Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
36,548
28,518
Eqe
27,459
22,136
TEO
22,076
aSk
20,421
18,604
12,439
11,363

Kurtuluş Savaşı’nda Doğu Cephesinin Özellikleri, Savaşlar ve Sonuçları

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
27,459
Tepkime puanı
5,280
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
Kurtuluş Savaşı’nda doğu cephesinin özellikleri, sonuçları, Ermeni sorunu ve Ermenistan ile savaş ve sonuçları hakkında bilgi.

Doğu Cephesi; 1878 Berlin Antlaşmasından sonra İngiltere ve Rusya’nın çıkarları doğrultusunda Ermeni ayaklanmaları başladı. Birinci Dünya Savaşı başlayınca Ruslar ülkelerinden getirdikleri Ermeni birliklerini Doğu Anadolu’da kullandılar. Osmanlı ülkesinde yaşayan Ermenilerde Ruslar’ın yanında yer almıştır.

Doğu Anadolu’nun savunmasını zorlaştırdıkları için hükümet orada yaşayan Ermenileri başka yerlere göç ettirdi. (1915 Tehcir Yasası) Ermeniler Suriye ve Lübnan’a yerleştirildiler. Göç ettirilen Ermenilerin bir bölümü savaş hali salgın hastalık ve asayişsizlik nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Bu olay Ermeniler tarafından günümüze kadar kullanılmıştır.

Kurtuluş Savaşında Doğu Cephesi


 • Rusya’da ihtilalin çıkmasından sonra yeni rejim Kafkasya bölgesini başlattı. Azarbeycan, Gürcistan, Ermenistan çok kısa sürecek bağımsızlıklarını ilan ettiler. Doğu Anadolu’daki boşluğu fırsat bilen Ermeni birlikleri Erzincan’a kadar ilerlediler. Osmanlı birlikleri tarafından Anadolu’dan çıkarıldılar.
 • Wilson ilkelerinden hareketle batılı devletler ABD’nin güdümünde (manda) Doğu Anadolu’da bir Ermenistan devletinin kurulmasını kararlaştırmışlardı. General Harbord’u Amerikan Senatosu Doğu Anadolu’da Ermeni çoğunluğunu bulunup bulunmadığını incelemek üzere bölgeye gönderdi. Harbord’un araştırması sonucunda Ermenilerin azınlıkta olduğu ortaya çıktı.
Not: Birinci Dünya Savaşı sırasında yayınlanan Wilson ilkeleriyle ilk defa bağımsız bir Ermenistan devletinden söz ediliyor.
 • Sevr Antlaşmasında Doğu Anadolu’da Ermenistan Devleti kurulması maddesi alındı.
ERMENİSTAN İLE SAVAŞ

TBMM açılmadan önce Mustafa Kemal ile Kazım Karabekir, Ermeni saldırısını önlemek için gerekli tedbirleri alıyordu. TBMM açıldıktan sonra Ermenistan saldırıları arttı. 1920 Haziranında TBMM Doğu Cephesini kurdu. Komutanlığına da Kazım Karabekir getirildi.

 1. 1. Ermeniler durdurularak, Doğu Anadolu’dan atıldı.
 2. 2. Batı’da Kuva-yi Milliye birlikleri Yunanlıların önünden çekiliyordu.
 3. 3. Ermeniler 1920 Kasım ayı sonunda TBMM’ne barış için başvurdular.
 4. 4. 2-3 Aralık 1920’de Ermenilerle Gümrü Barışı imzalanmıştır. Barışa göre:
 • a) Ermenistan bugünkü Doğu Anadolu sınırlarımızı tanıdı. Kars ve çevresi Türklere verildi.
 • b) Ermeni Cumhuriyeti Sevr Barışını geçersiz saydığını belirtiyordu.
 • c) TBMM Doğu Anadolu’da yaşayıpta oradan göç eden Ermenilerin diledikleri taktirde 3 yıl içinde geri gelip eski yerlerine yerleşebileceklerini kabul ediyordu.
 • d) Ermeniler Türkiye’ye karşı düşmanca davranmayacaklardı.
 • e) Buna karşılık TBMM Hükümeti Ermenistan’a dilediği takdirde askeri ve siyasal yardım yapacaktı.
ÖNEMİ: TBMM’nin hem askeri hem de siyasal ilk başarısıdır.

SONUÇLARI

 1. TBMM Hükümeti Doğuda savaşı yürütmüş ve kazanmıştır. TBMM’nin varlığım kabul etmeyen Ermenistan bu tutumunu değiştirmiştir.
 2. Sevr barışını tanımadıklarım belirten Ermeniler kendilerine verilmek istenen Türk topraklan iddialarından vazgeçmiştir.
 3. TBMM içte ve dışta büyük bir saygınlık ve güç kazanmış. Doğu Cephesi kapanmış, buradaki kuvvetler batı cephesine kaydırılmıştır.
 4. TBMM’si Gümrü Barışı ile uluslararası varlığını ilk kez kanıtlamakta TBMM ile kurulan devletin varlığını daha da pekiştirmektedir.
 5. Anlaşma metninde “Osmanlı Devleti” adı kesinlikle geçmemekte. TBMM’nin kurduğu Devlet “Türkiye” adıyla belirtilmektedir.
 6. Doğu cephesinin kapanması İç Anadolu’da ayaklanmalarla, Batıda Yunanlılarla, Güneyde Fransızlarla çarpışan birlikleri rahatlatmıştır.
Gümrü başarından sonra Gürcistan ile de anlaşma yapıldı. Gürcistan’ın Mondros’tan sonra işgal ettiği Ardahan ve Artvin geri alındı. (23 Şubat 1921) Bir kaç hafta sonra Batum’da bize geçti.

Not: Batum, sonradan Rusya’ya bırakılacaktır.

Alinti
 

BukLem

Sus ve Yaradanın kapı açışını seyret
TF Özel Üye
Katılım
18 Kas 2015
Mesajlar
28,518
Tepkime puanı
18,699
Puanları
113
Yaş
26
Burc
Kova
Memleket
01 Adana
Nerden:
Afrika
İlgi Alanı:
İlgisiz
50 AZARBEYCAN TÜRK ASKERİ ŞEHİT OLMUŞ BAŞIMIZ SAĞOLSUN…BİR MİLLETI TEK BİTİREN ŞEY ÖZÜNÜ YİTİRMİŞ NESİLDİR
😢

ask.jpgBugün savaş cephesindeki
gazeteci ağlıyordu.kadınalrın ve çocukların durumları kötü diye
insanın sınanmadığı yer acımazki.
toplu dualara inanan biiri olarak dua istiyorum
 
 • Üzgün
Tepkiler: AyN

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst