Yugaları yaşayanlar dahi değişime tabi olmaktadır. (Mahabarata)

Elbette tartışılır bir durum ancak dünyanın, insanların, insanlığın son haline baktığımızda çokta yanlış olduğunu söyleyemeyiz.

Aslında anlatılacak çok şey vardır ancak bugünlük yazımı Ömer Hayyam ile bitirmek istiyorum.

İnsan kadehtir, ruh içinde ki şarap

Gövde borudur, ruh içindeki ses

Hayyam! İnsanın ne olduğunu anlayabildin mi?

Büyüsel bir lamba, içinde ışık…

(Ömer Hayyam)

Lamba ne kadar kirli ise ışığın şiddeti o kadar kötü yansıyor lambanın dışına. Oysa tertemiz şeffaf bir lamba, ışığını olduğu gibi tüm parlaklığı ile çevresine yansıtır ve sadece kendisini değil çevresini de aydınlatır ve cazibesi ile göz kamaştırır.

Ego, kibir gibi süslerin ya da korku, endişe, hırs, kıskançlık gibi negatif duyguların yarattığı kirlerin olmadığı ve sevgiyle parlayan lambaların çoğalması dileğim…

YAZAR: Aybüke YILDIRAN

Esmire

TF Üyesi
arkadasım aybükenin yazısı bu, burada görünce sasirdim hem sevindim. ama altına da isminin yazilmasini dilerdim.

VLaD

Her insan kendisinin tanrısıdır.
Yönetici
Süper Admin
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
arkadasım aybükenin yazısı bu, burada görünce sasirdim hem sevindim. ama altına da isminin yazilmasini dilerdim.
O zaman alıntının alıntısı diyelim .Güvenemedigim için isim eklemedim TF üyesine de itimatsızlık olmaz dileğiniz üzerine ismi ekliyeyim teşekkürler.

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content