Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
26,498
TEO
20,703
20,603
aSk
19,736
Eqe
18,252
16,087
11,256
11,008
11,003

Kulak kurtları :)

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Müzik söz konusu olduğunda, akılda kalıcı ve sinir bozucu arasında ince bir çizgi vardır. Bazen tek bir şarkı sözü bile günlerce beyninizde kalabilir ve zihninizden çıkmayı reddedebilir.Halk arasında kulak kurdu (İng: "earworm") olarak bilinen bu sözcüğe, bilimde İstem Dışı Müziksel Görüntü veya Takılmış Şarkı Sendromu adı verilir.
Elbette, konunun gerçek bir "kurt" ile ilgisi yoktur; bu, daha ziyade, tıpkı bir elmayı işgal eden bir elma kurdunun yaptığı gibi, müziğin zihnimizi işgal ettiğini ifade eden bir benzetimdir. Benzer şekilde, bu durum gerçek bir "sendrom" da değildir; örneğin, palinakusis olarak bilinen, temporal lobun aldığı hasar sonucu oluşan işitsel halisünasyonlarla karıştırılmamalıdır.

Son düzenleme:

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Melih Kibar kimya mühendisliği yapmak için babası ile İngiltere’ye gider. Gittiği gece, bir fırtınaya yakalandı:
Melih Kibar
Müthiş bir fırtına vardı., tarifi mümkün değil, okyanus fırtınası. Kopuyor ortalık. Moralim bozuldu, babama bir şey söylemiyorum. Sonra odadan çıktım, “Baba… ben bir etrafa bakayım” dedim. Karanlık koridorda güm diye bir şeye çarptım. Baktım, bir piyano. Otomatikman elim kapağa gitti, kapağı da açık. Oturdum, piyanoma gene anlatmam lazım, piyanoca bir şey. O korkumu kompanse etmem gerekiyor, anlattığım zaman çıkıyor ortaya. Çok hoşuma gitti, koşarak odama gittim, odamı zar zor buldum. Daha yeni gelmiştim, bavulumu açtım bir kayıt cihazı aldım, kasete o parçayı çektim.
Melih Kibar çaldığı besteyi babasıyla İstanbul’a Çiğdem Talu’ya gönderdi. Çiğdem nasıl ve hangi koşullarda bestelendiğini bilmediği bu melodinin üzerine bir söz yazdı ve Lodra’ya Melih’e postaladı:
Melih Kibar mektubu alır, ” Birinci sayfayı öteki kağıdın altına alıp sözlere bakıp da başlığı görünce, ben duvara tutundum” der. ‘İçimdeki Fırtına’ydı şarkının adı…
Sonra Melih Kibar, Çiğdem Talu’ya telefon açar. “…sen bu parçayı neden yaptığımı biliyor musun?” der. “Ondan sonra telefonda karşılıklı ağladık” diye açıklar.
“Çiğdem Talu – Melih Kibar bir tesadüf değil, İçimdeki Fırtına’da bir tesadüf değil. Bu başka bir şeydir, Allah insanlara bunu yaşatmalı, bu, çok özel bir şey” diye ekler.
İşte bu şarkının hikayesi beni çok etkilemiştir. Bu iki insanın arasında bulunan büyüden olsa gerek, bu şarkı hala eskimemiş, unutulmamış ve yıpranmamıştır.
Sonsuzluktaki sahnede hem bu iki insan hem de bu şarkı yerlerini almışlardır. Can Dündar’ın kaleminden…

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla
Gel geleceksen tam sırası,
Aç yüreğimden gir içeri,
Ah kanıyorken aşk yarası,

Sen saramazsan kim saracak?

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Uygulamalı psikolog Aditya Shukla, "İstem Dışı Müzikal Görüntü" (İng: "Involuntary Musical Imagery" veya kısaca "INMI") olarak adlandırdığı, bir şarkıyı kulak kurdu haline getiren şeyin ne olduğunu bir özellik listesi geliştirmiştir. Shukla'ya göre, kulak kurdu olmaya yatkın şarkılar:
  • Aynı akor dizisine sahiptir; yani kendisini sürekli tekrarlayan ve hatırlanması kolay küresel bir müzik temasına sahiptir.
  • Şarkı içindeki, özellikle kırılma noktalarında meydana gelen değişikliklerin gradyanı alışılmadık ve beklenmedik inişler ve çıkışlar, aralıklar, duraklamaları içerir.
  • Kulak kurtları pozitif duyguları da negatif duyguları da içeren şarkılardan kaynaklanabilir; ancak dilimize takılmayan şarkılara göre, nispeten daha iyimser şarkı sözleri içerir ve yüksek bir tempoya sahiptir.

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Kulağa takılan onca şarkı nedenmiş öğrenebildiysek devam edelim mi :)

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Bazı şarkılar sadece birşeyler hatırlattığı için dinlenir, kulak verirken aklınıza gelen adamın anısına gelsin
Kemal Sunal ♥

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir

Bazı şarkılar sadece birşeyler hatırlattığı için dinlenir, kulak verirken aklınıza gelen adamın anısına gelsin
Kemal Sunal ♥

Gercekten harika..

Baska dünyalara Götürüyor insani ..

Paylasim icin tskler : **

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Sertab Erener bu şarkıyı paylaşırken şöyle bir yorumda bulunmuş;
Her şarkının bir hikayesi var, sizin duymadığınız. “Alaturka” o gün herkesin oylaması ile “Lal” albümüne girmemiştir...
Sebebi ise aslında Sezen Aksunun bu şarkıyı yazdıktan sonra çok sevip kendisine saklamak istemesi :)

Bana sorarsanız bu şarkıyı Sezen'den daha iyi yorumlayacak tek kişi Sertab Erener :)

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Kalbimfm de bu şarkıyı duyuyorsanız yüzde doksan ben çalıyorumdur :) çok sevdim​

Son düzenleme:

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Anlık modumu yükseltmeye yetmiştir :)
Sizin modunuzu yükselten şarkılar yokmu?

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Karsu yeni şarkı yaptıysa itinayla listeye eklenir ve ilk yayında yer verilir :)

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Kaydı net olmadığı için yayında yer veremediğimiz şarkılar da var :) bu kadının konserine denk gelirseniz mutlaka gidin.

MysteriouS

Alim bazı şeyleri bilir, cahil ise her şeyi..
Yönetici
Süper Admin
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yay
Memleket
17 Çanakkale

Bu Nedir Ya hu :D

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Bu pozitif enerjinin kaynağı her ne ise bende istiyorummmm :)

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Kulağa güzel gelen ne varsa dinlenir dinletilir :)

Zümra

Moderator
Yönetici
TF Moderatör
Burc
Akrep
Memleket
48 Muğla

Aramızdan erken yaşta ayrılanlardan...

First panel title

First panel content

Second panel title